Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slunce, seno, čeština. Hokejista z Kanady se ji naučil díky komediím

Bryan McGregor během tréninku Chomutova | foto: Petr Bílek, MF DNES

28 2014
Čtyři zámořské hráče mají v kádru hokejoví Piráti, jeden z nich mluví plynně česky. Chomutovský útočník Bryan McGregor přitom v tuzemsku hrál jen dva roky. Poslední sezonu měl hodně dobrodružnou.

Kanaďan, který se za břicho popadá při českých komediích? Nejméně jeden takový existuje: útočník Bryan McGregor, letní posila prvoligových hokejových Pirátů Chomutov. Díky českým filmům se naučil řeč tak dokonale, že by se uživil i jako překladatel.

„Ale mluvte pomalu,“ prosí při rozhovoru třicetiletý Kanaďan pro jistotu, byť zbytečně. Hovoří i rozumí perfektně. Češtinu si našprtal sám během svého angažmá v extraligovém Třinci. Působil tam v sezonách 2010/11 a 2011/12, tu první pozlatil mistrovským titulem.

Málokterý zámořský hráč se snaží naučit češtinu. Proč vy ano?
Bydlel jsem v moravském Slezsku, kde nemluví moc lidí anglicky. Byl jsem tam sám, těžká situace pro mě. Neměli v kádru jiné „importy“. Tak jsem se učil, koukal jsem na staré české filmy. Nejdřív s anglickými titulky, časem bez nich. Teď jsem byl dva roky pryč, hodně jsem zapomněl. Ale každý den mluvím, víc a víc si češtinu oživuju.

Jaké filmy jste si pouštěl?
Koukal jsem na Slunce, seno a pár facek, Byl jednou jeden polda, Kurvahošigutntág, Vrchní prchni. I na nějaké černobílé filmy. Sranda pro mě. Prostě se mi líbí studovat. Finance, ekonomika, jazyk, historie. Každý den sedím u počítače a vzdělávám se. Zajímá mě první i druhá světová válka. Profesí jsem účetní. A miluju život. Jen je tak krátký!

Vy jste si ho zpestřil titulem v Třinci. Jaké to byly dva roky?
Měli hodně hráčů se zkušenostmi z NHL, bylo straně moc srandy. Zůstalo mi tam plno přátel. V mém prvním roce jsme vyhráli mistra, speciální situace! Měl jsem strašně štěstí. Třinec dlouhý čas prohrával, pak jsem přišel a hned jsme získali pohár. Možná moje nejlepší sezona v kariéře. Party trvala dva týdny po finále. A pan Moder, majitel klubu, je strašně moc chytrý muž. Teď mají nový stadion, je krásný! Ale to i v Chomutově. Snad budu mít zase štěstí a postoupíme.

Nechtěl byste Třinci vypomáhat třeba na střídavé starty?
Jsem šťastný tady v Chomutově, máme výborné chlapce, kteří jsou zkušení, hráli i extraligu. Je to tady jako extraligový klub. Tak to chce pan manažer Boris Čapla. I když momentálně hrajeme 1. ligu, pracujeme extraligově.

Tohle vás sem zlákalo?
Pan trenér Kopřiva mi volal v létě, že chce vyhrát 1. ligu, že chceme do baráže. Byli jsme spolu v Třinci, máme dobrý vztah.

Jaký je pan Kopřiva trenér?
Strašně moc chytrý, takticky to má vychytané. Zná všechno, nové systémy, vážně moc chytrý! Líbí se mi. On je důvod, proč jsem tady.

Ani nižší soutěž vás neodradila?
Znám situaci. Slyšel jsem o Chomutovu hodně. Můj dobrý kamarád Mark Bomersback tady hrál v minulé sezoně a říkal, že je to moc pěkné. Stadion perfektní. Že Piráti měli těžkou sezonu. Teď jsme tady my, jdeme zpátky do extraligy. Doufám, že budeme pořád pracovat jako blázen. A uvidíme.

Odkud se s Bomersbackem znáte?
Hráli jsme spolu v lajně v Idaho Steelheads. V létě byl v Calgary, cvičil denně a čekal na angažmá.

Vy jste měl minulý ročník dobrodružný, prošel jste Kazachstán, Dánsko a Maďarsko...
Vážně to pro mě byla jiná sezona. Během ní jsem čekal na šanci, kdy můžu přijít zpátky do Česka, protože mi se tady líbí. Ale ta příležitost se objevila až teď v létě.

Angažmá v Bejbarysu Atyrau v Kazachstánu vás otrávilo čím?
V Kazachstánu je hodně peněz, ale je to tam úplně hrozný! Nemám slov! Manželka naštěstí v té době studovala jógu v Řecku a já pořád lítal za ní. Čekal jsem na jiný klub, jenže v listopadu není dobrý čas na změnu. Šel jsem na měsíc a půl do dánského Rungstedu. Pak jsem si našel lepší klub, maďarský Székesfehérvár, který hraje rakouskou EBEL ligu. Je tam hodně Kanaďanů, udělali jsme play-off a v něm vypadli až s mistrem Bolzanem.

Maďarsko už bylo v pořádku?
Ano. Je pěkné. Székesfehérvár je dobré město, má moc hezké náměstí. Krásný. Všichni byli moc hodní. Tohle bylo v pohodě.

A jak se vám zamlouvá Chomutov jako město?
Je to tady strašně pěkné. Bydlím na náměstí. Párkrát jsem byl na jezeru, moc se mi tu líbí. A všichni jsou na mě moc hodní. Pomůžou, když se zeptám.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze