Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budou esa z NHL na olympiádě? Neví se

14 2004
Dočká se turínský olympijský turnaj v Turíně v roce 2006 účasti všech hokejových es z NHL? Jasno by o tom mělo být do ledna příštího roku. "Slíbil to komisař zámořské ligy Gary Bettman," uvedl předseda Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel. Rychlejší jednání komplikují neúspěšné rozhovory vedení NHL s hráčskou asociací.

Zatímco vedení NHL chce mít o případném startu svých hráčů na olympiádě jasno co nejdříve, IIHF na konečné rozhodnutí tolik nespěchá.

"Z našeho pohledu týmy nemusejí oznámit soupisku dříve než čtyřiadvacet hodin před prvním zápasem v Turíně. Bettman mi ale řekl, že do ledna 2005 bude vědět, zda se NHL bude v té době hrát," vysvětlil Fasel na internetové stránce iihf.com rozdílné pohledy na věc.

"I když ani my nemůžeme čekat donekonečna. Jsou tu praktické důvody, jako je například vystavení akreditací," řekl.

Ani trenéři jednotlivých reprezentací nemohou podle Fasela čekat na poslední chvíli na to, kdo bude moci hrát a kdo ne. "Musejí si připravovat strategii zápasů, vědět, zda budou mít v týmu bruslaře, koho budou moci použít na přesilovky a podobně. Takové věci se nemohou rozhodnout 24 hodin před zápasem," konstatoval.

Fasel neopomněl zdůraznit, že olympijský turnaj rozhodně nestojí a nepadá s účastí hráčů z NHL. "Olympiáda je naší nejdůležitější soutěží a naším cílem je mít na ní ty nejlepší hráče na světě," řekl Fasel.

"Když se to ale nepovede, bude to i tak skvělý turnaj. Pamatuju si Lillehammer 1994, kde také nebyli žádní hráči z NHL a finále Kanada - Švédsko byl úžasný zápas," dodal.

Účast na olympijských hrách je však podle Fasela i v zájmu NHL a vedení ligy by proto mělo udělat, co je v jeho silách. "Po hrách v Salt Lake City se televizní sledovanost zápasů NHL zvedla," připomněl pozitivní vliv předchozího vystoupení hráčů z NHL na olympiádě.

"I kdyby se soutěž nyní celý rok nehrála, není lepší způsob jak ukázat, že jste zase zpět v akci, než představit své hráče před celosvětovým televizním publikem," dodal.

Případná výluka, která může zrušit celou nadcházející sezonu NHL, nebude podle Fasela jednoznačným přínosem ani pro mistrovství světa 2005 v Rakousku. "Při šampionátu v České republice jsme zaplatili 1,5 milionu dolarů jako pojistné za všechny hráče všech týmů, přičemž polovina této částky padla jen na tři hráče - Jašina, Forsberga a Jágra. Představte si, že bychom tak drahých hvězd měli ve Vídni padesát. To bychom si nemohli dovolit," řekl Fasel.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze