Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Buzek teď hraje o svou budoucnost v NHL

27 2001
Atlanta, Praha - Hokejista Petr Buzek kdysi podepsal profesionální smlouvu, když seděl na invalidním vozíku. Teď znovu potřebuje podobný kus důvěry. Jeho další kariéra v NHL je nejasná, Amerika ho teď nemá ráda. Obránce, který před šesti lety přežil těžkou autohavárii a nakonec se přece jenom vydrápal do NHL, byl vyloučen ze svého týmu. Atlanta mu včera pozastavila plat. "Neplnil své smluvní povinnosti," zní vysvětlení.

Co Buzek udělal? Protože klub zamítl jeho žádost o prodloužení smlouvy, před sobotním zápasem Atlanty v Ottawě zašel za asistentem trenéra a řekl mu: "Když mě postavíte, budu hrát. Ale jsem v situaci, která mě strašně tíží. Podle toho by mohly vypadat mé výkony na ledě." Proto nehrál.

Problém je v tom, že mu zbývá jenom šest zápasů krytých pojistkou proti zranění hlavy. Kvůli němu nastoupil v minulé sezoně jenom pětkrát. Bez nové pojistky nebo nové uklidňující dlouhodobé smlouvy do hry nepůjde.

"Je to životní rozhodnutí. Nemohu si dovolit ztratit milionovou pojistku, mám před sebou třeba šedesát let žití. Zranění hlavy v hokeji přibývá, je to strašně riskantní," vysvětluje Buzek. "Nejsem sobec, nechci víc peněz. Jen potřebuji být zajištěn."

Buzek zažívá další zvrat své kariéry. Málem zahynul při havárii, ale nakonec hrál v NHL za Dallas a v Atlantě se stal prvním hráčem klubu, který byl vybrán do Utkání hvězd. Loni s reprezentací vyhrál mistrovství světa.

Teď je tu další zádrhel. Může vysvětlovat, že mu jde o zajištění rodiny, své snoubenky a syna. Navíc v NHL bere jen 550 000 dolarů, přičemž ligový průměr je téměř o milion vyšší. Ale pořád je hráčem, který se hádá o kontrakt.

"Tenhle druh hráčské arogance NHL ničí," napsal na internetu jeden z fanoušků. "Generální manažer by ho měl nechat sedět doma a přemýšlet. Třeba celou příští sezonu." Buzkovi škodí, že se s týmem rozžehnal v okamžiku, kdy Atlantě zůstalo pět zdravých obránců.

Právě klub rozhodne o jeho dalším osudu. Když ho nevymění, může mu téměř dva roky bránit ve hře. "Nemám povolení ho vyměnit, nezaslouží si to," řekl pro stránky faceoff.com Don Waddell, generální manažer Atlanty.

Nejmenovaní hráči Atlanty měli vyjádřit pochopení pro Buzkovy problémy, ale zároveň přesvědčení, že nezvolil správné řešení. "Jsou věci, které se nedělají," řekl Waddell. Přesto všechno je Buzek přesvědčen, že jedná férově.

"Vím, jak to bylo podané v atlantských novinách, jak to řekli dalším hráčům. Ukázali mě jako hráče, který nechce hrát za Atlantu a chce víc peněz," říká Buzek. "Jenže já mám ještě šest zápasů, zraním se a nedostanu zaplaceno. Mám tu rodinu, sebe a své zdraví na čáře."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze