Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Život podle pana Burnse. Koupíme si tygra, miláčku?

1 2016
Možná nejlepší hokejový bek na světě. Majitel spousty „úleťáckých“ obleků. Chovatel plazů a jiné zvěře. Fanoušek armády i pražské ZOO, který sahá po Stanley Cupu. Burns. Brent Burns.

Obyčejně si Tomáš Hertl s kumpánem Burnsem bezvadně rozumí. Bezprostřední chlapíci sdílejí podobný smysl pro humor. Při nedávné návštěvě u „Burnsieho“ však český útočník rázem zbystřil, když pan domácí promluvil o hadech v části svého sídla.

„Kdybych zjistil, že je tam vážně má, hned uteču, schovám se u nás v bytě pod postel a k jeho baráku se v životě nepřiblížím,“ řekl Hertl v rozhovoru pro MF DNES. „Naštěstí si je zatím nechal u známého.“

Dva spoluhráče ze San Jose Sharks nyní zaměstnávají myšlenky na vážnější témata. V pondělním utkání v Pittsburghu pomohli dotáhnout z 0:2 na 2:2 - Hertl gólem a Burns dvěma asistencemi. Přesto museli překousnout porážku 2:3 a ve finále Stanley Cupu prohrávají 0:1.

Burns spolu s Karlssonem z Ottawy a Doughtym z Los Angeles kandiduje na Norris Trophy pro nejlepšího beka základní části NHL. Též v play-off potvrzuje, jaká je klasa.

S bilancí 6+16 v 19 utkáních se zařadil k pěti nejproduktivnějším zadákům posledních 30 ročníků Stanley Cupu (za Leetchem, MacInnisem, Bourquem a Murphym). „Má nejlepší ránu od modré, jakou jsem kdy viděl,“ řekl Peter DeBoer, kouč Sharks, pro NHL.com.

Brent Burns

Burns je jedním z mála hokejových „obojživelníků“, kteří střídají pozice v obraně a útoku. Častěji nastupuje vzadu, jenže i odtud se dovede prodrat k zakončení.

Hokej je v podání skoro dvoumetrového pořízka z Ontaria opravdu poutavou podívanou. A snad ještě zábavnější jsou jeho záliby, o nichž se ochotně baví s reportéry.

Takže se dobře ví, že...

...první z mnoha tetování si nechal vytvořit už v jedenácti letech, sám si navrhl motiv z hokejek a kanadské vlajky.

...hltal knihy o Harrym Potterovi a mluvil o sobě jako o velkém dítěti.

...má svého krejčího Giovanniho, který mu na míru šije (až šíleně) originální obleky.

...se zajímá o věci, jež se týkají armády, a po sportovní kariéře chce pracovat v ZOO, nebo vstoupí do Národní Gardy.

...podporuje řadu dobročinných projektů, přispívá několika vojenským organizacím, v hale Sharks si pronajímá lóži, kam zve rodiny armádních zaměstnanců.

...mu chybí několik vyražených předních zubů, nosí dlouhé vlasy a bujně narostlé vousy.

...dovede být docela vtipný.

Před časem se nápadně podobal Žvejkalovi z Hvězdných válek, což s potměšilým výrazem okomentoval: „Manželka není dvakrát šťastná, že vypadám jako mutant. Ale aspoň si ji snáz udržím od těla.“

DVA VOUSÁČI SLAVÍ GÓL. Brent Burns (vpravo) a Joe Thornton ze San Jose.

DVA VOUSÁČI SLAVÍ GÓL. Brent Burns (vpravo) a Joe Thornton ze San Jose.

Své paní onehdy vážně navrhl, že by si mohli pořídit tygra. „Jenže poslala mě s tím nápadem do háje,“ konstatoval Burns. Se svou Susan chodil už dlouho před svatbou, jež se konala v červenci 2009. Ta žena s ním musí mít svatou trpělivost.

Fauna totiž čeří jeho vášně se stejnou intenzitou jako hokej. Nejprve si jako chlapec opatřil agamu vousatou, roztomilého dráčka původem z Austrálie. Během působení v Minnesotě choval ve své rezidenci hady, papoušky, rybičky či psy. Říkalo se jí Burnsova ZOO a stanice CBC v ní natočila reportáž.

„Do zvířat je fakt blázen,“ přitakal Hertl. „Loni při mistrovství světa dvakrát navštívil pražskou ZOO a tvrdil, že je jasně nejhezčí na světě. A to jich viděl hodně.“

Když se v dubnu v české metropoli narodilo gorilí mládě, šířil Burns novinu přes twitter. Odmalička hltal australskou sérii Lovec krokodýlů a přírodovědce Steva Irwina. Přiznal, že plazy držel v kuchyňských chňapkách, než se osmělil. Teď už se jeho náklonnost netýká leda pavouků. V Las Vegas plaval s mořskými želvami, totéž by si rád vyzkoušel se žraloky v Adelaide. Krmil klokany, hladil kočkovité šelmy.

31letý otec dvou dětí. Nejlepší obránce šampionátů 2008 a 2015. Machr, svéráz a dobrá duše. „Co se týče oblečení, má Burnsie svůj styl,“ říká shovívavě Hertl. „Ale jinak je úplně super kluk. Vždycky si máme o čem povídat.“

Není divu, že je tento pan Burns v kabině a u fanoušků tak oblíbený.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze