Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brankář Pavelec se dal na golf. O Světovém poháru zatím nepřemýšlí

Pavelec: Ty kluky znám z NHL, akorát nikdy nehrají takhle dohromady | foto: Ty kluky znám z NHL, akorát nikdy nehrají takhle dohromadyiDNES.cz

4 2015
Po zklamání z domácího mistrovství světa se hokejový brankář Ondřej Pavelec vydal na Floridu, kde se věnoval oblíbenému golfu. Hokej přes prázdniny pustil z hlavy. V pondělí se česká gólmanská jednička seznámila s novým reprezentačním trenérem Vladimírem Vůjtkem a jeho spolupracovníky. Nová sezona začíná.

Na rozpálený pražský Pankrác před nejvyšší budovu hlavního města dorazil Pavelec letně oděný, pěkně opálený a evidentně dobře naladěný.

S čím na schůzku s koučem Vůjtkem mířil?

„Vůbec s ničím. S brejlema a s klíčem od auta,“ odpověděl s úsměvem, ačkoliv pochopil, že novinářský dotaz se týkal spíš jeho očekávání. “Fakt nevím, uvidíme, o čem to bude. Asi nic dramatického.“

Během více než dvou a půl hodinové schůzky spojené s obědem se měl brankář Pavelec možnost poprvé setkat osobně se zkušeným 68letým trenérem, který převzal národní mužstvo po rezignaci Vladimíra Růžičky. 

Pavelec se rovněž pozdravil s asistenty Josefem Jandačem, Jiřím Kalousem a Jaroslavem Špačkem, který působil u reprezentace i za Růžičky.

Jak se vůbec opory českého mužstva na šampionátu v Praze dotkly události po turnaji, kdy bývalý kouč Růžička pod tíhou nových svědectví v „korupční“ kauze musel skončit.

O Voráčkově nové smlouvě

„Jsme pořád v kontaktu, takže jsem věděl, že by měl smlouvu podepsat. Šlo jenom o detaily,“ řekl Ondřej Pavelec o jednání kamaráda Jakub Voráčka s vedení celku Philadelphia Flyers. Výsledkem byla osmiletá smlouva na 66 milionů dolarů (přes miliardu korun). „Nepřekvapilo mě to. Vím, jaký je hráč, v minulé sezoně byl jedním z lídrů bodování a takoví hráči bývají takhle ohodnocení. Co jiného by mu Philadelphia chtěla dát? Peníze si zaslouží.“

„Věděl jsem, že se to řeší, sledoval jsem to, ale snažil jsem se od hokeje oprostit,“ tvrdí Pavelec. Ale změnu komentovat nechtěl. „Vůbec do toho nevidím, takže je těžké hodnotit. Zvolil se tenhle tým trenérů a všichni si budeme přát, aby to šlapalo.“

Ačkoliv vrcholem nadcházející reprezentační sezony bude mistrovství světa v Rusku, tak pro hráče NHL je pravděpodobnější účast až na obnoveném Světovém poháru v září 2016. 

„Absolutně jsem o tom nepřemýšlel,“ řekl Pavelec o turnaji, který pořádá společně vedení zámořské ligy s hráčskou asociací NHLPA. 

„Ty si určitě ostudu neudělají. Myslím, že to bude výborný turnaj.“

Byl by pro Pavelec vrchol reprezentační kariéry, pokud by se mohl Světového poháru zúčastnit? „Nevím, co je vrchol,“ odpověděl 27letý gólman. „Byl jsem na dvou olympijských hrách, na mistrovstvích světa. Od kluků jsem slyšel, že Světový pohár v roce 2004 byl jeden z nejlepších turnajů.“

Podnik, který hostí příští rok Toronto, poutá pozornost ještě z jednoho důvodu - není totiž jisté, zda nejlepší hokejisté budou moct hrát na olympiádě 2018 v Pchjongčchangu. „A já nevím, jestli tou dobou vůbec budu v NHL,“ upozorňuje Pavelec.

Ve Winnipegu skončila kladenská partička. Pavelec: Je mi to líto

Teď však má v kanadsko-americké soutěži mezi českými gólmany výsadní postavení. Ve čtvrtek odlétá - tak jako každý rok - do Montrealu, kde se s dalšími kolegy bude připravovat na sezonu.

Léto oslavil s kladenskými kamarády Jakubem Voráčkem a Radkem Smoleňákem také tradičně na Máchově jezeře a čtrnáct dní strávil na Floridě, kde se potkal s dalším parťákem Michaelem Frolíkem.

„Už rok se pokouším o golf, takže to pro mě byla super dovolená,“ popsal Pavelec a slovo “pokoušet” použil záměrně. “Výsledky mám pekelný,” rozesměje se populární hokejista. “Někdy je to dobrý, jindy zase šílený. Ale baví mě to.”

Fotogalerie

V klubu Winnipeg Jets bude mít český brankář za úkol znovu dostat podceňovaný tým do play-off. „Chceme se každý rok zlepšovat. Chceme udělat další krok, abychom ve Stanley Cupu prošli přes první kolo. Pak už se může stát cokoliv,“ myslí si Pavelec.

Na tuhle práci však bude z Čechů sám. Ve Winnipegu se totiž rozpadla partička Kladeňáků. Frolík odešel do Calgary a Jiří Tlustý zatím smlouvu nemá.

„Je mi to líto,“ přiznává Pavelec. „Dva roky jsem měl v šatně jednoho z nejlepších kamarádů. Pak k nám přišel Jirka, ale kdo ví, třeba ještě u nás podepíše, takže se nemusíme úplně rozpadnout. Ale já už jsem předtím hrál v týmu, kde nebyli Češi ani Slováci, zase si zvyknu.“Najdete na iDNES.czmobilní verze