Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bratři v reprezentaci? Milanovi přeju Stanley Cup, říká Zbyněk Michálek

Zbyněk Michálek hovoří s trenérem Aloisem Hadamczikem při tréninku. | foto: ČTK

29 2008
M o n t r e a l - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - "Mám eminentní zájem o Milana Michálka," prohlásil trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. "To by bylo něco neuvěřitelného. Zahrát si spolu v jednom týmu? Další splněný sen," těší jeho bratra Zbyňka, který se s národním týmem připravuje v Montrealu na světový šampionát.

"Ale já si na druhou stranu hlavně přeju, aby Milan postoupil ve Stanley Cupu co nejdál. A pokud možno, aby ho vyhrál," dodává o dva roky starší Zbyněk Michálek.

Sourozenec Milan, to je velký příslib českého hokeje. Už ve třiadvaceti si v San Jose vydobyl pevnou pozici. Jeho největší zbraň? Koncovka. Jde o chladnokrevného zabijáka, který v rozhodujících chvílích nezpanikaří.

Zbyňku, chce po vás trenér Hadamczik, abyste mezi ním a bratrem dělal prostředníka?
Ani ne. Vím, že s bráchou mluvil ještě během sezony, ale teď ho nechává na pokoji. A i Milan se soustředí na své výkony. Jsem s ním samozřejmě v kontaktu skoro každý den, takže vím, co je pro něj v tuhle chvíli nejdůležitější. Na nároďák zatím vůbec nemyslí.

A co tedy říká na to, že po něm trenér tolik touží?
Určitě by byl rád, kdybychom si oba zahráli v jednom týmu. Ale v San Jose je to jeho práce a i já mu přeju jenom to nejlepší. Tedy aby se dostal co nejdál v play-off.

Milan MichálekMluvil s vámi trenér o bratrovi?
Zmínil se, že by ho měl rád v týmu. Určitě by nám pomohl, ale to záleží na hodně okolnostech.

Zkuste myslet jenom na sebe a řekněte: opravdu byste nebyl radši, kdybyste spolu mohli hrát v jednom týmu?
Já mu opravdu přeju, aby postoupili do finále Stanley Cupu. Kdyby přivezl ten pohár a já zlatou medaili, mohli bychom pěkně slavit. Tak doufám, že se to povede.

San Jose však zatím prohrává v sérii s Dallasem 0:2 na zápasy...
Před začátkem série jsem říkal, že je San Jose favorit. Ale je vidět, že to nebudou mít vůbec jednoduché. Dallas hraje takový nepříjemný hokej, hlavně důkladně brání a dobře jim chytá brankář.

Proč jste si myslel, že je San Jose favoritem?
S Phoenixem jsme proti oběma týmům hráli v základní části hodně často, proto jsem si myslel, že mají lepší tým. Ale play-off je úplně něco jiného než základní část. Pořád však doufám, že mi ten tip vyjde.

Jak prožívají rodiče, že vy budete hrát na mistrovství a Milan bojuje o Stanley Cup?
Mají z nás obrovskou radost a jsou na nás pyšní. Vím, že sledujou každý náš zápas a drží nám palce. Oběma přejou jenom ty největší úspěchy.

O Milanovi se říká, že o něm trenér a spoluhráči skoro nevědí, jak je tichý. A vy jste přitom pravý opak...
... Já že jsem pravý opak?

Zbyněk Michálek, Rostislav OleszPůsobíte hodně komunikativně.
Nevím. Možná mezi českýma klukama. Pro bráchu je to těžké, protože je tam mezi samými cizinci. Už je tam sice Tomáš Plíhal, ale předtím byl dlouho sám. To pak ta komunikace není lehká, když musíte pořád mluvit anglicky.

Myslíte, že to měl kvůli jazykové bariéře těžší i z hokejového hlediska? Působí tohle na psychiku?
Myslím, že asi ne. Na ledě je to úplně jedno. Milan je dobrý hráč, v San Jose ho mají rádi. Jak manažer, tak trenér, oba mu šanci dají vždycky. Navíc má v týmu dobré spoluhráče. Zatím se prosazuje a doufám, že mu to vydrží. Nikdy neříkal, že by mu tohle vadilo.

Bylo dopředu dané, že vy budete obránce a on útočník?
Jo, takhle jsme hráli odmalička. Mě trenér hned šoupnul do obrany a bráchu do útoku.

Nemrzelo vás to trošku? Přece jenom útočníci jsou populárnější, dávají góly...
Ne, nikdy. Aspoň se tolik nenabruslím. Vzadu jsem si zvyknul, takže mi to vůbec nevadí.

A kdo je z vás lepší hokejista?
(smích) Řekl bych, že brácha. Vždycky byl slavnější. Draftovali ho v prvním kole, je to super hokejista. Jsem hrozně rád, že se mu takhle daří po tom všem, čím si prošel. Měl nepříjemné zranění kolena a nevypadalo to moc dobře. Když mu to jde, mám velkou radost. A když ho vidím v televizi, že je jeden z nejlepších hráčů San Jose a rozhoduje zápasy, hrozně moc mě to těší. Jsem na něj hrdý.Najdete na iDNES.czmobilní verze