Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští fanoušci následují hokejisty. Darují krev

Jeden z hokejistů Komety daruje krev | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

4 2008
Za pár týdnů dokázali brněnští hokejisté přesvědčit přes tři sta fanoušků, aby stejně jako oni darovali v transfuzní stanici v bohunické nemocnici svou krev. Šestačtyřicet z nich se k takovému kroku odvážilo dokonce poprvé. To vše díky projektu dárcovství krve "Červená z modré... pro život".

Už přesně měsíc nabádají brněnští hokejisté své fanoušky i další sportovce, aby i oni pomohli a svou krví zachránili mnohé životy.
 
Kromě brněnských basketbalistek se do dobročinné akce zapojili i fotbalisté 1. FC Brno. Ti slibují, že půjdou darovat krev ihned po skončení podzimní sezony. "Vidíme to na listopad nebo prosinec," potvrdil mluvčí klubu Zdeněk Vlach. Podle něj se na odběry dostaví jak hráči prvního týmu, tak i juniorky.

Vedení brněnských hokejistů uspořádalo v souvislosti s červenomodrou akcí i zajímavou soutěž pro fanoušky. "Po příchodu na transfuzní oddělení si každý fanoušek vyžádá dvě stejné kartičky svého oblíbeného hráče Komety, na kterého chce darovat svoji krev. Vyplní potřebné údaje, při odchodu si kartičky nechá potvrdit a jednu vhodí do určeného boxu," vysvětluje šéf klubu Libor Zábranský.

Díky tomu se na konci akce, která potrvá do ledna, lidé dozvědí, který hráč dokázal přesvědčit nejvíce dárců krve a stal se takzvaným největším upírem Komety. Po čtyřech týdnech zatím suverénně vede útočník Miroslav Barus.

Jména dárců budou na dresech

Aby aktivní fanoušci, kteří se rozhodli zapojit do akce, nepřišli zkrátka, připravili pro ně hokejisté zvláštní odměny. Prvních dvě stě si už může natáhnout přes hlavu tričko s logem klubu přímo při odchodu z nemocnice.

Sami hráči odmění dobrý skutek dárců tím, že ponesou jejich jména na svých dresech při zápasech play-off první ligy. Ti, kteří navštíví transfuzní stanici více než dvakrát, se budou moci pyšnit pohledem na své jméno na modrém dresu dokonce celou příští hokejovou sezonu

Čtyřikrát ročně? Proč ne

Ačkoli se dá ve zdravotnictví uměle nahradit téměř cokoliv, krev zůstává stále jedinečná a vzácná. Mnohé nemocnice se potýkají s jejím akutním nedostatkem. Výjimkou není ani Fakultní nemocnice Brno.

"Krev je stále nenahraditelná a nedá se uměle vyrobit," poukazuje mluvčí bohunické nemocnice Anna Nesvadbová. Z krve se vyrábějí transfuzní přípravky, potřebné po těžkých úrazech, při mnoha operacích, léčbě zhoubných onemocnění krve, poruch obranyschopnosti organismu nebo popálenin. "S rozvojem dalších léčebných metod stále roste i potřeba krve také jako léku," dodala Nesvadbová.

Ten, kdo se rozhodne krev darovat, by se měl podle ní o všem potřebném nejprve dostatečně informovat. "Pokud je člověk zdráv a pokud dodrží všechna doporučení, žádná rizika nehrozí," upozornila mluvčí. Jestliže se dárce rozhodne navštívit transfuzní stanici víckrát než jednou, lékaři v tom nevidí žádný problém.

"Ženám však doporučujeme odběr maximálně třikrát v roce, mužům pak až čtyřikrát," řekla Nesvadbová. Odběry se provádějí v Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích každý všední den. Podrobnější informace zájemci získají na telefonním čísle 800 900 097.Najdete na iDNES.czmobilní verze