Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čajánek prožívá skvělé dny

22 2001
Moskva - Skvělé dny prožívá kapitán české hokejové reprezentace Petr Čajánek. V pátek se dozvěděl o své nominaci na olympijské hry a dnes po závěrečném utkání proti Rusku na turnaji o Pohár Baltiky v Moskvě převzal trofej pro vítězný tým a zároveň dvě osobní ocenění - pro nejlepšího a neproduktivnějšího hráče turnaje. "Nejdůležitější je samozřejmě olympiáda. Tato ocenění jsou příjemná, ale nic to neznamená," vyjádřil se Čajánek k individuálním cenám. Zpravodajství ze zápasu

Kapitán týmu přihrál na čtvrtou branku Pavlu Rosovi, čímž si zajistil vítězství v soutěži produktivity. Předtím se dvakrát prosadili jeho spoluhráči ze Zlína. "Naše góly zpoza branky nebyly náhodné. Kluci ze Zlína, hlavně Petr Leška, to zkoušejí pořád. To, co předvádějí v extralize, potvrdili tady v Moskvě," chválil hru zlínské formace.

Do zápasu šli čeští hráči podle Čajánka s jasným cílem zvítězit a vyhrát tak celý turnaj. "Hráli jsme velice dobře, především první dvě třetiny. Pak tempo trošku opadlo, ale s výkonem jsme naprosto spokojení. Nestáhli jsme se dozadu, hodně jsme Rusy napadali a nedali jsme jim prostor," popsal průběh utkání.

Čajánkův klubový spoluhráč Jaroslav Balaštík si v sedmé minutě schoval puk poté, co vstřelil svou první reprezentační branku. Za šest minut se radoval z druhé, když zvýšil na 3:0. "Petr Leška mi puk vzal, dám si ho někam do vitrínky," usmíval se šťastný střelec.

Ocenil, že se dal dohromady celý jejich útok. "Na Švédských hrách jsme byli jen s Petrem Leškou a Libor Pivko nám tam chyběl. My se k sobě hodíme kombinačně a Libor je navíc velice dobrý bruslař. Když propadneme vpředu, tak on je schopný to za nás odjezdit dozadu," připojil Balaštík.

První čisté konto ve svém čtvrtém reprezentačním duelu vychytal gólman Jiří Trvaj. "Nejhorší pro mě byly ruské přesilovky, v nichž hodně stříleli. Po Gorochově bombě do tyče na konci první třetiny se možná branka třese ještě teď. Kdyby to trefil lépe, tak by to byl určitě gól. Měl jsem štěstí," popsal kritické momenty. "

Domů si odvezl cenu pro nejlepšího brankáře turnaje. "Je to krásné, že jsem takovou cenu dostal. Patří ale celému mužstvu, které na tomto turnaji odvedlo skvělou práci," dodal vítkovický brankář.

Kanadské bodování: 1. Čajánek (ČR) 4 body (1 branka + 3 asistence), 2. Pirjetä (Fin.) 4 (0+4), 3. Rosa (ČR) a Johnson (Švéd.) oba 3 (2+1), 5. Leška (ČR), Davidsson, Weinhandl (oba Švéd.) všichni 3 (1+2), 8. Balaštík (ČR) 2 (2+0), 9. Kucharčík, Ujčík (oba ČR), Mathias Johansson (Švéd.), Torgajev, Razin (oba Rus.), Pesonen, Tukio (oba Fin.) všichni 2 (1+1).
 
Nejlepší střelci: 1. Rosa, Balaštík (oba ČR), Johnson (Švéd.) všichni 2, ... Čajánek, Leška, Ujčík, Kucharčík, Sedlák, Gureň, Mudroch (všichni ČR) všichni 1.
 
Nejlepší nahrávači: 1. Pirjetä (Fin.) 4 asistence, 2. Čajánek 3, 3. Leška, Štrba (všichni ČR), Weinhandl, Davidsson (oba Švéd.) všichni 2.
 
Nejtrestanější hráči: 1. Ujčík (ČR) 18 trestných minut, 2. Zatonskij (Rus.), Rhodin (Švéd.) oba 14, 4. Lundström (Švéd.), Tukio (Fin.), M. Čech (ČR), Razin (Rus.) všichni 6. 
 
Brankáři podle procenta úspěšnosti zákroků: 1. Trvaj (ČR) a Sokolov (Rus.) 95,24, 3. Svoboda (ČR) 93,10, 4. Norrena (Fin.) 91,30, 5. Hadelöv (Švéd.) 88,00.
 
Brankáři podle průměru branky na zápas: 1. Sokolov (Rus.) 1,27, 2. Trvaj 1,50, 3. Svoboda (oba ČR) 2,00, 4. Wanhainen (Švéd.) 2,41, 5. Podomackij (Rus.) 2,61.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze