Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankář Salfický tušil životní příležitost

19 2001
Z l í n - Čtyři roky dře v Plzni, teď cítí, že má formu. Po letech navíc tuší velkou příležitost, možná životní. Přesto neví, zda-li vyjde. Hokejový brankář Dušan Salfický prožil s hokejovu reprezentací celou dosavadní sezonu, poslušně objížděl turnaje i přípravné zápasy. Jeho největší konkurent v boji a gólmanskou jedničku Roman Čechmánek je v zámoří, ve skrytu duše doufal, že se on je nástupcem. "Ano, věřil jsem. Vnímal jsem ohromnou šanci," přiznává Salfický. Z Atlanty však dorazil Milan Hnilička a vyhlašuje: Já jsem jednička.
Nemrzí vás to?
"Těžko říct. Pravda je, že po sezoně člověk v něco věří. Ale nechci to brát jako nějaký osobní souboj mezi námi, tady jde přece o tým. Abychom všichni pracovali pro obhajobu titulu. A je dobré, že jsou tady tři dobří brankáři."
 
Ale přiznáváte, že chcete chytat, ne?
"Samozřejmě. Snažím se ale od té myšlenky nějak oprostit, dřu nadoraz a uvidím. O tom nakonec rozhodnou trenéři."
 
Hnilička o sobě prohlašuje, já jsem jednička...
"Já asi takové sebevědomí nemám."
 
Když to nevyjde a pojedete jako dvojka, budete rozladěný?
"To ne, bral bych to spíše jako hokejový osud. Ještě jednou říkám, že je to věc koučů. Oni se musí rozhodnout, oni za to ponesou zodpovědnost."
 
S národním týmem jste prožil celou sezonu, měl jste výbornou formu. Mužstvo jste držel. Neříkal jste si v duchu, že nastal čas být jedničkou i na šampionátu?
"To je velmi ošemetné. Přiznávám však, že jsem o tom přemýšlel. Bral jsem to spíše jako vyústění celého svého čtyřletého snažení v Plzni. Výkonnost stoupá, v probíhající sezoně se mi dařilo i v nároďáku. Věřil jsem tedy, že bych mohl mít šanci. Že nastala ta správná doba, když navíc Roman Čechmánek je v zámoří."
 
Včera prosáklo, že trenéři kontaktovali právě Čechmánka z Philadelphie.
"Ano? Vždyť já jsem osobně s Romanem telefonoval předevčírem a o tom, že by chtěl přijet, nic neříkal. Ale kdyby na mistrovství dorazil, tak to bych jenom přivítal. Rád ho uvidím. Opravdu, s tím žádný problém nemám. Je to skvělý brankář a už hlavně něco dokázal. Byl by jasnou jedničkou."
 
Chcete naznačit, že kdyby byl jedničkou Hnilička, nesl byste to hůře?
"Už se v tom nechci šťourat. Vzal bych to, co se dá dělat. Osobně s ním vycházím dobře a znovu zdůrazňuju, že tady jde o mužstvo, ne o nás."
 
V probíhající sezoně nejvíce národní tým trápila obrana. Teď dorazili čtyři beci z NHL, pomůže to?
"Už na minulém mistrovství v Rusku se obránci ze zámoří osvědčili, teď to snad vyjde znovu. Je dobře, že přijeli. Defenziva se více stmelila. Jenom s lidmi z extraligy by se to dávalo těžko dohromady. Proto jich letos přijelo víc a to je paráda."
 
Už myslíte na příští ligový ročník? Hodně se spekuluje, že v Plzni nezůstanete.
"Pokud budu chytat v Evropě, tak jedině v Plzni."
 
Takže NHL?
"Je to všechno předčasné. Ale neskrývám, že případ Čečchmánka mě velmi inspiroval. Cítím, že i já bych ještě mohl mít ve svém věku šanci. Je to však spíše přání."

Gólman Salfický vyráží střelu jednoho ze slovenských hráčů

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze