Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankář Roy volá: Zmenšete betony!

9 2004
St. Paul - Dřív byl se svými obřími chrániči a dresem s volnými rukávy k nepřekonání. Teď radí vedení NHL: "Zmenšete brankářům betony!" Legendární hokejový gólman v důchodu Patrick Roy hledá recept na větší počet gólů. "Moc velké betony a velký počet týmů lize škodí," řekl při setkání s novináři během víkendu hvězd.

Už léta si vedení NHL láme hlavu s tím, jak zajistit, aby se do hokeje vrátily góly. Prodloužit obranné pásmo? Zmenšit brankoviště? Zvětšit branky?

Zúžit betony gólmanů! Tohle řešení navrhuje i Patrick Roy, sám bývalý fenomenální gólman, který drží spoustu rekordů NHL.

"Když jsem začínal v osmdesátých letech chytat, průměr 2,9 gólů na zápas byl považován za excelentní," řekl Roy novinářům během své návštěvy na víkendu hvězd v Minnesotě.

V nynější sezoně má podobný nebo lepší průměr přes šedesát  brankářů. "Hubené roky," okomentoval současnou situaci Roy při setkání s novináři před tím, než byl v přestávce Utkání hvězd jmenován do historického All Star týmu spolu s obránci Rayem Bourquem a Bobby Orrem a se třemi útočníky: Waynem Gretzkym, Bobby Hullem a Gordie Howem.

"Ve hře brankářů dnes chybí strach," překvapil Roy svým hodnocením zámořské novináře. "Gólman dostane golfovou střelu do masky, jen se oklepe a hraje dál. Dřív končil se spoustou stehů."

Jak to, že Roy, sám bývalý brankář, volá po časech, kdy jeho kolegové zastavovali puky jen s měkkými maskami na tvářích?

"Když se podíváte na padesátá nebo sedmdesátá léta, padalo třeba mnohem víc branek z úhlů," vysvětluje svérázná hvězda. "Protože gólmani se báli, že je puk trefí do obličeje. Dnes to nejde. Pokud takový gól padne dnes, všichni říkají: Hm, smolný gól. Dřív se říkalo: Skvělá střela!"

Tomu ale oponuje třeba Jiří Holeček, gólman, který do osmnácti chytal bez masky a pak byl průkopníkem jednoduchého obličejového krytu. "My se nebáli ničeho!" tvrdí. "Leda na tréninku, tam jsem si dával pozor. Ale v zápase už nehrálo roli, jestli letěla střela na nohy nebo nebo nahoru, šlo jen o to jí chytit."

Jinak ale Holeček s Royem v otázce výstroje souhlasí. "Podívejte se, jak dnes gólmani vypadají. Vždyť jen lapačka zabere půlku branky," podivil se bývalý slavný reprezentační brankář. "Častěji bych taky nechal výstroj gólmanům přeměřit, za nás se to dělávalo každou chvíli," říká.

O kontrolu velikosti může zažádat soupeřův tým podobně jako v případě zakřivení čepele. V závislosti na výsledku šetření rozhodčích je jeden z týmů postižen dvouminutovým trestem. Podobná měření ale nejsou tak častá jako v minulosti, na kterou se odvolává i Patrick Roy.

"Jde přece o góly, tohle není fotbal, kde výsledek 1:0 nikomu nevadí," tvrdí možná nejslavnější kanadský brankář všech dob.

Není to poprvé, co Roy překvapil hokejovou veřejnost. Ještě v dobách, kdy chytal, proslul nejen geniálními výkony, ale i svými podivínskými avantýrami. V přerušení neustále cukal hlavou, povídal si s tyčkami. Modrou a červenou čáru při nástupu na led nikdy nepřejížděl, vždy překračoval. V kabině občas rozmlátil vzteky třeba rádio, doma údajně napadl vlastní manželku.

"Liga je přebujelá, expanze NHL byla přehnaná," míní Roy. On sám by nejraději viděl NHL jen se šestnácti týmy: "Hráčské asociaci se asi nebude líbit, co říkám, ale s menším počtem mužstev by na ledě přibylo hokejového umění."

Touhle cestou se ale NHL těžko vydá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze