Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bylo to malé finále, je si jistý Eliáš

12 2004
Toronto - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dlouho seděl v kabině a dával rozhovory zámořským štábům i českým novinářům. Snad nejdéle ze všech českých hokejistů. Patrik Eliáš nebyl jen nejtrpělivějším, patřil i k nejlepším útočníkům na Světovém poháru, což potvrdil i gólem v semifinále šest vteřin po kanadské brance. "Tak rychlé vyrovnání nepamatuju," řekl. "Byl to nejlepší hokej, který jsem za poslední léta viděl a hrál."

Dá se říct, že semifinále vyhrálo šťastnější mužstvo?
Určitě. Ve sportu se občas stane, že ten lepší nevyhraje. To byl tentokrát náš případ. My jsme byli po celou dobu lepším týmem, byli jsme na zápas natěšení. Brali jsme to jako takové naše finále.

V zápase jste prohrávali 0:2, pak 2:3, Jak důležité byly rychlé gólové odpovědi?
Ukázalo to sílu našeho mužstva a chuť nevzdat se. Udělali jsme pár chyb, byli jsme netrpěliví a na to Kanaďané celý zápas čekali a bohužel z toho dali i góly.

Vám se podařilo vyrovnat šest vteřin po třetím kanadském gólu. Dal jste někdy rychlejší gól po buly ve středním pásmu?
To určitě ne.

Váš útok nasazaoval trenér Růžička na elitní kanadskou řadu Iginla, Sakic, Lemieux. Jak těžké bylo takové hráče ubránit a navíc přidat dva góly?
Strašně moc. Vždyť všichni tihle hokejisté budou jednou v Síni slávy, patří k nejlepším na světě. Byl to skvělý zážitek být součástí tohoto zápasu a hrát proti takovým hokejistům. Ale nějak zakřiknutí jsme z toho nebyli, i tak jsme měli dost šancí. Škoda, že nám tam nepadl nějaký gól navíc.

Mrzí prohra o to víc, že jste byli aktivnější než Kanada, měli jste víc střel?
Občas sice bývají zápasy, že mančaft má víc střel, ale ty nebývají tak kvalitní. To ale tentokrát nebyl ten případ. Nevyhrál ten lepší, ale ten šťastnější.

Jak byste zhodnotil celé vystoupení českého týmu na Světovém poháru?
Pomalý start a skvělý finiš. Proti Finům jsme nebyli připraveni. Neuvědomili jsme si, jakou bude mít ten turnaj úroveň a že bez tvrdé práce nikam nedojdeme. A myslím, že nám to prospělo. Druhý zápas nás zase poučil v tom, že musíme být disciplinovanější, od Švédska jsme hráli líp a líp. Jen to štěstí nakonec chybělo.

Jak myslíte, že vystoupení českého mužstva na turnaji ovlivnilo tragické úmrtí kouče Ivana Hlinky?
Brali jsme to jako motivaci, slíbili jsme si, že pro něj necháme na ledě maximum. Ze začátku se to podepsalo hlavně na některých hráčích, co ho znali. Ale věděli jsme, že se srovnáme.

Soudě podle vašich výkonů na Světovém poháru se dá říct, že už pomalu přebíráte funkci tahouna národního týmu...
Ale to se netýká jen mě. Když se podíváte na to, jakou roli hrají ostatní Češi v mančaftech v NHL, mají tam skoro všichni vůdčí úlohu. I já jsem se snažil mužstvo táhnout za dobrým výsledkem, tak jako v New Jersey. Když to vidí ostatní, snaží se všichni zabrat.

Mají Finové ve finále proti Kanadě šanci?
Myslím, že ano. Hráli dobře proti Američanům, takovým nepříjmeným stylem, založeným na dobré defenzivě. To bude pro Kanaďany velmi otravné. Ale pokud budou trpěliví, měli by domácí zvítězit. Myslím, že to nebude tak zajímavý hokej, jako teď s námi.

ANKETA
kdo byl podle vás v semifinále proti Kanadě nejlepší?

Ohlasy: Byla to moje chyba, tvrdí Malík
Zklamaní reprezentanti: Na pivo! Co jiného se teď dá dělat?

Více o semifinále Světového poháru Kanada - Česko

 

Český útočník Patrik Eliáš se po utkání s Kanadou zdraví se Scottem Niedermeyerem (vlevo).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze