Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bryzgalov je stále bez práce. Rusové s ním navíc nepočítají pro Soči

TO JE OSTUDA. Ruští hokejisté klopí zrak po porážce 3:8 ve čtvrtfinále proti Spojeným státům. Na snímku stojí zleva brankáři Sergej Varlamov a Ilja Bryzgalov, za nimi Alexandr Radulov. | foto: AP

24 2013
V létě 2011 byl po další vydařené sezoně v podceňovaném Phoenixu jedním z nejžádanějších brankářů v NHL. Z mnoha lukrativních nabídek si tehdy ruský gólman Ilja Bryzgalov vybral tu nejpohádkovější: za 51 milionů dolarů se na devět let upsal celku Philadelphie Flyers.

O dva roky později se situace pro třiatřicetiletého podivína zcela změnila. Po další protrápené sezoně v dresu Flyers přišel rázný krok od člověka, který sám Bryzgalova do města "bratrské lásky" přivedl. Generální manažer Paul Holmgren se rozhodl rodáka z Togliatti vyplatit ze smlouvy.

Nutno podotknout, že při snižujícím se platovém stropu v zámořské soutěži, mu jiné řešení ani nezbývalo.

"Nebylo to lehké rozhodnutí, ale plně podporuji kroky Paula Holmgrena. Vyplacení Bryzgalova nám umožnilo najít prostředky na okamžité posílení mužstva," komentoval události z června majitel klubu Ed Snider.

Na začátku týdne jednoho z kandidátů na nejlepšího brankáře sezony 2009/2010 zaskočila další nepříjemná zpráva. Zkušený gólman chybí v předběžné nominaci Zinetuly Biljaletdinova na olympijské hry v Soči. Pro někoho šok, pro jiné logický krok, že se brankář bez práce nevešel mezi vyvolenou pětici.

Fotogalerie

Místo ruské jedničky na posledním mistrovství světa dostali tentokrát přednost Semjon Varlamov, Vasilij Košečkin, Jevgenij Nabokov, Konstantin Barulin a čerstvý vítěz trofeje pro nejlepšího brankáře NHL Sergej Bobrovskij.

Ten trochu překvapivě i přes životní sezonu a velký zájem reprezentovat chyběl na právě zmiňovaném šampionátu ve Finsku a Švédsku. Teď však bude mít velkou šanci se poprat o post jedničky na domácích hrách.

Bryzgalov má v současnosti zcela jiné starosti. Téměř tři týdny po otevření trhu s volnými hráči v NHL stále čeká na nabídku klubu ze zámořské soutěže. Přičemž okruh zájemců o brankáře, který zejména ve vyřazovacích duelech často podléhá tlaku, není příliš velký.

Spekuluje se o Floridě. Ta počítá do brankoviště pouze s nezkušeným mladíkem Jacobem Markströmem a letitým náhradníkem Scottem Clemmensenem. Zájem by mohlo mít Calgary, kde skončila dlouholetá opora Miikka Kiprusoff. Generální manažer celku z Alberty Jay Feaster chce však dát příležitost dalšímu Finovi Karri Rämemu, který s klubem podepsal dvouletý kontrakt.

Kanada nepozvala Martina Brodeura

Podobně jako Bryzgalov se musí cítit legendární kanadský brankář Martin Brodeur. I když je mu už 41 let, vyhlašoval, že by pozvání na olympiádu do Soči přijal.

Jenže vedení národního týmu Brodeura nepozvalo ani na přípravný kemp. Kanada bude vybírat z pětice jmen: Luongo, Price, Smith, Holtby a Crawford. 

Šance na setrvání extrovertního brankáře v nejlepší soutěži světa se tak podstatně snižují. Závisí hlavně na něm, jestli se dokáže vrátit do bývalé formy a vydobýt si ztracené renomé v NHL či upřednostní "útěk" do KHL, kde si k tučnému výkupnému z Philadelphie může přilepšit další lukrativní smlouvou.

Na začátku profesionální kariéry jej podobně rychlý vzestup a náhlý pád také potkal, poté co svými výkony nejprve pomohl v roce 2000 juniorskému výběru ke stříbrným medailím a pak o pár měsíců později na domácím mistrovství světa nezabránil v brankovišti totálnímu propadáku ruské sborné, která skončila na ostudném jedenáctém místě.

Tenkrát se z nezdaru čerstvě dvacetiletý talent dokázal oklepat. Zvládne to i o třináct let později?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze