Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankáři spolu potřebují soupeřit, říká krajánek Kousal

Roman Kousal - Hokejový brankář Roman Kousal. | foto: hcdukla.cz

3 2008
Letní příprava hokejového gólmana Romana Kousala má už druhý rok stejný scénář. Nejprve několik týdnů strávených v tréninkovém zápřahu s Duklou Jihlava – a pak odjezd do Lotyšska. I když, pár rozdílů by se přeci jen našlo. Například loni touto dobou Kousal ještě zdaleka netušil, že nakonec skončí v Daugavpilsu.

"Dukla tehdy vybírala dvojici pro sezonu a rozhodla se pro Milana Řehoře a Kaspara Zgraggena. Mně se pak ozvali z Lotyšska. Odjel jsem tam jen na zkoušku a už si mě nechali," zavzpomínal čtyřiadvacetiletý odchovanec třebíčského hokeje.

Jak dlouho vás tehdy Lotyši zkoušeli?
Jeden den. Jel jsem tam sedmnáct hodin autem, dorazil jsem večer, vyspal se a hned druhý den dopoledne byl zápas. S klukama z týmu jsem si podal ruku, představil se jim a mazal do branky.

Aspoň jste neměl čas se nudit. Smlouvu jste podepisoval o přestávce, nebo až později?
(směje se) Původně mi říkali, že budou potřebovat na rozmyšlenou dva dny. Nakonec mi ale předložili smlouvu hned po zápase.

To jste je musel pořádně zaujmout...
Dá se říct, že jsem měl obrovské štěstí. Opravdu, kam jsem spadl, tam mě trefil puk. Zkouška dopadla nejlíp, jak mohla. Pak už to bylo horší.

V jakém smyslu?
Odchytal jsem pět zápasů a utrhl si tříslo. Následovala cesta domů a operace. Já jsem se ale odmítal smířit s tím, že bych už neměl v té sezoně vůbec chytat, takže jsem se po dvou měsících znovu vypravil do Lotyšska. A to byla chyba.

Lékaři vás nevarovali?
Jasně že ano, ale já to nějak neakceptoval. Jenže bolest byla tak velká, že jsem nastoupil na nějakých deset utkání a jel zase domů.

. Roman Kousal

narozen: 26. 4. 1984
sport/pozice: hokejový brankář
klub/tým: Daugavpils (Lotyšsko)
předchozí angažmá: Třinec, Kometa Brno, Havlíčkův Brod (vše juniorská extraliga), Třebíč, Písek (oba 1. liga), Pelhřimov, Milevsko, Velké Meziříčí (vše 2. liga)
zajímavost: do Lotyšska zamířil loni v létě až poté, co neuspěl při testech v prvoligové Jihlavě

Ale evidentně je vaše zarputilost zaujala, když vám nabídli smlouvu i na další sezonu. Měl jste i jiné nabídky?
Měl, ale Daugavpils pro mě bylo nejlepší řešení. Líbilo se mi tam. Teď mě čeká měsíční kemp, potom týden volna a pak už to vypukne.

Vy jste velký kamarád s jihlavským gólmanem Milanem Řehořem, nepřemlouval vás, abyste mu šel dělat parťáka do Dukly? Navíc když už jste se s ní stejně připravoval?
To je těžká otázka. Já si myslím, že dva takoví kamarádi v jednom týmu, to by nedělalo moc velkou dobrotu. Brankáři spolu potřebují soupeřit.
 
Trénoval jste jen v Jihlavě?

Jezdil jsem i do Velkého Meziříčí a nebo jsem šel prostě trénovat jen tak sám.

Co dovolená, ta letos nebude?
Bohužel. Chystal jsem se do Chorvatska, ale před pár týdny mi poslali zprávu, že se musím na začátku srpna hlásit v klubu, takže jsem musel dovolenou zrušit.

Jak si vlastně vedl váš tým DHK Latgale v loňské sezoně?
Nebylo to nic moc, skončili jsme až čtvrtí.

Až čtvrtí, to zní skoro jako vyložený neúspěch?
No v Lotyšsku hraje nevyšší soutěž osm týmů a dá se říct, že jen čtyři z nich jsou opravdu na špičkové úrovni. Mezi těmi je také velká rivalita a na jejich vzájemné zápasy chodí kolem pěti až šesti tisíc lidí. My jsme ale letos hodně pozměnili kádr, takže by to mělo vyjít na medaili.

A s podmínkami jste byl spokojený?
Maximálně. O co jsem si řekl, to jsem dostal. Ať už se to týkalo výstroje nebo bydlení. Problém nebyl žádný. Bydlel jsem na hokejové ubytovně, která byla zhruba dvacet metrů od zimního stadionu. Měl jsem veškerý komfort.

S komunikací bylo také všechno v pořádku?
Poprvé tam se mnou jel táta, ten se ještě učil ve škole rusky, takže vlastně všechno zařizoval on. (usmívá se) A jinak tam se mnou hráli ještě jeden Slovák a jeden Čech, takže i po téhle stránce pak bylo všechno v pohodě.

A překvapilo vás něco v Lotyšsku?
Asi to, že oni absolutně nemají žádnou střední vrstvu obyvatel. Buď jsou tam velcí chudáci, anebo boháči. My jsme se třeba pohybovali v prostředí, kde bylo všechno skvělé. Super areál, nový zimák, nová ubytovna, krásný lesopark, ale jen kousek vedle... No prostě bylo vidět, že jsou tam mezi lidmi velké finanční rozdíly.

. Kousal láká do Lotyšska i trenéra Dukly Jaroše

Už druhý rok plnil hokejový gólman Roman Kousal v letní přípravě pokyny trenéra jihlavských brankářů Petra Jaroše. Jeho nestandardní metody si odchovanec třebíčského hokeje a v současnosti hráč lotyšského DHK Latgale nemůže vynachválit.


"Mockrát jsem si na Petra během sezony vzpomněl. On je vynikající trenér, fakt vynikající," nešetřil chválou na adresu jedenatřicetiletého rodáka z Jihlavy. "Dá se říct, že mi změnil styl. Ale samozřejmě k lepšímu. Některé reakce na střelbu a na puk mám teď mnohem lepší," dodal na vysvětlenou.


Také proto se v jeho hlavě zrodil nápad, že by si Jaroše odvezl s sebou do Lotyšska. Alespoň na pár dnů. "Chci promluvit s manažery v Daugavpilsu, jestli by Petr nemohl přijet na dvoutýdenní kemp. Určitě by tam klukům hodně pomohl," prozradil Kousal.


A trenér Dukly by se nové výzvě nebránil. "Samozřejmě by to musel povolit náš jednatel Bedřich Ščerban. Jinak bych odjet nemohl. Ale myslím si, že by to byla pro Duklu dobrá reklama. Navíc bychom mohli navázat nějaké nové kontakty. To není nikdy k zahození," prohlásil Jaroš.


Konkrétní podobu by prý mohla dohoda dostat už v nejbližších týdnech.Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze