Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno je pojem a pro mě výzva, říká Kýhos

14 2008
Chomutov - Devět let vedl hokejový Chomutov, dvakrát s ním sahal po extralize. Teď se však do nejvyšší soutěže pokusí dotáhnout Kometu Brno, jednoho z největších rivalů svého bývalého klubu. Trenér Vladimír Kýhos se totiž devět kol před koncem základní části první ligy rozhodl přestoupit ke konkurenci.

"Poslední měsíc už mě práce v Chomutově nenaplňovala. A nebyl jsem spokojený s posílením týmu před play-off," vysvětloval důvody nečekaného odchodu trenér.

Ale Chomutov přece ještě minulý týden vedl první ligu. A teď ztrácí jen bod na Boleslav.
Jistě, mužstvo má výborný. Ale myslím si, že se dělá málo pro postup, který je za cíl už nějakou dobu. Těžko se mi o tom mluví.

Kometa dělá pro postup víc?
Je to tým, který má v extralize tradici. Pro mě je to výzva.

Kolik času jste měl na rozmyšlenou?
Nabídku mám od čtvrtka. Bylo to těžký rozhodování, všechny noci jsem od té doby probděl. Za tu dobu, co jsem byl v Chomutově, jsem odmítl Budějovice, Ústí i Slovan Bratislava. Ale je čas jít dál. Brno je v českém hokeji pojem a ví se, že chce postoupit, že o to má eminentní zájem. Proto jsem se takto rozhodl.

Mnozí fanoušci v Chomutově vás asi zavrhnou.
Určitě se to některým lidem líbit nebude. Ale jiní si zase oddychnou, že z Chomutova konečně Kýhos zmizel. Pro mě je lepší, když odejdu, než aby mě odsud někdo hnal.

S Chomutovem se Brno může střetnout v play-off.
Vůbec se na to netěším. Že moje srdce patří Chomutovu, to jsem neřekl jen tak. Narodil jsem se tam, táta tam vyrůstal, já tam jezdil jako dítě. Pak jsem tam v různých obdobích dlouho trénoval. To na každém zanechá stopy. Mám to tam rád.

Co už víte o brněnském mužstvu?
Já ho znám jako soupeř. Je to kvalitní mužstvo, jsou tam výborní hráči. Navíc je to hodně technický tým a už se těším na spolupráci s ním.

Porovnejte kvalitu týmů Brna a Chomutova.
V Chomutově dělala výsledky hlavně parta. A jsou tam výborný hokejisti. Ale to i v Brně. Parta nevím. Těžko na to můžu odpovídat, když jsem tam ještě nebyl.

Už víte, kdo vám v Brně bude dělat asistenta?
To jsme zatím neřešili. Tam je Vláďa Nadrchal, tak to možná budeme dělat spolu. Uvidíme.
Byla pro vás lákadlem i velká divácká podpora, kterou Kometa má? Tak určitě, to je jasný. Ta atmosféra je naprosto unikátní, to jinde není. Možná v Pardubicích, ale jinde ne.

Už víte, jaký budete mít v Brně výkonnostní cíl pro zbytek této sezony? Postup do extraligy?
Tak samozřejmě budeme chtít v play-off dojít co nejdál. Uvidíme, jak to bude. Na seznámení s mužstvem mám krátkou dobu, protože už za měsíc se hraje play-off. Uvidíme, co se dá dělat a co se nám s tím podaří udělat.

Jak přijali vaše rozhodnutí chomutovští hráči?
Byl to pro ně šok. Někdo je rád, jiné to mrzí.

Koho to bude těšit?
Možná takového Bouška. Ale třeba Kostourek brečel. Toho jsem vytáhl. Je to hodnej kluk. Vypadá jako raubíř, ale je hrozně citlivej.

Vezmete si ho s sebou?
Nikdy neříkej nikdy.

Manažer: Srdcař? Ať si to každý přebere

Vladimír Kýhos dostal nabídku z Brna, pro něj výhodnou. Diskutovali jsme spolu, já nechtěl, aby skončil, a nabídku mu dorovnal. On ale požadoval delší smlouvu, minimálně dvouletou s opcí. Slíbil jsem pouze roční kontrakt. A nedomluvili jsme se.

Je to určitě velké zklamání, ale nebudeme tu držet člověka, který v Chomutově nechce být. S Brnem jednáme, pokud nám složí odstupné, Kýhose uvolníme. Příkladem nám je Jan Votruba, který odešel z Boleslavi do Ústí za velice zajímavý obnos. Dokud se nedohodneme, Kýhos zůstane mimo lavičku.

Jeho odchod určitě je zásah do týmu, ale naše plány to nemění. Pořád chceme vybojovat baráž o extraligu.

Trenér Kýhos říká, že peníze nejsou hlavní důvod, proč odchází. Ale že neposilujeme tak, jako třeba Brno. I my chceme posily. Do konce ledna by mohli přijít až tři hráči.

Zaujalo mě, jak trenér Kýhos reagoval na středeční porážku 1:6 v Mladé Boleslavi. Prý ho vyděsila. Je toho hodně, co bych k tomu mohl říct, ale chci zachovat slušnost. Takže raději budu mlčet.

Nemyslím si, že bychom měli horší tým než Boleslav. Ještě minulý týden jsme byli první, nastříleli zdaleka nejvíc branek. Je ale fakt, že na nás umí zahrát. Vladimír Kýhos prohlašoval, že Chomutov je pro něj srdeční záležitost.

Každý si musí přebrat, jak vážně to myslel, když odchází zrovna ke konkurentovi, s nímž bojujeme o postup do extraligy. Já to komentovat nebudu, chci zůstat nad věcí. Odchází za lepším, za výhodnější nabídkou.

Samozřejmě, že je komplikace, když vám někdo jeden den řekne, že zítra musí odejít. Ale už jsme to vyřešili. Vpondělí k nám nastoupí trenér Martin Pešout z Kadaně.

Zda zůstane asistent Petrovka? To se řeší, hlavní trenér má pravomoc vybrat si realizační tým. Pešout není v dospělém hokeji zkušený, ale jsem přesvědčen, že to zvládne. Připravovali jsme si ho do budoucna, ale ještě minimálně dva roky jsme chtěli spolupracovat s trenérem Kýhosem. 

Milan Vacke, generální manažer KLH ChomutovNajdete na iDNES.czmobilní verze