Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brendl viděl svůj gól až ze záznamu

1 2001
Philadelphia - Svou první trefu v NHL si hokejista Pavel Brendl jistě vysnil jinak. Dozvěděl se totiž o ní až od spoluhráčů. Při zápase ve Washingtonu přijel na střídačku týmu Philadelphia Flyers, aby pustil na led kapitána Primeaua. Ve dvířkách se podivil, když mužstvo vyskočilo radostí. A nechápal, proč ho ostatní plácají po zádech. "Dal jsi gól," řekl mu Primeau. Od Boha nadaný kanonýr tedy upřeně zíral na obrazovku pod stropem, čekal na opakovaný záběr a nepřítomně se smál.

Veterán Recchi mu podával puk, který přivezl od sudích, a dvacetiletý Brendl pořád netušil, co se vlastně přihodilo. A pak uviděl v záznamu sám sebe. Ve středním pásmu přebírá přihrávku. Vidí, že mu cestu křižuje protivník Oates. Křídla  nenajíždějí, a tak přesně na půlicí čáře bekhendem nabírá kotouč na čepel a přes hlavu  obránce stojícího na modré ho dloubne do obranné zóny domácích. Hned se otáčí a míří na lavičku.

V tu chvíli jeho nahození dvakrát nepředvídatelně skočí před brankářem Kölzigem a zapluje k tyčce. Flyers vedou 2:0. Ostřeleckém instinktu útočníka z Opočna se vědělo. Ale že by to kouzlo bylo tak mocné?

Tentokrát mu pomohla náhoda, ovšem Brendl opravdu má v zakončení obrovské schopnosti.Za tři roky v juniorské WHL nasázel za Calgary 207 gólů. Rostl ve vyhraněného kanonýra, jakými bývali Nedomanský a Nový.

New York Rangers si ho v draftu 1999 zvolili mezi prominentními hvězdičkami jako číslo čtyři. Jenže do NHL se prosazoval obtížně. V neúspěšném týmu Rangers se vzápětí vyměnilo vedení. Odešli lidé, kteří se zakoukali do  Brendlových útočných kousků a promíjeli mu jeho zjevné defenzivní nedostatky.

Do přípravného tábora přiletěl v podprůměrné formě, s vysokým procentem podkožního tuku a od té chvíle byl nevítanou osobou. Psalo se o líném nevychovanci, který se jenom cpe hot dogy a na ledě se flinká.

"Všechno nafoukla ženská z rodiny, u níž jsem v Calgary bydlel," vysvětluje Brendl. "Chtěla se předvést v novinách, a tak přeháněla." Pořád na něm hledali vady. Předhazovali mu, že příliš okatě dává najevo "otrávenost" při fyzické přípravě. "Jenže tyhle drily nenávidí každý, já se jen neumím přetvařovat jako jiní," odpovídá.

Přesto bojoval. Ukázal, že se dokáže na ledě vracet, ale Rangers si pro změnu stěžovali, že ztratil ofenzivní jiskru. "Takhle jsem si NHL nepředstavoval," řekl před měsícem v kabině Flyers, kam ho v létě vyměnili.

Stále nepatří mezi úplně štíhlé svalovce, ovšem k poctivému břichu slavného Bretta Hulla má daleko. Hned v prvním utkání za Philadelphii si podvrtnul kotník a dva týdny marodil. V nabitém týmu  hraje až ve třetím útoku, sotva devět minut za utkání. Ale ve Washingtonu po náhodné brance  z půlky hřiště nabral sebevědomí, které potřebuje, aby přemohl nepřející osud.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze