Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bude gólman Hašek pokračovat v kariéře?

Bylo to naposledy, co Dominik Hašek zvedl Stanley Cup nad hlavu? | foto: Reuters

6 2008
Ve třiačtyřiceti vyhrál svůj druhý Stanley Cup a mohl by tak teoreticky odejít na vrcholu. Jenže ve skutečnosti se hokejový brankář Dominik Hašek může cítit jako poražený. V play-off měl být oporou Detroitu, ale trenér ho už v prvním kole kvůli slabým výkonům posadil na střídačku.

Titul klubu vychytal náhradník Chris Osgood, který je teď navíc za hrdinu. Svou šanci totiž chytil pevně. Byl zdí, která přiváděla řadu protivníků k zuřivosti.

"Jak jsem Hašana znal, je to člověk, který potřebuje být v centru dění, musí chytat. Myslím, že mu role dvojky úplně nevyhovovala," soudí hokejový internacionál Jiří Hrdina.

Dominik HašekTo přiznal i samotný brankář. "Bylo to těžké. Doufal jsem, že mi trenér dá ještě šanci, ale to se bohužel nestalo," prohlásil krátce po středečním triumfu v Pittsburghu.

Haškovi v Detroitu skončila smlouva a generální manažer Ken Holland mu už nabídl její prodloužení. Jak se legendární gólman rozhodne? To v tuto chvíli netuší zřejmě ani on sám.

Pokud bude chtít pokračovat, bude se podle všeho muset smířit s několika nepříjemnými fakty. Zaprvé půjde dolů s platem (spekuluje se o milionu dolarů), zadruhé nebude mít jisté místo jedničky.

Dominik Hašek

"Osgood si díky skvělým výkonům v play-off vybudoval pevnou pozici a pro trenéra i vedení Detroitu by bylo hodně těžké z něj udělat dvojku. Navíc si nejsem jistý, jestli by byl Dominik schopný akceptovat roli náhradníka," říká Hrdina.

Jak se zdá, záležet bude především na Haškově vůli pokračovat. "Vrátím se domů a během deseti dnů se rozhodnu," vzkázal ze zámoří.

Hrdina: Haška s Cheliosem nechápu

Chytat další rok, nebo ukončit kariéru? To je dilema, které řeší hokejový brankář Dominik Hašek. Jak by se na jeho místě zachoval bývalý útočník Jiří Hrdina? "V jeho letech jsem už osm sezon nehrál, takže u mě by to bylo jednoduché rozhodování," směje se.

"V pětatřiceti jsem byl psychicky vyřízený a nedovedl si představit další letní přípravu a všechny věci, které s tím souvisí, aby se člověk udržel na nějaké úrovni," vysvětluje.

Hašek je však pověstný svou zarputilostí. Výzvy miluje. "Moje tělo by tu zátěž zvládlo," ujistil. "Otázkou ale zůstává, jak to bude s motivací," dodal jedním dechem.

"Pro mě je už nepochopitelné, že na tak vysoké úrovni chytal doteď," říká Hrdina. "To nemluvím o Cheliosovi, který byl veteránem už v době, kdy jsem v NHL působil já. A to jsem s hokejem skončil před šestnácti lety, a on pořád hraje! To je neskutečné..."Najdete na iDNES.czmobilní verze