Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rusové jednali o budoucnosti KHL. O Slovan dál stojíme, řekl její šéf

Na hokejisty Slovanu Bratislava doráží Petr Vrána z Atlantu Mytišči. | foto: Profimedia.cz

27 2015
Loňský konec Lva Praha v KHL, aktuální odstoupení karlovarských juniorů z MHL, dlouhodobé finanční problémy řady klubů... Dění v ruském hokeji napovídá, že projekt Kontinentální ligy jako soutěže konkurující zámořské NHL pomalu umírá. Jenže Rusové chtějí KHL oživit a dál počítají také se Slovanem Bratislava.

Vedení jednalo o budoucnosti KHL o víkendu při Utkání hvězd v olympijském Soči. Bylo znát, že vrcholní představitelé soutěže si současnou nelehkou situaci uvědomují, přesto Rusové vůbec nepůsobili poraženecky. To není v jejich národní povaze.

„Jsme přesvědčeni, že model KHL je v podobném duchu možné udržet i nadále,“ řekl na tiskové konferenci Dmitrij Černyšenko, šéf převážně ruské ligy.

Konkrétními opatřeními, jak potíže vyřešit - nebo alespoň zmírnit, by měl být platový strop ve výši zhruba miliardy rublů (asi 13,5 milionů eur), postupně by se měla částka snížit o milion eur. Možná dojde i ke zvýšení platového minima tak, aby se nůžky mezi bohatými a chudými týmy tolik nerozevíraly.

Rusové řešili také to, s kým příští ročník vůbec začnou. Přitom od začátku aktuální sezony není jasné, zda jí všichni účastníci dokončí. Třeba bratislavský Slovan kvůli válce na východě Ukrajiny a vzniklým ekonomickým sankcím vůči Rusku nemá dostatek peněz k naplnění rozpočtu.

„Dosud jsem nedostal do ruky dokument o tom, že Slovan chce odstoupit ze soutěže. O tenhle tým nadále stojíme, budeme ale vyžadovat finanční garance, abychom nepodvedli naše fanoušky,“ prohlásil o slovenském klubu Černyšenko.

Kalendář KHL se podřídí reprezentaci

Příští ročník Kontinentální ligy by měl začít už 22. sprna. Vzhledem k tomu, že Rusko hostí v roce 2016 mistrovství světa (jež považuje za prestižnější akci než obnovený Světový pohár), vedení soutěže přizpůsobí kalendář potřebám reprezentace. „Chceme mít ne méně než 60 střetnutí, na rozdíl od letošního ročníku budou v kalendáři přestávky na mezistátní akce,“ řekl nový šéf Dmitrij Černyšenko.

„KHL pro Slovan zůstává nejlepší alternativou a dovolím si tvrdit, že i KHL se Slovanem by byla atraktivnější a prestižnější soutěží než bez něj. Ale abychom všichni předešli trápení z této sezony chceme mít co nejdřív jasno v tom, jestli a za jakých podmínek můžeme hrát KHL dál. Za každou cenu by to nemělo smysl,“ řekl Maroš Krajči, bratislavský generální manažer, už dříve pro Hokejportal.net.

V podobné situaci je Medveščak Záhřeb, který se nejspíš vrátí do EBEL ligy. Současní šéfové KHL na rozdíl od zakladatele Medveděva totiž neprosazují expanzi do hokejové exotických zemí, ale raději by vytvořili silnou ligu, kde by ke špičce patřily tradiční ruské kluby.

Proto se chystá obnova Spartaku Moskva a Křídel Sovětů, proto možná skončí také některé slabší celky ze Sibiře. „Chybí nám dostatek kvalitních ruských hráčů, velký počet klubů situaci neprospívá,“ řekl Roman Rotenberg, první viceprezident ruského svazu a člen vedení KHL.

Rotenberg uvažuje o počtu maximálně 24 týmů a v rozhovoru pro agenturu R-Sport doplnil požadavek o ustálení situace: „Každým rokem se to mění, což není ideální. Na tomhle tématu musíme zapracovat.“

Ruské fanoušky muselo potěšit také vyjádření hvězdného útočníka Alexandra Ovečkina, který v rozhovoru pro Sovětskij Sport nevyloučil návrat do KHL.

„Uvidíme, co život přinese, je mnoho možností. Abych se vrátil do KHL není potřeba jenom můj zájem. Šance návratu však existuje, bude to těžké. Mám smlouvu s Washingtonem ještě na šest let, takže se teď soustředím na své výkony v klubu a boj o Stanley Cup,“ řekl kapitán posledních mistrů světa z Minsku.

Jeho spoluhráč z reprezentace Ilja Kovalčuk v létě 2013 však na žádnou smlouvu nehleděl. Z NHL, kde patřil New Jersey Devils, utekl domů do Petrohradu.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze