Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankář Fleury má úžasnou smlouvu

7 2003
Pittsburgh - Neodchytal jediný zápas v NHL a už má smlouvu, podle níž si může přijít na pěknou řádku milionů. Brankář Marc-Andre Fleury podepsal s Pittsburghem výhodnou dohodu. "Je to nejvyšší kontrakt, jaký kdy takhle mladý hráč dostal. Za tři roky si může přijít na dvanáct milionů dolarů," potvrdil kolega Fleuryho agenta Josef Machala.

Podle stanov NHL nesmí plat hráče, který byl letos draftován, překročit hranici 1,24 milionu dolarů. Jenže Fleury si díky svému prvnímu kontraktu může přijít až na dvanáct milionů, pittsburský deník Post Gazette píše dokonce o patnácti milionech dolarů.

Vedení Pittsburghu totiž obešlo ustanovení soutěže spoustou bonusů, které jsou ve smlouvě zakotveny. Tak například ve svém prvním roce si Fleury vydělá 400 tisíc dolarů navíc za jeden z následujících úspěchů: dvacet výher, průměr pod 3,25 gólů na zápas, procentuální úspěšnost nad 89 procent, počet odchytaných minut víc než 1800 a účast mezi nejlepšími třemi nováčky sezony.

Tyto cíle nejsou nesplnitelné a Fleurymu navíc stačí splnit dvě z uvedených podmínek, aby se dostal na pevný bonus 4 miliony dolarů za rok.

"Těžko říct, kolik si opravdu vydělá," tvrdí novinářům agent Alan Walsh. "Kritéria pro bonusy nejsou tak obtížná, myslím, že je splní," říká zase Craig Patrick, zkušený manažer Penguins. Ten má právo odložit začátek plnění smlouvy o rok, pokud během prvních deseti zápasů odešle vedení Fleuryho zpět do juniorské soutěže v Kanadě. 

Ještě před několika dny to přitom s kontraktem osmnáctiletého brankáře vypadalo všelijak. Nejdřív se psalo, že se nastěhuje k vlastníkovi a hráči klubu Mariu Lemiexuovi, který mu pomůže se v Pittsburghu adaptovat. Fleury odchytal v přípravě čtyři zápasy se solidním průměrem 2,26 gólů na zápas a úspěšností přesahující 92 procent.

Jenže pak se Fleury sebral a rozladěný z prvního návrhu kontraktu opustil kemp a odcestoval domů do Kanady. "Chtěl asi všechno probrat s rodinou, možná to podpisu smlouvy pomohlo," tvrdí Walsh.

Vše se dalo znovu do pohybu o víkendu, v pondělí nabraly věci rychlý spád. Brankář se objevil na tréninku Pittsbughu a odpoledne už se dojednávaly poslední podrobnosti. "Je to výtečná smlouva," tvrdí Walshův spolupracovník Machala. Patrick ovšem připomíná, že podobnou dohodu už uzavřel s newyorskými Islanders gólman Rick DiPietro jako jednička draftu v roce 2000.

Dohodu nakonec obě strany podepsaly čtyři minuty před koncem možného termínu, který vypršel v pondělí ve tři hodiny odpoledne východního amerického času.

Nováček v brance Penguins by se měl podělit o odchytané minuty se Sebastienem Caronem, třetí brankář Jean-Sebastien Aubin bude odeslán na farmu pravděpodobně spolu s českým útočníkem Milanem Kraftem a soupiska Pittsburghu se tak zúží na třiadvacet hráčů.

Jmenovec známého útočníka Theorena Fleuryho je prvním hráčem od roku 1984, který byl draftován Pittsburghem jako celkové číslo jedna. Před devatenácti lety byl jedničkou výběru Mario Lemieux.

Fleury byl poslední, kdo podepsal kontrakt z elitní trojice letošního draftu. Před ním se dohodl s Carolinou útočník Rick Staal a Floridě podepsal centr Nathan Horton.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze