Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Byl jsem nedisciplinovaný blázen, přiznal Duda

RADOST. Radek Duda zažil v utkání proti Slovanu Bratislava po dlouhé době příjemné pocity. | foto: ČTK

23 2008
Tolikrát sliboval, že se napraví, až jeho slova nebral skoro nikdo vážně. "Mrzí mě, že jsem dřív neměl hlavu jako teď," přiznává hokejový útočník Radek Duda.

Seděl v kabině a s vážnou tváří odpovídal seriózním tónem. Neobvyklé, jindy by z něj po takovém zápase padaly vtípky.

Vždyť byl v Lize mistrů proti Slovanu Bratislava nejvýraznějším hráčem na ledě. Právě díky němu České Budějovice prolomily černou sérii osmi porážek za sebou a zvítězily 5:2.

"Mám srandu rád, ale všem nám není moc do smíchu. Snad to spraví pár vítězství," řekl Duda.

Nahrál na první tři góly. Po každém z nich se emotivně radoval a burcoval fanoušky, kteří v průběhu utkání často skandovali jeho jméno.

Když v oslabení poslal chytrou přihrávkou do sóla Ivana Humla, jenž vstřelil klíčovou branku na 3:1, krosčekoval ho hostující Kukumberg. "Snažil se mě vyprovokovat," poznamenal devětadvacetiletý útočník, který si však protihráče vůbec nevšímal.

Radku, už jste se konečně uklidnil?
Hodně jsem na tom zapracoval. Dřív jsem byl nedisciplinovaný blázen. Jenže s mojí vizitkou to není otázka jednoho zápasu nebo sezony. I tak se snažím zůstat nad věcí a věnovat energii hře, a ne okolním věcem.

Křištálová lupa

Kdo vám pomohl, abyste se k tomu dopracoval?
Hodně mi dalo angažmá ve Finsku. Je tam deprimující počasí, takže jsem měl hodně času se nad sebou zamyslet. Zjistil jsem, že jestli chci pokračovat v kariéře a dostat se výš, musím na sobě zapracovat. Hlavně na hlavě.

Jste teď lepší hráč, když jste se uklidnil?
Myslím, že jo. Člověk stárne... Ale hokej je o bruslení a důrazné hře. Takže nejdůležitější je být natrénovaný. Potom jste totiž silný mentálně a cítíte se fajn.

Jenže Budějovice se trápí a nedařilo se ani vám. Jak prožíváte ten tlak, který se na vás valí?
Nepřipouštím si ho, za ta léta ve vrcholovém hokeji jsem si na něj už zvykl. Pro mě bylo spíš frustrující, že se mi nedařilo, jak bych si představoval. Vím, že jsem nehrál dobře a do pohody to má daleko i teď. Vždycky budou kritici, kteří vám to dají sežrat. Ty nikdy nezměníte. Ale právě oni jsou pro mě největší motivací ukázat, že jsem dobrý hráč.

Každý gól jste hodně oslavoval. Bylo to i kvůli úlevě?
Člověk se musí radovat z maličkostí, ale je pravda, že takhle dobře jsem si zápas dlouho neužíval. Naposledy asi proti Spartě. Jsou to krásné pocity, protože hrajeme pro lidi a oni musí pochopit, že děláme všechno pro to, abychom se dostali nahoru.

Cítil jste, že by vám utkání mohlo vyjít?
Já se cítím dobře už několik zápasů. Měl jsem slabý start a cítil se slabý a nenatrénovaný. Proto jsem na sobě začal pracovat. Můj džob je starat se o góly. Chci to plnit.

Na tři jste nahrál, ale žádný nedal. Mrzí vás to?
Z toho si už nic nedělám. Když to nejde, tak to nejde. Mám radost, když gól dají kluci, já jim na ně můžu aspoň nahrát. To jediný mi zatím jde.

Najdete na iDNES.czmobilní verze