Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bratři se poprvé sejdou v reprezentaci

3 2001
Pardubice - Před úvodním srazem hokejové reprezentace v nové sezoně dorazily dvě pozvánky i do Pardubic. Na obou bylo napsáno jméno Sýkora. Nejlepší střelec loňského ročníku extraligy Petr Sýkora se v národním týmu sejde se svým bratrem Michalem. Oba od sebe dělí šest let věku a zatím měli pouze minimum příležitostí potkat se spolu na ledě v jednom mužstvu. Podařilo se jim to pouze před čtyřmi roky, ale jen v jednom zápase. Shodou okolností se oba zapsali do listiny střelců, porážku se Spartou však neodvrátili. Letos se cesty hokejových bratrů opět spojily. Michal se po ročním působení ve Philadelphii vrátil zpět do české extraligy a oblékl pardubický dres.

"Hodně jsem se těšil na to, že si s bráchou zahraju v Pardubicích," radoval se Petr. Společně už odehráli několik přípravných utkání a nyní oba dostávají příležitost nastoupit spolu v reprezentaci.

Nejprve je čeká duel s Polskem a poté start na turnaji Euro Hockey Tour ve Zlíně. Dvaadvacetiletý Petr si dres národního týmu vyzkoušel poprvé v minulé sezoně a při moskevském Baltika Cupu vstřelil i premiérový reprezentační gól. Byl i v širším kádru pro mistrovství světa, ale vinou zranění z něho vypadl.

"Zdraví mi naštěstí slouží," poznamenal Petr Sýkora. Jeho osmadvacetiletý bratr Michal je protřelým hokejovým mazákem. V NHL prošel San José, Chicagem, Tampou Bay a naposledy Philadelphií.

Dobře zná i reprezentační atmosféru, vždyť je dvojnásobným mistrem světa z let 1996 a 2000. Právě loňský triumf v Petrohradě byl zatím jeho posledním vystoupením v národním týmu. Po návratu z NHL se vrací i do reprezentace.

"Vůbec mě to nepřekvapilo. Vždyť to je jeden z nejlepších beků v extralize," prohlásil Petr Sýkora. "Nad nominací jsem vůbec nepřemýšlel, je to věc trenérů. Když přijde, tak jedu. Když ne, tak se s tím nedá nic dělat," řekl jeho bratr Michal.

Oba však pochopitelně potěšilo, že se v národním týmu spolu sejdou. "Chtěl jsem si někdy s bráchou zahrát v nároďáku. Beru to jako splnění snu," pronesl Petr. "Je to hodně příjemné. Jsem rád, že tam jsme oba," přidal se Michal.

Včera v podvečer se oba hlásili reprezentačním trenérům ve Zlíně. "Chci zahrát co nejlépe a ukázat trenérům, že neudělali chybu, když mě povolali," uvedl Petr. "Už se na reprezentaci hodně těším. Některé kluky vůbec neznám, takže uvidíme, jak se bude dařit. Budu se však snažit podat maximum, co ve mně je," dodal Michal.

Pro něho bude zlínský turnaj mít i další podtext. Jeho jméno totiž patří do širší nominace českého týmu pro olympijské hry. Bude mít proto první příležitost přiblížit se startu v Salt Lake City. "Tím se vůbec nezabývám. Budu se snažit hrát co nejlepší hokej a to je vše," prohlásil Michal Sýkora.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze