Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cagaš by měl jít na šest let do vězení

31 2003
Ostrava - Šestiletý trest vězení by si měl podle pátečního verdiktu ostravského krajského soudu odsedět bývalý extraligový a reprezentační hokejový brankář Pavel Cagaš. Podle obžaloby společně s dalšími třemi společníky vylákali v roce 1994 z České spořitelny téměř 40 milionů korun, peníze však nepoužili na plnění podnikatelského záměru, ale pro svou vlastní potřebu a úvěr nesplatili. Devětatřicetiletý Cagaš, který v současné době působí v druholigovém německém klubu REV Bremerhaven, se k soudu nedostavil. Jeho advokát se na místě proti rozsudku odvolal.

Podle soudce je jednoznačné, že se Cagaš dopustil trestného činu. Za úvěr totiž ručil budovou, jejíž cenu odhadce určil na 48 milionů korun. Později se ale ukázalo, že hodnota objektu nepřesahuje pět milionů korun. "Tvrdíme, že nešlo o úmysl někoho podvést. V době, kdy pan Cagaš a jeho společníci úvěr získali, věřili, že zástava je dostatečná," řekl hokejistův obhájce.

Podle soudu podvodný úmysl dokazuje především fakt, že Cagašova společnost, kterou si před získáním úvěru založil, vůbec nevykazovala činnost. Jedinou operací byly aktivity související se získáním úvěru. "Navíc později svůj obchodní podíl ve firmě prodal dalšímu podnikateli, který zmizel ve Spojených státech," uvedl soudce.

Hokejistův advokát ale tvrdí, že Cagaš podíl prodal kvůli svému angažmá v německé lize. "Chtěl se věnovat hokeji," uvedl.  Tři Cagašovi obchodní partneři rozsudek vyslechli už loni na podzim. Soud jim dohromady udělil trest dosahující 19 let.

Brankář měl v den rozsudku dopravní nehodu, při níž utrpěl zranění, a k soudu nepřišel. Soud proto jeho případ vyčlenil k samostatnému projednávání.  Cagaš ale k soudu nechodil ani v posledních dnech a případ se projednával za jeho nepřítomnosti. "Německý hokejový klub, jehož barvy nyní hájí, mého klienta neuvolnil. Kdyby přijel, zradil by mužstvo, které bojuje o účast v play off. Možná by ztratil i místo," vysvětlil Cagašův advokát jeho nepřítomnosti.

Cagaš během své extraligové kariéry chytal za Havířov,  Vítkovice, Olomouc, Opavu a Litvínov. Největší úspěch dosáhl v  Olomouci v roce 1994, kde s týmem získal mistrovský titul.  Čtyřikrát oblékl i český reprezentační dres. V Německu působil úspěšně již dříve; v Kasselu, Mannheimu a Hannoveru.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze