Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čajánek se trenérům do týmu nevešel

21 2004
Senohraby - Jak krutý může být přetlak v národním týmu i pro bývalé reprezentační hvězdy, se ukázalo tři dny před začátkem mistrovství světa. Petr Čajánek, světový šampion a útočník s velkým hokejovým srdcem, se hned po přistání ve Vídni po návratu z NHL dozvěděl nemilou novinu: Pro šampionát s tebou nepočítáme.

Než odešel do NHL, patřil ke stálicím hokejové reprezentace. Ať už ve Zlíně, v reprezentaci nebo v St. Louis, všude znali Petra Čajánka jako vzor skromnosti, bojovnosti a oddanosti hokeji.

"Když mohl, nevynechal jedinou akci národního týmu, jediný turnaj Euro Hockey Tour," říká o něm agent Robert Spálenka.

Přesto tenhle hokejový univerzál v nominaci na mistrovství světa v Praze nebude. "Byli jsme s Petrem domluveni, že pokud se nám bude hodit, k týmu se připojí. Nyní to vypadá tak, že ho nepotřebujeme," prohlásil asistent Antonín Stavjaňa.

Čajánkovi příliš nepomohlo to, že v tomto ročníku v zámoří nenavázal na skvělé výkony z předešlé sezony, své první v NHL. Během sezony ho trápilo bolestivé zranění, dlouho nestřílel góly. Nepatřil k hráčům, kteří mají nominaci jistou, ale počítalo se s ním do skupiny, kterou chtěl kouč Lener otestovat ještě v přípravě na šampionát. Až po příletu do Evropy se útočník týmu St.Louis Blues dozvěděl, že o něj není zájem.

"Vzal to v pohodě a nabídl nám pomoc, když bude potřeba," tvrdí Stavjaňa. K tomu by mohlo dojít v případě, že by se někdo z hokejistů zranil při přípravném zápase proti Kanadě nebo  během tréninků.

"Hodně ho to mrzelo, na šampionátu chtěl hrát," zní ovšem hlasy z hráčova okolí. Čajánkovu nominaci zřejmě zkomplikoval přetlak, který vznikl v útoku českého výběru po vyřazení Vancouveru, odkud v sobotu přiletí Martin Ručinský, a Ottawy, z níž zamíří do reprezentace Martin Havlát.

"A být třináctým útočníkem je pro hráče Petrova kalibru málo," zdůvodňuje Stavjaňa. Hráčův zástupce Robert Spálenka nechce situaci komentovat, sám Čajánek má vypnutý mobilní telefon. "Dejte mu dva, tři dny, pak to bude lepší," říka agent.

Na rozdíl od útočníka St.Louis počítají trenéři napevno s mladým ottawským dravcem Martinem Havlátem. Ten by si měl do tří dnů v Kanadě vyřídit formality ohledně příletu a zdravotních testů, v Praze  by se tedy mohl objevit už během víkendu a k týmu se tak nejspíš připojí den po prvním zápase na turnaji proti Lotyšsku. Totéž platí pro bostonského zadáka Jiřího Šlégra, pokud ovšem o jeho služby bude zájem.

Kouč Slavomír Lener oznámí nominaci na mistrovství světa po čtvrteční generálce na šampionát. Na soupisku ovšem trenéři pravděpodobně napíší zatím dva brankáře, šest obránců a dvanáct útočníků. Tři posty si ponechají volné. Proti Kanadě nebude hrát čtveřice Dopita, Hlaváč, Vašíček, Škoula.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze