Brandův hattrick poslal Slavii mezi elitu

4 2001
P r a h a - Slávistický gólman Málek vymrštil ruce a zběsile se rozjel. Pak skočil na led a po břiše se doklouzal k modré čáře. Našlapaný stadion vybuchl nadšením, z ochozů vylétly šály. Všichni už tuší, že se Slavia po dvou letech probojovala do play off hokejové extraligy. Před chvilkou dokonal hattrick útočník Daniel Branda a získal proti Budějovicím rozhodující náskok. "Tři góly jsou hezké, ale hlavně že jsme postoupili," radoval se šťastný střelec. Za ním Viktor Ujčík rozléval šampaňské. Budějovicím naopak po prohře 4:5 sezona v úterý končí. Přečtěte si zpravodajství z 51. kola
V průběhu závěrečné třetiny tribuny stichly. Místní hlasatel zrovna oznamoval výsledky z ostatních stadionů. "Zlín porazil Třinec 6:4," neslo se z reproduktorů a fandové začali mocně aplaudovat. Právě tento výsledek zajistil Slavii konečnou pozici v elitní osmičce, soupeřovi naopak uťal poslední naděje. "Samozřejmě jsem zklamaný," povídal reprezentační útočník Aleš Kotalík. "Ale otázkou je, zda-li bychom si play off vůbec zasloužili. Vždyť my jsme vlastně vyhrávali pouze při té jedné vítězné šňůře."

To mezi slávististy bylo veselo. V kabině teklo šampaňské, hráči po sobě stříkali vodou. Ale zápas to vůbec nebyl jednoduchý. Slavia po dvou třetinách vedla 2:0, vypadala v pohodě. Po přestávce však naprosto odpadla, hráči přestali bruslit, vypadali těžkopádně. Budějovice byly aktivní, domácí držel pouze brankář Málek. Tak to dál nejde, zavelel kouč Vladimír Růžička a vzal si oddechový čas. Jenže po sedmi vteřinách se napřáhl budějovický bek Martínek a snížil na 1:2. "Prostě jsem tušil, že s týmem musím něco udělat. Tentokrát time out nepomohl, ale to se stává," zdůvodňoval zkušený stratég Růžička.

Za necelé dvě minuty ujel po pravé straně Sailer a propálil Málka mezi nohama. Slavia totálně odpadla, vyrovnávací gól ji zdrtil. "V tu chvíli to bylo hrozné. Jenom jsme projížděli kotouče, žádné kombinace," láteřil domácí asistent Ondřej Weissmann. Protivník ožil, hrnul se do útoku. Ale nic z toho. "To byl rozhodující moment. Měli jsme jim nasázet další góly, byli pod ohromným tlakem a otřeseni. Ale mi tam nedali nic," litoval Kotalík.

Trochu si postěžoval i na rozhodčí, hodně prý přál domácím. "Oni nás snad berou jako nějaký vesnický tým. Vždyť jsme hráli jenom jednu přesilovku," čertil se. Hodně ho rozlítil okamžik, kdy slávisté hráli v první třetině dvojnásobnou přesilovku, oslabení vzalo hostům hodně sil. A navíc dostali gól. "Taky si myslím, že tam těch faulů na nás bylo víc," přidal se kouč poražených Jaroslav Pouzar.

A potom začal úřadovat Branda, trefil tři góly. Nejdříve z náhodné akce zvýšil na 3:2, při přesilovce potom dokázal dostat mužstvo znovu do vedení 4:3. "Ale ta druhá třetina bylo hrozná," přiznal šikovný centr. V úvodu druhého dějství navíc stadionem zazněl průběžný výsledek ze Zlína, kde domácí prohrávali. "No, to nám také moc nepřidalo," ušklíbl se Ujčík. První hattrickem v životě ale Branda dotáhl Slavii až mezi elitu. "A teď? Cítili bychom se i na Vsetín!" burcuje Branda spoluhráče.