Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nálada veřejnosti bude kolísat, obává se Bříza před hokejovým MS 2015

Petr Bříza | foto: ČTK

28 2014
Ještě před osmi lety byl hokejovým brankářem světového jména, který příliš nevěřil na předzápasové rituály. Věcný je Petr Bříza i nyní, když hovoří o MS 2015 v ČR. Právě on je šéfem pražské části šampionátu.

Do prvního buly na příštím mistrovství světa v hokeji, které se odehraje v Praze a Ostravě, zbývá rok. Je to pro organizátory hodně času? Nebo naopak málo? "Tak akorát. Máme výhodu, že obě arény, pražská i ostravská, jsou na úrovni. Nebudeme dělat něco narychlo jako Bělorusové nebo jiní," tvrdí Petr Bříza, šéf organizačního výboru pražské části mistrovství.

"Hotely stojí, infrastruktura je funkční. Ale pořád je to živý organismus; kdyby bylo potřeba něco měnit, můžeme dolaďovat," říká. 

Už víte, kde bude bydlet český tým?
Všech osm účastníků pražské skupiny by mělo obývat hotel Clarion Congress u stanice metra Vysočanská, aby to byla takzvaná docházková vzdálenost od O2 areny. Jsou to nějaké dva kilometry. Pokud někdo bude chtít, jsme schopni zajistit jiné bydlení.

Řešili jste už nějaké požadavky tohoto typu?
Kdepak, vždyť teprve od neděle známe rozdělení do základních skupin. To pro nás jako pro organizátory asi nemohlo být lepší - Švédsko, Kanada, Německo, Švýcarsko, Česko a další v Praze, Slovensko, Rusko, Bělorusko, USA či Finsko v Ostravě. Je to dobře rozdělené i pro fanoušky, kteří do daných měst budou přijíždět.

Navštívil jste šampionát v Minsku. Jaké poznatky jste si přivezl?
Bělorusko není úplně standardní případ k porovnání, některé věci u nás fungovat nemůžou. Třeba otázka dobrovolníků, kteří čekají dvě hodiny a pak zaplní sedadla. Pořadatelé před šampionátem vyhlásili útok na rekord v návštěvnosti, což se jim tak povedlo, celkem měli asi 643 tisíc diváků. Něco se tam dělo bez limitů a na příkaz. My se srovnáváme spíš s Německem, Finskem nebo Švédskem.

S podobným zaplňováním sedadel evidentně nepočítáte...
Pro nás je důležité naplnění rozpočtu, chceme přinést peníze do svazové pokladny. Podobná praxe jako v Bělorusku zabije prodej vstupenek. Ty se musí prodávat, tohle mi připomnělo 80. léta u nás. Bělorusko je specifické.

Je něco, čeho se rok před šampionátem obáváte?
Nálada veřejnosti bude kolísat s tím, jak si povede náš tým. Na to jsme my Češi citliví. Kdyby nedej bože hrálo mužstvo špatně, můžeme se potýkat s ochladnutím zájmu. Taky proto, že očekávání bude obrovské. To se ale netýká organizace. My chceme vytvořit co nejlepší podmínky pro účastníky i návštěvníky, aby všechno bylo přehledné. A aby fanoušci měli svoje zóny, kde si mohou dát pivo nebo klobásu, a spojí si tak den s hokejem.

Kdy budete mít jasno v otázce cen vstupenek?
Teď se tvoří hrací plán, podle toho se sestaví cenová hladina balíčků. Mělo by to vejít ve známost na podzim.

Zapojíte do kampaně k šampionátu bývalé reprezentanty?
S tím se počítá, máme odsouhlasený plán, jak šampionát propagovat. Zapojí se i legendy, vždyť budeme mít šampionát po jedenácti letech.

Na které straně bude Jaromír Jágr? Mezi legendami, nebo na ledě?
Teď vám vrátím otázku, jestli je rok hodně, nebo málo. Jardu si dovedu představit jako tvář, která infikuje národ, ale teď potřebuje odpočinek. Prožívá zklamání, nicméně letní sluníčko a občasné deštíky možná ty emoce odplaví a třeba si to rozmyslí. Jarda je určitě nejvýraznější persona českého hokeje a bude platný i jako čestný host, ale ještě víc jako hráč.

Máte představu, jak šampionátu využít směrem k mládeži?
Určitě, máme připravené doprovodné kampaně na nábor malých hokejistů, a nejen během mistrovství. Protože zlatého Nagana český hokej v tomto směru moc nevyužil, stejně jako zlatého hattricku z let 1999 až 2001.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze