Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Salák: Pozvánku bych přijal i od Hadamczika. Bude v Minsku gólman č.1?

Alexander Salák by přijel do reprezentace, i kdyby ji pořád trénoval Alois Hadamczik. | foto: ČTK

9 2014
Do přípravy hokejové reprezentace před květnovým mistrovství světa se zapojil další olympijský reprezentant ze Soči. Brankář Alexander Salák hodlá na šampionátu přebít zklamání z vyřazení Petrohradu v KHL. Bude v Minsku jedničkou?

Před Vánocemi 2008 dostal mladý gólman od Vladimíra Růžičky pozvánku do národního týmu, kouč si ho všiml ve finské lize a Salák právě proti Finům (2:5) odchytal na turnaji Channel One Cup v Moskvě první reprezentační zápas.

Teď se potkají znovu.

Růžička vystřídal Aloise Hadamczika a staví "nové" mužstvo pro běloruské mistrovství světa. Salák, který se mezitím vypracoval v jednoho z nejlepších gólmanů v Evropě, zřejmě bude jedním ze zástupců "starého" týmu.

"Na spolupráci s trenérem se těším," řekl Salák s tím, že by však přijel, i kdyby Hadamczik po olympijských hrách v Soči neodstoupil z funkce. Nevadí mu ani, že kvůli brzkému konci v play-off si počká na start velkého turnaje přes měsíc. I když...

"Upřímně řečeno, radši bych hrál dál v klubu, ale co se dá dělat. Musím se připravit na novou výzvu, na mistrovství světa," tvrdí sedmadvacetiletý gólman.

Proč jeho hvězdnými hráči nabitý Petrohrad vyřadil "bezejmenný" tým Jaroslavle, nechtěl Salák komentovat. "Všechny nás to mrzí, nikdo to neočekával, ale takový je hokej. Snažil jsem se odvádět co nejlepší výkon, všechno ostatní jde mimo mě a nebudu se k tomu vyjadřovat," uvedl stroze reprezentační brankář.

Jak prožívali vyřazení jeho spoluhráči a zejména ruský střelec Ilja Kovalčuk, který dohrával se zraněním, se novináři od Saláka nedozvěděli. "Musíte se zeptat jeho, zavolejte mu," usmál se.

Fotogalerie

S týmem SKA český gólman stihl pouze pár mítinků, společnou večeři a pak odletěl domů. "Byla to první sezona, vyřazení je takové... ze sportovního hlediska. Prostě se vypadlo, zabalíš si věci, řekneš klukům čau a hotovo."

Se spoluhráči Salák neprobral ani změny, které hned reagovaly na neúspěch Petrohradu. Finský trenér Jukka Jalonen byl s celým realizačním týmem odvolán a v klubu skončil také generální manažer Alexej Kasatonov.

Bohatý SKA teď povede - trochu překvapivě - ruská dvojice Bykov, Zacharkin. Co na to Salák? "Nikdo z nás se v tom nechtěl hrabat."

Zapomenout může český reprezentant díky rodině, na pondělní sraz ho doprovodil i malý syn s malou brankářskou hokejkou s petrohradským znakem. "Ten už je na novou výzvu připravenej," vtipkoval táta Salák.

Ten pak strávil pár minut u fyzioterapeuta, ale jeho problém s kyčlí prý není vážný. Růžička však určil, že Salák v tomto týdnu bude jenom trénovat a do zápasů s Dánskem nenastoupí. "To mi nevadí, můžu se dostat zpátky do tempa," řekl jeden ze čtyř brankářů v současném výběru.

Salák má velkou šanci setrvat v kádru až do mistrovství světa. Jemu osobně klubová sezona vyšla, v Soči byl náhradník, ale obstál, a dobré výkony předváděl i na loňském šampionátu, kde pak chytal přes bolest se zlomeným prstem.

Trenér Růžička vyhlásil, že na rozdíl od Hadamczika chce mít před turnajem jasně danou brankářskou jedničku. Je to pro Saláka lepší? "Budu se připravovat stejně jako na minulé reprezentační akce nebo v klubu, abych odvedl co nejlepší práci. Tyhle řeči nechám pro vás, pro novináře."Najdete na iDNES.cz

mobilní verze