Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čajánek: Návrat do Zlína? Letos ne

Petr Čajánek | foto: MF DNES

30 2008
Ruská liga? Ještě loni by na ni hokejový útočník Petr Čajánek ani nepomyslel. Jenže časy se mění. Zlínský rodák své angažmá v NHL ukončil předčasně a zbytek sezony odehrál v ruské Kazani, s níž si zahrál semifinále superligy. A pro příští sezonu se Čajánek upsal Dynamu Moskva. "Návrat do NHL už neplánuji. Je to pro mě uzavřená kapitola," konstatoval dvaatřicetiletý centr.

Nemrzí vás, jak se k vám Saint Louis Blues zachovalo?
To je život. Něco podobného jsem nepředpokládal. I když je pravda, že určité pochybnosti o tom, jak to bude v klubu vypadat, jsem před odletem měl. A nakonec se potvrdily.

V předcházející sezoně jste byl třetím nejproduktivnějším hráčem týmu, přesto vás trenér Andy Murray poslal na farmu. Říká se o něm, že Čechy prostě nemá rád.
Do takové roviny to nechci stavět. Ale je pravda, že třeba Martin Straka u něho nehrál, jiné české kluky nechal vyměnit. Je to kouč, který uznává jiné typy. Preferuje mladé hráče, kteří hrají strojový hokej podle šablony a poslouchají ho na slovo. S tím nic nenaděláte. Pokud vám trenér nedá šanci, musíte jít jinam..

Jaký byl váš první dojem z ruské superligy?
Když jsem přišel na první trénink a viděl jsem svoje nové spoluhráče, jen jsem si pomyslel: co tady proboha dělám? Kolem mě byli samí velcí a silní kluci, výborní bruslaři, skvěle technicky vybavení. Individuální zdatnost ruských hráčů byla ohromující.

V Kazani se vám dařilo, klub se dostal až do semifinále. Proč jste zde nechtěl zůstat?
Ale já jsem chtěl. Jenže když jsem chtěl jednat o novém kontraktu, ze strany klubu jsem necítil dostatečný zájem. Jejich politika je odlišná, smlouvy s hráči podepisují až po skončení sezony.

Nakonec vás ulovilo Dynamo Moskva, kde vás povede trenér VladimírVůjtek, v týmu se navíc potkáte s dalším zlínským odchovancem Karlem Rachůnkem. To je plus, ne?
Určitě. Na oba se těším. Když jsem začínal ve Zlíně, pan Vůjtek mi dal šanci. Rád na něj vzpomínám. A s Karlem jsme dobří kamarádi. Moskva je lepší i pro rodinu. V Kazani za mnou byli jen jednou, teď budou cestovat častěji.

S Dynamem jste podepsal smlouvu na rok. Delší kontrakt jste nechtěl?
Ne. Vždy po sezoně si sednu a rozhodnu se, co bude dál. Teď nechci předbíhat.

Zlínský asistent Rostislav Vlach se nechal slyšet, že už za rok byste se mohl vrátit do Zlína.
Je to jedna z alternativ. Pokud mi vyjde sezona, v Rusku možná zůstanu. Uvidíme, jak se mi bude dařit. Taky se může stát, že za tři týdny budu doma ve Zlíně. Zatím je to hodně předčasné.

Co rodina? Nestýská se jí po rodném městě?
Do ničeho mě netlačí. Je pravda, že není ideální, když manželka s dcerkou cestují nahoru a dolů. Uvidíme za rok v létě.

Co reprezentace? Po návratu do Evropy jste se jí vzdal. Může s vámi staronový kouč Vladimír Růžička počítat?
Nevím. (hledá slova) Nevím, jestli bude mít zájem. Je to spíš otázka na něj. Nechci spekulovat.

Český národní tým na dvou posledních světových šampionátech neuspěl. Může to o něčem vypovídat?
Náš ústup je jednoznačný. Je to vidět i na draftu do NHL, letos jím prošli jen tři čeští hráči. To je strašně málo. Naše liga asi nemá takový kredit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze