Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnskou Kometu popravila smolná teč

Mladá Boleslav - Kometa Brno | foto: Josef VostárekMF DNES

25 2008
Mladá Boleslav - Tvrdá rána z hranice kruhů, teč hokejkou a puk odražený pod horní tyčku. To byla poslední scéna z letošní sezony hokejové Komety. Hned vzápětí brněnští hráči popadali na led jako zasažení kulkou. Byl to výmluvný moment: naděje Komety na postup do finále první ligy v tu chvíli opravdu zemřela.

Brňané v sobotu prohráli rozhodující sedmé semifinále v Mladé Boleslavi 1:2 v prodloužení a celou sérii 3:4 na zápasy. "Mrzí nás, že jsme fanouškům do Brna nepřivezli finále," povzdechl si brněnský útočník Tomáš Klimt.

Přitom k tomu jeho tým neměl daleko. Duel v Boleslavi dovedla Kometa až do prodloužení, které měla rozhodnout jediná situace. "Mohlo se to převážit na naši, nebo na jejich stranu. Bohužel se to převrátilo na jejich," litoval brněnský trenér Vladimír Kýhos. "Vyřadil nás šťastný gól."

Pro Kometu byl vlastně hodně smolný. Obránce Jan Mikel nejprve vyhodil puk do hlediště a musel na trestnou lavici. Tam nešťastně schoval hlavu do dlaní, jako by čekal pohromu. Ta skutečně přišla: v přesilovce vypálil obránce Schnabel a Richard Král jeho střelu tečoval.

"Strčil jsem do toho hokejku a nějak to tam spadlo. Bylo tam i štěstíčko," přiznal  boleslavský kapitán. "Je to paradox. V sérii jsme ubránili hromadu přesilovek pět na čtyři, pak jednu neubráníme a ta rozhodne," poznamenal Kýhos.

I první dva góly rozhodujícího zápasu padly při početních výhodách. A to dokonce dvojnásobných. V 18. minutě se zblízka trefil Boháč a Boleslav i ve čtvrtém domácím duelu série otevřela skóre. Jenže ve 31. minutě vyrovnal bombou z první obránce Tomáš Houdek. "V první třetině byla lepší Boleslav, ve druhé my. A ve třetí už to bylo otevřené," shrnul útočník Klimt.

Kometa sehrála svůj nejlepší zápas v Boleslavi, hráči do něj vložili obrovské nasazení. A skvělým výkonem je držel brankář Kamil Jarina. "Chytal výborně, byl to jeho zápas," ocenil Kýhos. Přesto nakonec Brňané padli.

"Tvrdím, že jsme si to prohráli dvěma prvními zápasy v Boleslavi, které jsme nehráli špatně, ale ani jeden jsme nevyhráli," uvedl brněnský kouč. "Ale klukům můžu jenom poděkovat, protože ta série byla výborná. Celé play-off můžeme hodnotit kladně, já jsem s výkony v něm spokojený. A klukům za ně ještě jednou děkuju." Vždyť tak daleko jako letos se brněnský hokej za dvanáct let od pádu z extraligy nedostal.

. K postupu jsme neměli daleko, povídal Houdek

Mlčky a s očima zabodnutýma do země opouštěli hokejisté brněnské Komety šatnu po prohraném sedmém zápase v Mladé Boleslavi. Jako první z ní s očima zalitýma slzami odešel nešťastník Jan Mikel, po něm se trousili i další zdrcení hráči.
"V kabině jsou slzy. Sedí tam pětadvacet zklamaných lidí," vyprávěl pohnutým hlasem střelec jediného brněnského gólu Tomáš Houdek
.
Co se vám chvíli po vyřazení honí hlavou?
Pořád je to jenom sport, ale... Všichni jsme věřili, že to dnes zlomíme a že vyhrajem. A neměli jsme k tomu daleko.


Co vám k tomu chybělo?

Já nevím, ani jednou jsme tady nevedli, to bylo důležité. Dnes jsme také měli nějaké gólové šance, mohli jsme jít do vedení, ale neproměnili jsme je. No a pak jsme dostali gól v prodloužení.


V čem jste byli lepší oproti předchozím zápasům v Boleslavi, že jste to tentokrát dotáhli až do prodloužení?
Asi jsme hráli zodpovědněji zezadu. Věděli jsme, že máme horší začátky, takže jsme se snažili eliminovat jejich úvodní tlak, což se nám podařilo. Ve druhé třetině jsme byli lepší, no a ta třetí byla opatrná z obou stran. To vyústilo v prodloužení.


V závěru se zdálo, že už vám trochu ubývaly síly.
Já si myslím, že ne. Tam už ze sebe každý vydá všechno, o nějaké síly vůbec nešlo.


V první třetině dal Ivan Padělek gól, který rozhodčí neuznal pro sevření kotouče rukou. Jak jste tu situaci viděl?
Já myslím, že to byl regulérní gól. Ale tady v Boleslavi je to vždycky těžký, co vám na to mám říct. Vůbec nevím, proč ten gól neuznali. Nevím, jakým jiným způsobem si Ivan měl ten puk hodit na led. Nechápu to.


Když pominete toto zklamání, hodnotíte play-off jako úspěšné?  Postoupili jste do semifinále a to jste proti favoritovi natáhli až do prodloužení sedmého zápasu. K postupu vám chyběl kousíček.
My jsme si nižší cíle než semifinále dát nemohli a samozřejmě jsme chtěli jít co nejdál. Na Boleslav jsme si věřili, ale myslím, že jsme si tu sérii prohráli v prvních dvou zápasech. Hlavně v tom druhém, ve kterém jsme byli lepší a za stavu 3:3 jsme měli několik gólovek, které jsme nedali, a pak jsme dostali těsně před koncem takový špatný gól. Myslím, že to rozhodlo celou sérii.


. Smutek přebolí, hrdost zůstane

Hráče i fanoušky brněnské Komety zasáhl smutek. Není divu. K postupu do finále chyběl tak maličký krůček. Jediný gól. Jen trochu víc štěstí. Tento smutek ale snad brzy přebolí.
A až oschnou slzy, mělo by paměti zůstat, čeho letos Kometa dosáhla.

Nekonečných dvanáct let totiž nebyl brněnský hokej tak vysoko jako nyní. Zatímco za předchozí tři roky vyhrála Kometa v play-off jediný zápas, teď jich bylo sedm. A především: hráči posbíraní z různých koutů republiky a často na poslední chvíli se semkli v až neskutečně jednolitý celek.

Už dlouho nevyzařoval brněnský tým takovou vnitřní sílu, takové odhodlání a takovou touhu po úspěchu jako letos.

Díky tomu naplnila Kometa své fandy hrdostí, jakou dlouho nezažili. A naopak: brněnští fanoušci zase dali hráčům důvod být hrdí na to, že hrají právě za Kometu. Každý zápas v Rondu sledovalo vyprodané hlediště, úžasnou atmosféru brněnští fanoušci vytvářeli i venku.

A i když jim vedení Mladé Boleslavi podle zatrhlo vidět rozhodující zápas, fandy Brna to neodradilo, aby ve velkém množství jeli svůj tým podpořit aspoň před stadion.

Ne smutek, ale právě tyhle vzpomínky spolu s hrdostí by měly hráčům i fanouškům Komety zůstat na právě skončené play-off.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze