Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čajánek vyzrál, krotí se a dostal důvěru

3 2001
N o r i m b e r k - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Extraligová sezona mu příliš nevyšla, byl trochu rozladěný. Kéž by alespoň dobře dopadl šampionát, přál si v duchu. A zatím to vypadá, že hokejový útočník Petr Čajánek si může libovat. Nevídaný bojovník se dostává často na led, daří se mu a v dosavadním průběhu šéfuje nejúdernější čtvrté formaci. "Jsem hrozně rád, že tolik hraju. Důvěra trenérů mě těší," přiznává zaruputilý bijec. Ve sbírce už má zlatou medaili z loňského mistrovství v Petrohradu, tehdy si však příliš nezahrál, na led se dostal zřídka.

"Bylo to něco jiného. Jel jsem na první takový turnaj a nevěděl jsem, co od toho čeka," vzpomíná zlínský centr. Byla v tom velká nervozita? "To snad ani ne. Spíš jen taková jízda do neznáma." Neměl žádné pevné místo v sestavě, hodně pendloval. Jednou na centru, pak zas na levém křídle. Přesto si na nic nestěžoval, něco podobného nemá v povaze. "Byl jsem stejně šťastný, že jsem tam vůbec byl," říká skromně.

V letošní sezoně poctivě objížděl všechny reprezentační akce, patřil k hlavním tahounům. Na ruské Baltice dokonce šéfoval týmu jako kapitán. Tentokrát však trenéři vybrali pro šampionát hodně posil ze zámořské NHL, ani Čajánek si nebyl konečnou nominací do Německa stoprocentně jistý. "Jestli svoji účast tady beru jako zadostiučinění za celý ročník? To určitě ne. Já prostě respektuji to, co řekne trenér," povídá pětadvacetiletý útočník. Je vidět, jak se mu o sobě neche moc mluvit, na zvláštní uznání si nepotrpí.  

Prohání se ve středu čtvrté formace, na pravo má Viktora Ujčíka, na druhé straně vyhlášeného technika Tomáše Vlasáka. "Jsou to oba skvělí hráči, rozumíme si," chválí je. Žádný puk není pro něj ztracený, bojuje do úmoru. Se specifickým zarputilým výrazem se vrhá do soubojů u mantinelů, i když postavu nemá zrovna urostlou. V extralize se občas nechá vyprovokovat, dost se rve. A tady? Tři zápasy bez jediné trestné minuty... "U nás mám někdy problém. Jsem hodně impulzivní, jenže tady si nic takového nemůžu dovolit," popisuje ohromnou vůli podřídit se.

Má formu, to sám cítí. Kde se to zlomilo? "To fakt nevím, těžko říct. Pravda je, že ve Zlíně mi to příliš nevyšlo. A tady mi hodně pomáhá, že se dostávám na led. A hokej mi teď moc baví," zamýšlí se Čajánek.

"Je to výborný bruslař a bojovník k pohledání," říká o něm asistent reprezentačního trenéra Vladimír Martinec. Oproti minulému mistrovství získal zkušenosti, vyzrál. "A poznal, co od něho očekáváme," zdůvodnil Martinec, proč sympatickému mladíkovi věří.

Ani destruktivní pojetí tří dosavadních soupeřů ho nedokázalo otrávit, na něco podobného je navíc zvyklý z české nejvyšší soutěže. "Možná tady naopak ubylo hákování a držení, to mě u nás nejvíce rozčiluje," vyznává se. Ani těsné výsledky nejsou špatné, dávnou jsou doby, kdy národní tým někoho válcoval rozdílem deseti gólů. "Všechna mužstva už se naučila bruslit a bránit, teď si musíme cenit každé výhry," přiznává Čajánek.

Jizva, která zdobí Čajánkův obličej po utkání se Švýcarskem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze