Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brusič dostane od Jágra nový diplom

5 2004
Praha - Hokejoví bojovníci kráčejí na led v pečlivě vysušené výstroji a s dokonale nabroušenými bruslemi. "Taky dresy mají kluci krásně navoněné," tvrdí Petr Bílek, jeden ze tří servismanů, kteří při šampionátu pečují o národní tým. "Však je taky denně drhneme na valše!"

Nedá se mu věřit úplně všechno. Rád si tropí žerty z kohokoliv. Společně s kamarády Vlašicem a Křížkem udělají pro pohodlí mužstva cokoliv. A ještě plní roli bavičů.

"Jsou to naši taťkové pro všechno," říká vděčně útočník Radek Dvořák. "Máme komfort jako v NHL. Upraví přilbu, oběhají záležitosti kolem lístků pro známé. Když chcete v půl desáté večer masáž, klidně vás vezmou. To ani v NHL není."

Nejen práci o svaly hráčů si trojice dělí. Nejvýznamnější specializaci má Vlašic, vrchní brusič bruslí. Denně zvládne asi 17 párů. Upravit nůž tak, aby byl "klient" spokojený? To je alchymie. Vyhovět například Jágrovi? Velká fuška!

Bek Špaček chce mít špičky bot níž než paty, aby byl pořád trochu v předklonu. Střízlík Straka má rád velký žlábek.

"Třeba Jarda Jágr by takový mít nemohl, protože je těžší a bořil by se," vysvětloval před mistrovstvím Pavel Vlašic. "Jarda je v pohodě, jenom má rád všechno precizní."

Jágr ho při pravidelně "trýzní" všetečnými požadavky. V zámoří se totiž na broušení

Tým očima maséra Křížka

Kdo zůstává v kabině nejdéle?
Jarda Jágr. Dlouho tam vysedává
ve výstroji.

Kdo nejvíc vtipkuje?
Jednoznačně Dušan Salfický.
Vždycky pozvedne náladu.

Kdo naopak moc nemluví?
Průchu jsem skoro neslyšel.
Ten se teprve rozkoukává.

Kdo je největší fintil?
Jé, tam je manekýnů! Máme
pro ně i gel na vlasy.

používají jiné přístroje. Vlašic se musí tužit.

Před dvěma lety po šampionátu ve Švédsku mu však Jágr slavnostně předal výuční list. Stálo na něm něco jako: "Brusič hokejových bruslí. Prospěch výjimečný."

Vyznamenaný muž plánoval, že si listinu vyvěsí v kabině v Sazka Areně. Ale své dovednosti musí obhajovat. "Ten dokument je staršího data a Vlašáka čekají nové zkoušky," pronesl s vážnou tváří Petr Bílek.

Společně se dvěma druhy v šatně uklízejí, připravují na stůl pití, žvýkačky a tatranky. Nakupují, vozí, vyřizují brzy ráno i pozdě v noci. Tahají bágly a bedny s nářadím. Nicméně propocené dresy ani mokré ručníky nedrhnou. Tím spíš ne na valše. Pouze je v obřích koších předají pradlenám.

Hokejisté se mohou soustředit výhradně na výkon. Jedině hole si připravují sami. Na ně si nedají sáhnout. Řežou násady, pilují čepele.

Vlašic, Bílek a Křížek opatrují i náladu týmu. Třeba různými žertíky. Kdysi přilepili nováčku Kleslovi pantofle k podlaze. A kdykoliv si hráč potřebuje jen tak "pokecat", může se stavit u masérů v hotelovém pokoji.

Hokejisté nazouvají brusle před tréninkem reprezentace. Na snímku Milan Kraft (v popředí), Václav Prospal a Radek Dvořák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze