Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnské derby: soupisky se prolnuly

22 2001
Brno - Hokejová rivalita v podvečer opět pohltí Brno, v městské hale Rondo se proti sobě k prvoligovému utkání postaví Ytong a Kometa. Stejně jako hokejisty odděluje barva dresů, dělá i mezi fanoušky náklonnost k jednomu z klubů tlustou zeď. Ostré vášně planou mezi oběma stranami.

Může se však stát, že fanoušci, zarputile fandící "svému" mužstvu budou dnes oslavovat hráče a trenéry, jimž vloni nemohli přijít v rámci stejně "vyhecovaných" derby na jméno. A nesnášet ty, již jim vloni dělali radost.

Soupisky rivalů se částečně prolnuly a zvlášť na straně Ytongu je několik významných osob z loňské Komety - například útočník Aleš Skokan, a především oba trenéři: Jindřich Setíkovský a Miloslav Pavelka. Za Kometu přijede chytat loňský sok, gólman Kudrna. "A Kometu trénuje pan Černý, dřív kouč Ytongu. Pikantní to je," říká Miloslav Pavelka.

Loni jste vedl Kometu, letos Ytong. Jaký cítíte náboj mezi oběma kluby?
Osobně si myslím, že z pohledu hráčů žádný velký náboj není. Skutečného brněnského hráče máme my jen jednoho. Spíš se rivalita odehrává na úrovni funkcionářů, tam to bude napnuté.

Brněnskou rivalitu jste poznal vloni. Jak na vás působila?
Měl jsem z toho docela šok. Předsedu Komety pana Vrbu jsem znal několik let, přivedl mne ze Žiliny. Těšil jsem se nádech derby, ale zjistil jsem, že vyostřené je to hlavně funkcionáři a z mého pohledu ne moc k prospěchu brněnského hokeje.

Je derby mezi Kometou a Ytongem víc vyhrocené než derby v jiných regionech?
Určitě.

Může to být tím, že Kometa má pocit výlučnosti, že pouze sebe identifikuje s Brnem?
Ano, v tom to nejspíš bude. Dlouhodobě to tak je. Kometa má za sebou daleko výraznější minulost, zářivé úspěchy, a Ytong vznikl jako klub mládeže, který se dostal k mužům. Ale v současnosti bych řekl, že o trochu lépe je na tom Ytong.

Je rivalita mezi dvěma kluby ten prvek, který pozvedává úroveň a atraktivitu zápasů?
Určitě to tak je. Derby v Brně je přitažlivé už jen tím, že oba kluby působí na stejném zimáku, což je nelogická situace. Je to vlastně jeden hokej proti druhému.

Autoři: ,


Témata: Ytong, Kometa, soupiska

Najdete na iDNES.czmobilní verze