Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřený brankář Will: V brance mi za zády stojí andělé

Liberecký hokejový brankář Roman Will. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

6 2016
Je současným hitem hokejové extraligy. Liberecký Roman Will vychytal devět vítězství z posledních jedenácti duelů. A i přes nedělní předčasné střídání v Plzni drží fantastický průměr těsně nad jedním inkasovaným gólem za zápas. Sportovní reportéři MF DNES a iDNES.cz ho zvolili nejlepším hráčem za měsíc listopad.

Jenže nebylo vždycky dobře. V patnácti ho jako přebytečného přeřadili do B-týmu plzeňského dorostu. A když se ve dvaceti musel předčasně vrátit z angažmá v kanadské juniorce a být v Mladé Boleslavi jen v roli trojky, myslel, že se mu hroutí svět.

Pak objevil víru v anděly, vyšší smysl života. Najednou si začal věřit a o tři roky později nakoukl i do NHL. „Spoustu lidí teď překvapím, ale vím, že v brance se mnou andělé jsou. A mě uklidňuje vědomí, že tam nestojím sám.“

Jak tohle poznání nastalo?
Bylo mi dvacet, musel jsem se vrátit z kanadské juniorky do Boleslavi, kde jsem měl smlouvu. Byl jsem tehdy nepříčetný, protože jsem si myslel, že se mi všechno zhroutilo. Navíc jsem si vůbec nevěřil. Jenže v boleslavské šatně byl naštěstí kouč Marian Jelínek, který mě seznámil se Zdeňkou Kottovou. Já s ní hned trávil pět hodin denně a hltal, co mi vyprávěla o andělech. Najednou jsem se na život uměl podívat jinak, pochopil jsem, že všechno má v životě jistý význam. A začal jsem věřit sám v sebe. Uvědomil jsem si, že jsem z tréninků dobře připravený, že se nemusím bát zápasů.

Kdy přišel klíčový zlom?
Stál jsem v brance Boleslavi a najednou cítil, že za mnou ještě někdo je. Otočil jsem se a za zády mi seděli dva andělé. Cítil jsem neskutečné uklidnění. A jsou tam i teď.

Je to velmi osobní otázka, ale - jste věřící?
Nedokážu říct, že jsem křesťan. Že věřím v Boha. Ale mám víru, že něco nad námi je. Možná mám svého vlastního Boha. V tom mi hodně otevřela oči Kanada. Tam se lidé modlí před každým jídlem, což mě zaujalo. A v neděli, když jsem měl volno, chodil jsem s rodinou, která se o mě starala, do kostela. Já se nemusím modlit, ale věřím, že nám andělé pomáhají. Když jedu třeba v autě, zeptám se jich na něco, tak cítím, že skrze mě odpovídají. Pomáhá mi, že je mám vedle sebe. I když je to možná jen v mé hlavě. Nejsem magor, nebudu nikomu říkat, ať věří také, je to pouze můj pocit.

Liberecký hokejový brankář Roman Will.
Liberecký hokejový brankář Roman Will.

Nedávno mi podobně o andělech vyprávěl freestylový motokrosař Podmol. A přiznal, že při přechodu na víru v anděly se často okolí ptal: Nejsem blázen?
I já s tím občas bojuji, co by mi řekli ostatní, kdyby to věděli. Ale jsem stejný jako dřív. Nezměnil jsem životní styl, že bych vyhodil televizi, telefon. Snažím se jen hodně číst a vidět v některých věcech víc. Z toho špatného se nehroutit. Brát, že vše se děje tak, jak má. Že když jsem se v patnácti nedostal do dorostu Plzně, tak mi to pomohlo, abych šel do NHL. Občas půjčím kamarádům, kteří mají těžké období, knížku. A vidím, že na to, co říkám, nemají lidi okolo špatný názor. Že si díky tomu něco uvědomí.

Máte příklad?
Můj nejlepší kamarád Matěj Beran hraje za Pardubice. Jenže teď je mimo, protože si před prvním zápasem zlomil ruku. Jel jsem za ním do nemocnice, vzal mu knížku a hned večer mi psal: Nemůžu se od ní odlepit. A zrovna u něj jsem se bál: Neřekne si, že jsem magor?

Meditujete třeba?
Ano. Lidé si možná představí, že při ní musíte jen sedět v lotosové pozici, ale občas si stačí lehnout, zavřít oči a soustředit se na dýchání. A vizualizuji si zápas. Jak chytám, jaké mám zákroky, a najednou mám tiky v rukou. Myslím, že mi to pomáhá. Nedávno jsem četl zajímavý test. Byly tři skupiny lidí. Jedna házela na koš. Druhá si to jen představovala a třetí nedělala nic. A po měsíci je vyzkoušeli. A ti, kdo házeli na koš, se zlepšili zhruba o třicet procent. Ti, kdo vizualizovali o osmadvacet. A třetí samozřejmě nic. Ten rozdíl mezi prvními dvěma byl nicotný.

I proto máte na masce heslo: Věř ve své sny?
Ano. Moc gólmanů se do NHL nedostalo, já tomu odmala věřil. Když jsem se spojil s lidmi, o kterých mluvím, v duchu jsem vizualizoval znak NHL. U zrcadla jsem měl logo NHL, každý den na něj sáhnul a najednou to přišlo. Hrál jsem za Colorado a trénoval mě Patrick Roy, což nemohla být náhoda.

Chomutovský Ivan Huml (modrobílá) v souboji před libereckým brankářem Romanem...

Chomutovský Ivan Huml (modrobílá) v souboji před libereckým brankářem Romanem Willem

Proč?
Když jsem šel jako malý kluk na svůj první zápas, koupila mi mamka plyšáka v barvách Colorada a se jmenovkou Roy. Dával jsem si ho na branku, dodnes ho mám doma a nedokážu si představit, že bych ho ztratil. Pak podepíšu smlouvu s Coloradem a trénuje mě on. A před tím jediným zápasem, ve kterém jsem se objevil, se při rozbruslení oblékl do výstroje i on, protože nám další brankář chyběl. Takže jsem si s ním zatrénoval, což je pro mě zážitek na celý život. A jsem nadšený, že jsem si s ním mohl potřást rukou, poznat ho. Věřím tak na nějaký zákon přitažlivosti.

Přitom do branky vás jako kluka přivedl jeho naganský sok, že?
Bylo mi pět, koukal jsem na zápasy z Nagana a pak našim řekl, že chci být jako Dominik Hašek. Tak pořídili výstroj. To rozhodlo. Nikdy nezapomenu, jak mi Hašek dal jako klukovi podpis a vyfotil se se mnou. I když jako Plzeňan jsem měl jiné vzory - čaroděje Málka a Salfického.

Latina má výraz „nomen omen“. Tedy že někoho vystihuje jeho jméno. Vaše příjmení v angličtině znamená „vůle“.
Kromě rodiny žádného jiného Willa neznám. Taky za tím vidím víc a myslím, že mi právě vůle pomáhá. V Americe se říká: Where there’s a will, there’s a way - kde je snaha, je i cesta. Když jsem byl v AHL, fanoušci z toho motta udělali velký billboard. Koukal jsem jako blázen. Vlastně i AHL mi ukázala, že nic není náhoda. Moc jsem tam nechytal, než se zranil první brankář a já měl dvanáct zápasů v řadě. Pak musel u prvního týmu Varlamov k soudu, jeho náhradník byl mimo... A já si říkám, kdyby se ten gólman v AHL nezranil, tak by povolali jeho.

Vítkovický útočník Roman Szturc překonává libereckého brankáře Romana Willa.
Chomutovský útočník Vladimír Růžička překonává libereckého gólmana Romana Willa.

Teď jste dle čísel nejlepším brankářem ligy, je to následek víry?
To ne. U statistik je sice napsané mé jméno, ale je to zásluha týmu. Ovšem není náhoda, že jsem se dostal do Liberce. Tady je kondiční trenér Aleš Pařez, který je stejně naladěný jako já. Dokážeme se o věcech bavit hodiny. Jsem třeba úplně hotový z herce Jaroslava Duška. Z jeho představení Čtyři dohody. Kdyby se jimi řídil každý, máme se skvěle. Samozřejmě se víra odráží i v chytání. U některých zákroků si říkám, že už nejsou o štěstí. Ne že by mě vedl Bůh, ale já najednou vím, kde mám být. Co hráč udělá. Cítím se soustředěnější, jistější.

Je vám 24 let. Vyzrál jste díky víře dřív?
Určitě. V mém věku je to překvapivé, protože spousta lidí přichází k tomu poznání déle. Velký dík patří Marianovi, paní Zdeňce i přítelkyni, která to chápe. Nakoupil jsem domů spoustu andělů a jí se to líbí. Jsme spolu šest let a já mám pocit, že náš vztah je každý den silnější. Rodiče na mně vidí proměnu a jsou rádi. Ne, není to z mé strany nějaká ujetá víra a ani nechci, aby to vyznělo, že jsem ve všem dokonalý.

Kdekdo čeká, že se už brzy objevíte v národním týmu...
... a byla by to pro mě velká čest, zvlášť když si uvědomím, jací hráči měli na sobě ten dres. Když si vzpomenu, že ho oblékal třeba Jan Marek. Já to ovlivním jen tak, že budu dobře chytat. Jestli tam nebudu teď a mám tam být, tak to přijde příště.

Autor:


Plzeň
4:1
Olomouc
Vítkovice
0:4
Kometa
Plzeň
1:4
Kometa
Třinec
1:4
Kometa
Hradec Králové
2:4
Třinec
Hradec Králové
4:3
Liberec
Třinec
4:3
Pardubice

PŘEDKOLO

Olomouc
3:1
Zlín
Liberec
3:0
Sparta

Bodování

10

František Lukeš

Litvínov

9

Petr Straka

Jihlava

8

Juraj Mikúš

Litvínov

Góly

5

Petr Straka

Jihlava

5

Daniel Vrdlovec

K. Vary

4

František Lukeš

Litvínov

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. K. Vary 12 4 3 2 3 30:24 20
2. Litvínov 12 5 2 1 4 27:27 20
3. Jihlava 12 5 1 2 4 29:25 19
4. Kladno 12 4 0 1 7 17:27 13

Nejčtenější

Tisíce urážek a neodvratný přestup. Dívčí válka rozdělila ottawské hvězdy

Erik Karlsson (vlevo) z Ottawy patří k nejlepším obráncům současné NHL.

Byla to senzace. Překvapili všechny, možná i sami sebe. Došli mnohem dál, než se čekalo. Ottawské...

Hokejový Trutnov nechce slevit a do útoku shání zkušenost

Momentka z duelu hokejistů Trutnova (v zeleném)

Na jaře ve své skupině 2. hokejové ligy obhájili páté místo z předcházející sezony a ani v té další...Splácím dluh. Kvůli české dvacítce odmítl Eliáš nabídku z New Jersey

Patrik Eliáš hovoří během slavnostního večera, při němž New Jersey slavnostně...

VIDEO Před dvěma týdny dostal od klubu svého srdce nabídku, aby v něm odstartoval trenérskou kariéru. Tři...

Víme, že budeme zase outsidery, přiznává zlínský útočník Honejsek

Zlínský útočník Antonín Honejsek slaví gól proti Spartě.

Antonín Honejsek už vyhlíží konec letního drilu. Po odchodech opor je připravený převzít roli lídra...

Góly mezi nohy dávám pořád rád, říká brněnská posila Kašpar

Lukáš Kašpar v dresu české reprezentace

Kdybyste náhodou hokejového dravce Lukáše Kašpara neznali, pak tuhle větu pravděpodobně někde v...

Další z rubriky

Pardubické hokejisty posílí slovenský reprezentační útočník Bubela

Američan Matt Gilroy (vlevo) v souboji s Milošem Bubelou ze Slovenska.

Hokejisty extraligových Pardubic by měl posílit slovenský reprezentační útočník Miloš Bubela, který...

Víme, že budeme zase outsidery, přiznává zlínský útočník Honejsek

Zlínský útočník Antonín Honejsek slaví gól proti Spartě.

Antonín Honejsek už vyhlíží konec letního drilu. Po odchodech opor je připravený převzít roli lídra...

Pořád mám na to být lídrem, říká olomoucký útočník Irgl

Olomoucká posila Zbyněk Irgl (vpravo) při prvním utkání v novém působišti,...

Bývalý reprezentant Zbyněk Irgl vyměnil bohatýrský Třinec za skromnou Olomouc. Proč nelituje?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze