Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankář Vokoun dát gól netouží

29 2004
Praha - Hokejový brankář Tomáš Vokoun má v reprezentační kabině dvě lapačky. „Jednu tvrdší na trénink, aby mě ty rány tolik nebolely,“ vysvětluje jednička českého týmu. „A druhou, úplně měkoučkou, si beru na zápasy. Puk z ní tolik nevypadává a taky se s ní líp ovládá hokejka.“ Právě zručností se širokou gólmanskou holí udivuje Vokoun při mistrovství světa v pražské Sazka Aréně.

Sotva chytí kotouč, hodí ho na led a rychle zakládá český protiútok. Dovedně zpracovává prudká nahození na zadní mantinel a s přehledem rozdává pasy. Žasnou diváci i leckteří spoluhráči, jimž Vokounův um ulehčuje práci.

Sedmadvacetiletý muž přesto se skromným výrazem tvrdí: „Pořád to není moje silná stránka.“ A vzápětí podává důkaz.

„Třeba Brodeur v NHL, to je doslova třetí obránce! Přihrává přesně, umí odhadnout, kdy vyrazit k mantinelu. Hlavní totiž je nenadělat víc škody než užitku.“

Vokounova zámořská kariéra před sedmi lety začala právě takovým nepovedeným okamžikem. Ve dvacáté vteřině své premiéry za Montreal proti Philadelphii poslal puk „po prknech“. Ztlumil si ho protivník Renberg a vzápětí skóroval.

Trapas. Do konce třetiny inkasoval Vokoun ještě třikrát a o pauze ho vystřídali. Bylo to nadlouho jeho jediné vystoupení v soutěži. „To se stanou i horší věci,“ prohlašuje dnes Vokoun, jasná jednička Nashville Predators.

„Třeba nedávno jsem chtěl z rohu přihrát bekovi, jenže jsem trefil bok vlastní branky a Malhotra to pak dával do prázdné.“ Evropští gólmani v šikovnosti s hokejkou tradičně zaostávají za svými kolegy ze Severní Ameriky.

Třeba legendární „fakír“ Jiří Holeček ale stále považuje tuto disciplínu za doplňkovou: „Brankář hlavně musí umět chytat.“

V NHL však muže s maskou nutí, aby startovali za nastřelenými kotouči. Okamžitou rozehrávkou se dá zamezit tlaku soupeře. „Tady na širokém hřišti to mám snazší, dojíždějící útočníci to ke mně mají dál,“ řekl Vokoun.

„Snažím se bekům pomoct. Kdybych jim nechal puk na mantinelu, těžko by ho v plné jízdě sbírali.“ Kluby NHL často podrobují Evropany přísnému drilu. Chtějí, aby používání hokejky, připomínající tak trochu pádlo, důsledně pilovali k dokonalosti.

„Já se ale nejvíc naučím při zápasech,“ tvrdí Vokoun. „Hlavní je sebevědomí, že ten puk prudce a přesně pošlu, kam chci. Aniž bych se na něj díval...“ Včera si při rozbruslení před partií s Německem lehce míchal s kotoučem.

Snadno ho zvedl do vzduchu. Že by se při power-play protivníka jednou pokusil sám skórovat? Spousta brankářů o tom sní.

„Já teda vůbec ne!“ odmítal jednoznačně Vokoun. „Smířil jsem se s tím, že já gól nikdy nedám.“

Brankář Tomáš Vokoun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze