Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brankářům se nelíbí menší betony

19 2003
Toronto - Zmenšení betonů brankářů, od kterého si vedení NHL slibuje v příští sezoně více gólů, má minimálně jednu skupinu odpůrců-samotné brankáře. "Co to bude příště ?" zlobí se Roberto Luongo z Floridy. "Každým rokem NHL přijde s něčím novým, ale víc branek stejně nepadá." Trevor Kidd z Toronta se přidává: "Je to rozhodně nefér." NHL zmenšila povolenou délku betonů na 96 centimetrů, někteří gólmani mají obavy, že nyní budou zranitelnější.Dále čtěte: NHL omezila brankářům velikost betonů

Vedení ligy na velikost chráničů sáhla již jednou, v roce 1998.

Tehdy upravila maximálně povolenou šířku na 30,6 centimentrů.

"S tím jsme problém nikdy neměli," říká Kidd, který v Torontu chytá jako dvojka za Edem Belfourem. "S délkou betonů je to však jiné. "

Podle něj budou nyní znevýhodněni vyšší, urostlejší brankáři : "Pravidla se nedotknou každého stejně. Já jsem minulý rok nosil betony asi o 3 centimetry delší. Teď budu muset ubrat a připadá mi to nefér. Větší brankáři potřebují větší betony, nebo jim mezi nohama zůstane více nehlídaného místa."

Podle vedení ligy bude muset betony zkrátit asi třetina brankářů, většinou ti s vyšší postavou. Patří k nim i špičky ve svém oboru jako Sean Burke z Phoenixu nebo Olaf Kölzig z Washingtonu. Jedním z nejvyšších strážců v NHL je také 193 centimetrů měřící Roman Turek z Calgary. 

Gólmanu Floridy Roberto Luongovi, který bude muset také krátit, se nelíbí jiná věc. Podle něj se brankáři stávají obětním beránkem NHL, která se všemožně, ale neúspěšně snaží zatraktivnit hru pro diváky. 

"Jsem z toho frustrovaný, " říká. Zámořská liga už dříve omezila velikost brankářských dresů a povolila útočníkům stát v brankovišti. 

Luongo přímo vyzývá, aby liga začala brankáře chránit. Zvláště když stále více hráčů upouští od používání dřevěných hokejek a přechází na vysoce úderné karbonitové hole.

"Každý hráč v NHL má nyní prudkou střelu," stěžuje reprezentační brankář Kanady, který v květnu

Branek ubývá

Nejrůznější opatření, jak zvýšit počet vstřelených branek v NHL, příliš nepomáhají. Od roku 1992 klesl průměr vstřelených branek na zápas z 7.5 na 5.3. V 80.letech dokonce v jednom utkání padalo průměrně až 8.3 branek.

přivezl z mistrovství světa zlato. "Minulý rok jsem měl z toho úplně zničené ruce, ale to nikoho nezajímá."

Luongo také řekl, že si kvůli nedostatku ochrany minulý rok několikrát poranil kolena a nyní očekává, že se situace ještě zhorší.

"Vedení se každým rokem snaží, aby padalo víc gólů, ale podle mě se nic nezmění. Já ve svém stylu nic měnit nebudu. Prostě se na to pokusím zvyknout a budu hrát, jak nejlépe umím."
 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze