Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Budějovický fanklub má na 10 let po starostech, dostal 8 nových bubnů

Fanoušci z fanklubu českobudějovického HC Motor dostali od Budvaru osm nových bubnů. Předal jim je ředitel pivovaru Jiří Boček. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

3 2013
Kotel fanoušků si kdekdo představí jako místo, kde se sejde větší či menší skupina lidí a začne křičet. Ve skutečnosti je to docela věda. Před zahájením sezony byli fanoušci českobudějovických hokejistů v Budvaru. Dojednali si tam sektorovku. To je vlajka přes celý sektor. Přišla řeč i na bubny a šéf fanklubu Pavel Vágner se zmínil, že by se tak tři nové hodily.

"Pro nás je to nějakých deset tisíc korun a to je pálka," poznamenal k hodnotě hudebních nástrojů. O přestávce hokejového zápasu České Budějovice - Kadaň předal ředitel Budvaru Jiří Boček fanklubu hned osm nových bubnů.

"To je prostě paráda. Máme na deset let vystaráno," pochvaloval si šéf kotle Vágner, který s některými kamarády chodí i na volejbalovou extraligu. "Tam i tam teď využíváme pět bubnů. Až se bude hrát play-off, počty navyšujeme," přiblížil.

Nezáleží jen na chuti vzít do hlediště buben. Musí k tomu být podmínky. Zábrana, o kterou se dá nástroj opřít a která zastaví třeba i letící paličku. V hale volejbalistů je to docela v pohodě. V Budvar aréně změnil kotel sektor a na zajištění podmínek se dohodl se zástupci klubu. Ti vyjednávají s radnicí, která zimní stadion vlastní.

"Tyhle nové bubny budou jen na hokej," ujistil šéf kotle. "Můžeme zase nějaké staré vyřadit. Už to taky mají za sebou," dodal. Doma má už čtyři, které dosloužily. Někteří členové fanklubu mívají doma i funkční bubny. "Je to proto, že když se jede ven, nemusejí chodit do haly, aby si je tam vyzvedli," vysvětlil Pavel Vágner.

Na sezonu potřebuje jeden buben až tři blány. Záleží na kvalitě. "Cena se pohybuje kolem tisícovky. Jsou i za polovinu, ale nemusejí tolik vydržet," přiblížil. Kdyby se daly dohromady všechny bubny, co českobudějovičtí fanoušci mají, bylo by jich skoro 20. Byť už některé dosluhují.

Tolik bubeníků a taky bubenic ani fanklub nemá. "Lidí, co umí bubnovat, je tak čtrnáct," počítal. Bubnování, to je také věda. Není jednoduché umět přes deset způsobů, které se například při hokejovém zápase využívají. Už vůbec není pro nováčky snadné vědět, co se právě bude bubnovat.

Na oslabení je jiný rytmus než na přesilovku. Když se zvedají ostatní fanoušci v hale, duní bubny jinak. "Nemůžeme taky vzít všechny bubny a jen bubnovat. To by byla bubenická šou a lidi by přestali fandit," upřesňuje.

Když je parta bubeníků sehraná, jen se po sobě podívá a ani si nemusí říkat, jaký rytmus bude následovat. "Většinou to všichni hned víme a jedem," přiblížil. Také bubnuje, i když poslední tři hokejové zápasy dirigoval kotel zdola. I to je mezi kotelníky profese.

Českobudějovičtí fanoušci bývali mezi špičkou hokejové extraligy. Nedělá jim problém vytvořit si svoji atmosféru i na zápasech první ligy venku. Nechodí ani do soubojů s fandy soupeře. Počkají si, až kolegové skončí, a spustí. Teď mají na co.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v Pchjongčchangu vyvrcholí v neděli 25. února.

Předkolo play-off, úterý 20. února - 4.10: USA - Slovensko, 8.40: Slovinsko - Norsko, 13.10: Švýcarsko - Německo a Finsko - KoreaČtvrtfinále, středa 21. února - 4.10: Česko - vítěz USA/Slovensko... celý program

Josef Jandač, Martin Erat, Pavel Francouz, Roman ČervenkaOndřej Němec, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Jan Kovář, Dominik Kubalík

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze