Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trable bývalého znojemského Orla nekončí. Bickellovi našli sklerózu

Bryan Bickell (vpravo) z Chicaga sráží Mika Ribeira z Nashvillu. | foto: AP

12 2016
Zručný rytec dvakrát ryl jeho jméno do plechového štítku na nejcennější hokejovou klubovou trofej: slavný Stanley Cup. Prsteny za vítězství NHL má Bryan Bickell dokonce tři. Jenže v posledních letech jeho kariéra uvadala. Nejprve kanadského útočníka nejspíše svázala štědrá smlouva, poté se přidaly zdravotní trable. Vše završil tento pátek, kdy Bickellovi diagnostikovali roztroušenou sklerózu.

Bickell patří k symbolům zlaté dynastie Chicaga, s Blackhawks během šesti let třikrát slavil zisk stříbrného poháru, v roce 2013 navíc byl jedním z hlavních tahounů ambiciózního mužstva a podepsal se pod „mistrovským titulem“ devíti góly a osmi asistencemi.

Letos v létě byl ovšem jako nadbytečný a zbytečně drahý hráč vyměněn společně s finským talentem Teuvem Teräväinenem do Caroliny.

Za Hurricanes ovšem důrazný forvard, mezi jehož přednosti patří tah na bránu a hra do těla, stihl odehrát jen sedm zápasů. Poté přišel nečekaný lékařský nález, Bickell trpí roztroušenou sklerózou a to patrně již déle než rok. „Trochu mě to šokovalo, ale doufám, že se budu moci vrátit na led a znovu hrát hru, kterou miluji,“ napsal třicetiletý hokejista v tiskové zprávě.

„Jsem z toho v šoku,“ reagoval na zprávu o vážném onemocnění svého kamaráda a bývalého spoluhráče chicagský kapitán Jonathan Toews. Organizace Blackhawks vydala tiskové prohlášení, ve kterém vyjádřila podporu jak samotnému hráči, tak jeho rodině.

V podobném duchu se nese proslov Rona Francise, generálního manažera Caroliny. „Prioritou je teď Bryanovo zdraví. Bude potřebovat čas, aby si odpočinul. Prosíme o zachování jeho soukromí,“ zaznělo v něm .

Bickell začal pociťovat, že s jeho tělem není vše v pořádku během loňských vyřazovacích bojů. Podstoupil několik .vyšetření, načež mu bylo oznámeno, že trpí závratěmi. Problémy neustaly a Bickell slyšel další diagnózu, za zdravotní problémy bývalého hráče znojemských Orlů prý mohla infekce kolem zubu, který mu následně vytrhli. Jenže ani po další léčbě se nemocný hráč necítil lépe.

Správná diagnóza jeho stavu přišla až nyní, nicméně Bickell necítí křivdu, ani nic klubovým lékařům Blackhawks nevyčítá. Jeho agent Todd Diamond navíc uvedl, že mezi dřívějšími potížemi a těmi současnými nutně nemusí být spojitost. Třicetiletý hokejista nehledá viníky, nepřemýšlí negativně, naopak se velké výzvě postavil čelem.

Inspirace jménem Josh Harding

Bickell chce znovu hrát. Stejně kurážně se před čtyřmi lety zachoval jeho krajan Josh Harding. Levoruký gólman působil ve službách Minnesoty, když se dozvěděl o tom, že má roztroušenou sklerózu. Odmítl se vzdát hokeje, rozhodl se bojovat. V sezoně 2012/2013 se k hokeji skutečně vrátil a vyhrál Bill Masterton Trophy za oddanost lednímu hokeji.

V dalším ročníku pak Harding zářil, ovládl tabulku procentuální úspěšnosti zákroků celé NHL, jenže jeho nemoc se zhoršovala. Sám si posléze přidělal další komplikace, když během letní přípravy po hádce se spoluhráčem kopl do zdi a zlomil si nohu. Když se konečně uzdravil, rozchytával se na farmě Wild. Ze druhého mače ale musel odstoupit kvůli dehydrataci. Mohl za ní zákeřný nepřítel - roztroušená skleróza.

Ta Hardinga vícekrát mezi tři tyče nepustila a kariéra nadaného, leč křehkého brankáře se uzavřela předčasně. Začátek jeho boje s autoimunitním onemocněním, které postihuje nervovou soustavu, ovšem může být pro Bickella inspirací.

Je zajímavé, že jak Harding, tak Bickell se mimo led vždy výrazně zapojovali do charitativních projektů. Prvně jmenovaný bojoval proti rakovině, podporoval minnesotské hasiče, druhý zase založil nadaci, která pomáhá týraným pitbullům.

Jako jeden takový se teď bude Bickell rvát. „Je to bojovník,“ ví jeho agent.Najdete na iDNES.czmobilní verze