Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bóža Modrý, první z velkých českých brankářů

23 2006
Praha - Na fotografiích z něj vyzařuje klid a elegance. Hezký člověk. Svého času se o něj zajímali i filmaři. Po herecké dráze však netoužil. Nejlepší hokejový gólman své doby. Zároveň mimořádně inteligentní, vzdělaný a čestný muž. Podle komunistů vlastizrádce. To byl Bohumil Modrý.

Od jeho narození v neděli uplyne devadesát let. Modrý přišel na svět 24. září 1916 v Praze. Jeho vzestup nastal už v první ligové sezoně 1936–1937 v brance slavného LTC Praha. Po druhé světové válce se "Bóža" stal pilířem první zlaté generace československého hokeje.

V letech 1947 a 1949 získal titul mistrů světa. Mezitím na olympiádě tým vybojoval stříbro.

Jaký byl Modrý brankář? Pohotový, klidný, pracovitý. Zúročil průpravu z české házené, kde hrával v útoku. "Měl to v rukách," řekl spoluhráč Stanislav Konopásek.

Při vykrývání úhlů zase využil vzdělání projektanta. U prkna rýsoval, jak by se gólman měl pohybovat a zapojovat do hry.

Dokázal to sám přenést na led i mezi ostatní. Byl nadšeným instruktorem, v časopise Mladý hlasatel vycházela jeho škola pro brankáře.

V roce 1950 za sebou měl tucet ligových sezon a šest šampionátů. S hokejem skončil ještě před nominací na mistrovství světa v Londýně. Mužstvo však za obhajobou titulu nakonec stejně neodletělo.

V zemi už dva roky vládli komunisté. Jejich represe neobešly ani hokejové šampiony. Na Modrého si vymysleli, že vedl protistátní skupinu a odsoudili ho na 15 let.

Kruté podmínky, týrání a práce v uranovém mlýně mu podlomily zdraví. Po pěti letech Modrého omilostnili. Zemřel však v necelých 46 letech – 21. července 1963.

Jeho jméno nese trofej pro nejlepšího českého hokejistu podle hlasování hráčů.

Už jako dítě jezdil Modrý do Lanškrouna. Po válce tam působil jako správce cihelny a pro město dokonce vypracoval plán přestavby. U příležitosti jeho nedožitého výročí tam bude dnes zahájena výstava. O dvojnásobném mistru světa, příkladném sportovci. A hlavně velkém člověku.

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze