Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


S reprezentací neváhal. Těším se, říká Mrázek před světovým šampionátem

19 2017
Kvůli sžívání s časovým posunem vstával v úterý už před pátou ráno. Pustil si v televizi NHL a sledoval, jak Nashville i Anaheim pokračují ve svém vítězném tažení Stanley Cupem. „Nashville mě proti Chicagu překvapuje. Hraje výborně, Pekka Rinne chytá skvěle. A to stejné můžu říct o St. Louis, kde zatím Jake Allen vynuloval Minnesotu (oba zmíněné celky vedou v sériích 3:0),“ řekl Petr Mrázek.

Jeho i Detroitu, za který chytá, se letos play-off netýká. A tak už v pondělí přiletěl brankář do Prahy, kde v úterý poprvé trénoval s reprezentací před blížícím se mistrovstvím světa ve Francii. „Moc se těším.“

Dorazil jste jako první z NHL. Potřebujete si zvyknout na širší evropské kluziště?
Já se těšil, že půjdu na led. Deset dní jsem na něm nebyl, chci si na něj zvyknout a podat co nejlepší výkon. Bavil jsem se s trenérem brankářů Petrem Jarošem, že se na to zvykání na širší led v nejbližších dnech zaměříme. Úhel odrazů je trochu jiný a vím, že puky jsem občas chytal víc ze strany než středu.

Bude mistrovství světa náplast za sezonu v Detroitu?
Neudělali jsme play-off, což byl základ, čeho jsme chtěli dosáhnout. Vždy se říká, že v play-off je to i o štěstí, že sezona začíná znovu. Takže to bylo zklamání, jenže zase jsme viděli, jaká ta sezona byla. Trápili jsme se od začátku a na play-off neměli. Když jsem věděl, že ho neuděláme, tak jsem počítal, že přiletím a připojím se ke klukům.

Český brankář Petr Mrázek zasahuje před Američanem Palmierim v utkání Světového...
Český hokejový brankář Petr Mrázek chytá šanci Thomase Vaneka z Týmu Evropy na...

Nejspíš budete na šampionátu zase brankářskou jedničkou, což byla i vaše pozice na Světovém poháru.
Turnaj je dlouhý, zápasy jsou hodně za sebou a jak jsme mohli vidět loni, tak kluci se střídali. Důležité je postoupit do čtvrtfinále, tam je to o jednom zápase, aby se šlo hrát o medaile. A konkurence? Ta je všude stejná. Je jedno, jestli je to reprezentace, nebo klub. Je to o tom, kdo bude podávat nejlepší výkony, ten bude chytat. A jedině tak budeme mít šanci na úspěch.

Jedno MS jste už zažil. Před pěti lety vás vzal kouč Hadamczik jako trojku a nechal odchytat třetinu. Jak na to vzpomínáte?
Je to super vzpomínka, byly z toho cenné zkušenosti. Končil jsem juniorku, další rok šel do seniorského hokeje, takže super zážitek. Vždy se posunete dál. Stejné jako teď při Světovém poháru. Zlepšil jsem se v technice, trošku změnil styl. Zase mi to do budoucna pomůže.

Teď bude šampionát pro hráče z NHL top akcí. O olympiádu jste přišli. Co na to říkáte?
Doufám, že se ještě něco v NHL stane, třeba se spor vyřeší. Je to prostě o tom, jestli se hráči domluví s NHL. Zatím to ale vypadá, že se nepojede. Ale člověk nikdy neví. Olympiáda by byla mým vrcholem, ovšem Světový pohár i mistrovství světa jsou velké akce, každý úspěch se počítá, takže se těším.

Je rozhodnuto. Leon Draisaitl právě rozhodl v prodloužení o výhře Evropanů 3:2....
Petr Mrázek chytá gólovou střelu Švýcara Josiho. Za chvíli však inkasoval z...
Český brankář Petr Mrázek zasahuje proti teči Mariána Hossy
Český brankář Petr Mrázek maří šanci Nikolaje Kuljomina, na kterého dotírá...

Jak se těšíte na samotnou Paříž?
Program je nabitý, ale těším se do města i na hokej. Snad předvedeme co nejlepší výkon a ještě si užijeme město, památky. Doufám, že dorazí fanoušci a že nám udělají skvělou podporu.

Z Detroitu pojede na šampionát hodně hráčů. S uvolňováním nebyl problém?
Ne, šlo jen o to, projít lékařskou prohlídkou. Já věděl, že jsem zdravý. V sezoně jsem neměl nic vážného. Pojede od nás Howard, Larkin, DeKeyser, možná i Abdelkader. Takže by bylo dobré si zahrát proti Americe o medaile a porazit ji. Přál bych si to a těšil bych se na souboj s Howardem v brance.

Fotogalerie

S ním jste zase bojoval v sezoně o post jedničky Red Wings.
Sezona je dlouhá. Ale mohli jste vidět, že když jsem v lednu a únoru chytal z 15 zápasů 14, že forma byla lepší. Horší to bylo na začátku, když jsem odchytal dva tři zápasy, pak zase dva nechytal. Člověk pak není v tempu.

Na konci sezony jste se v Detroitu loučili s Joe Louis Arenou, která se bude bourat. Jak emotivní to bylo?
Byla to velká show. Po zápase ještě hodinový ceremoniál. Fanoušci byli úžasní a my si s klukama říkali, že kdyby to tak bylo celou sezonu, tak jsme možná doma neporažení, protože ta atmosféra byla úžasná.

Jenže nakonec Detroit po čtvrtstoletí v play-off chybí.
Jednou to muselo přijít a je možná dobře, že to přišlo teď. Už jsem několikrát říkal, než abychom postoupili do play-off a zase vypadli v prvním kole jako poslední tři roky, je možná lepší, že se teď přebuduje tým a ambice pak budou vyšší.

Jaká je nová hala?
Je krásná, párkrát jsme se tam už byli podívat. Zázemí pro fanoušky bude jedno z nejlepších v NHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze