Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnský stroj s názvem Kometa začíná šlapat

Hokejisté brněnské Komety se dostávají do pohody. | foto: Radek Miča, MAFRA

10 2008
Stroj s názvem Kometa začíná pomalu, ale jistě šlapat na plné otáčky. Brněnští hokejisté v tomto týdnu absolvují třídílný výlet po hřištích silných soupeřů, před jehož začátkem trenér Vladimír Kýhos prohlásil: "Tahle série ukáže, jak na tom jsme."

Brňané nyní mají za sebou dvě třetiny svého putování, ve Vrchlabí prohráli 1:2, v Havířově triumfovali 5:0. Poslední návštěva je čeká zítra v Jihlavě.

A jak na tom tedy Kometa je? "Potvrdilo se naše zlepšení, které přinesl zápas s Chomutovem," pochvaluje si Kýhos. "To, že jsme prohráli ve Vrchlabí dvěma vlastními góly, na tom nic nemění. V Havířově už jsme dávali góly ne do vlastní sítě, ale do cizí, hráli jsme uvolněně a podali opravdu výborný výkon." Pokud náročný brněnský kouč volí taková slova, pak už hra Komety opravdu musí vypadat k světu.

S čím vším může být Kýhos spokojený a co ho naopak ještě trápí?

Brankář.
"Ohromně nás podržel Saša Hylák." Tuhle větu na adresu brankáře opakuje brněnský trenér téměř po každém zápase. A oprávněně. Hylák se rozchytal do parádní formy, ve středu poprvé udržel čisté konto a v posledních čtyřech duelech dostal pouhé čtyři góly.

Defenziva.
Ta pochopitelně se skvělými Hylákovými čísly úzce souvisí. "Nechci to zakřiknout, ale je pravda, že defenziva funguje velmi dobře," chválí Kýhos. A pozor, záměrně nepoužívá termín "obrana". Ta fungovala výborně i předtím, teď se k ní ale konečně přidala i výborná práce útočníků ve středním a útočném pásmu. "Pořád to ještě není dokonalé, ale dáváme si na to pozor a hodně se to zlepšilo."

Vyrovnané útoky.
Když má tým čtyři rovnocenné formace, z nichž každá dokáže udeřit, je to velká zbraň. Kometa až do středy čekala, než se jí nabije. "V Havířově se konečně trefil Míra Barus, bodoval i David Mikšan. Potřebovali jsme, aby se ti kluci taky chytli a nabrali sebevědomí," raduje se Kýhos. Do utkání v Havířově se právě Barusova lajna nedokázala prosadit, nyní už Brňané snad mohou spoléhat na všechny formace. "Na na tom se dá stavět, protože ne každá pětka má vždycky optimální střeleckou formu. Takhle jí můžou ostatní pětky zastoupit."

Herní pohoda.
Trápení z úvodu sezony je pryč, hra Komety začíná připomínat letní bezstarostnou jízdu. "Je vidět, že se pohoda vrací, naše hra je uvolněnější," všiml si Kýhos.

Oslabení.
Tuhle disciplínu možná fanoušci tolik nevnímají, ale v hokeji je kolikrát klíčová. A Kometa ji nyní zvládá perfektně: v posledních čtyřech zápasech nedostala v oslabení ani gól. "Tahle činnost je dobrá," souhlasí trenér. Zrovna zítra v Jihlavě se to jeho týmu může náramně hodit. "V přesilovkách je Jihlava hodně silná," ví Kýhos.

Přesilovky.
Tři góly minulou sobotu proti Chomutovu, jeden ve středu v Havířově. Může být brněnský kouč spokojený? "Spíš ne. Přestali jsme dělat, co jsme dělali třeba v zápase v Třebíči, kde jsme stříleli a na branku šlo hodně ran. Naposledy v Havířově jsme hráli hodně přesilovek, ale jestli jsme v nich vystřelili pětkrát, tak je to moc."

Zranění.
Pokud má Kýhos jmenovat jednu věc, která ho trápí, je to právě tato. "Honza Mikel už začal s tréninkem, ale u ostatních se to nelepší," posteskne si. Útočník František Bakrlík by měl začít trénovat do týdne, horší je to se záhadnou nemocí dalšího forvarda Ivana Padělka. "S ním to nevypadá dobře. Dělali mu různá vyšetření, zatím na nic nepřišli. On sám se cítí hrozně špatně, je malátný, bolí ho klouby. Bůhví, co mu je," popisuje Kýhos. U útočníka Petra Polodny pak včera čekal na magnetickou rezonanci poraněných kolenních vazů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze