Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankářská výstroj v NHL se bude opět zmenšovat

Brankářská výstroj se bude opět zmenšovat. Cílem je odstranit vše, co neslouží k ochraně gólmanů a zabraňuje vstřelení gólu. | foto: Reuters

13 2008
Více gólů = větší atraktivita zápasů. Tuto rovnici si napsalo vedení hokejové NHL a na její levou stranu dosadilo další zmenšení brankářské výstroje. K podstatnému zmenšení výstroje došlo už po výluce NHL v sezoně 2004/2005. Nyní hodlají zajít představitelé ligy ještě dál.

Generální manažeři klubů se už v únoru v Naples na Floridě jednomyslně shodli, že se s brankářskou výstrojí něco udělá.

A vytvořili pracovní skupinu, která se velikostí vybavení gólmanů zabývá.

Její členové z řad představitelů NHL i hráčské asociace NHLPA se ve středu sešli v Torontu. Největší novinkou, která z této schůzky vzešla, je podle serveru kanadské televizní stanice TSN fakt, že ke změnám dojde.

Už pro příští sezonu dojde k jemným modifikacím brankářské výstroje jako třeba k eliminaci vycpávek, které gólmanům pomáhají zastavit puk, ale nemají vliv na jejich bezpečnost.

"Branářská výstroj musí být jenom tak velká, aby byla bezpečná a chránila gólmany," uvedl pro server tsn.ca Paul Kelly, výkonný ředitel NHLPA.

Jestliže změny projdou, musí zaručit, aby nebyla ohrožena bezpečnost gólmanů. Připomínky brankářů budou posouzeny pravidlovou komisí NHL. Aby mohla nová pravidla o velikosti vybavení gólmanů platit už od příští sezony, musí být nová optaření přijata co nejdříve.

A zdá se, že budou. "Hráči to vzali. Gólmani jsou samozřejmě placeni od toho, aby dostávali co nejméně gólů, ale chápou, co je nejlepší pro hru," prohlásil Jim Ruterford, generální manažer Caroliny, jenž je jedním z členů pracovní skupiny.

Na setkání dorazí komisionář NHL Gary Betman, jeho zástupce Bill Daly, generální manažeři tří týmů NHL. Hráčskou asociaci budou zastupovat kromě Kellyho I ombudsman NHLPA Eric Lindros. Rokovat budou i představitelé hráčů: gólmani Martin Brodeur, Rick DiPietro, Ryan Miller, ale třeba také útočník Dany Heatley a další.

"Chceme, aby ve hře vyniklo umění brankářů, ne velikost jejich výstroje," řekl Kelly. K podstatnému zmenšení brankářské výstroje došlo po výluce v NHL, jež zastavila sezonu 2004/2005.

Cíl dalších úprav je jasný - zvýšit počet vstřelených branek, a tím dosáhnout vyšší atraktivity soutěže pro diváky. Navrhované změny by tomu měly pomoci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze