Calgary - Tampa Bay: Iginla dává gól

Calgary - Tampa Bay: Iginla dává gól - Útočník Calgary Jarome Iginla (vlevo) překonává gólmana Tampy Bay Nikolaje Chabibulina. | foto: Reuters

Calgary nedostalo gól a v sérii vede

• 11
Calgary - Jediný gól nepustil finský brankář Mikka Kiprusoff v utkání s Tampou Bay. A vychytal tak hokejistům Calgary druhou výhru v sérii, Flames vedou po vítězství 3:0 ve třetím finále play-off NHL 2:1 na zápasy a stačí jim dvě výhry k tomu, aby jako první kanadský tým po jedenácti letech získaly Stanleyův pohár.

Kanadské město oslavuje finského gólmana. Finálový soupeř Calgary z Tampy byl ve třetím finále aktivnější, na branku domácích vyslal víc střel, než musel řešit jeho brankář Chabibulin. Přesto nepustil Kiprusoff jediný gól.

Jeho spoluhráči skórovali třikrát, trefil se Simon, Donovan a skoro už tradičně Iginla. Calgary Flames tak vedou v sérii hrané na čtyři vítězství 2:1 na zápasy. I v předchozích duelech vyhrál jeden z týmů rozdílem tří branek: poprvé 4:1 kanadský tým, podruhé stejným skóre Tampa.

Přesto, že Calgary hrálo doma, zvolilo důraznou a defenzivní taktiku. Šancí nebylo ani na jedné straně příliš, po první třetině byl stav bezbrankový. Místo gólů rozjásala devatenáct tisíc fanoušků nevídaná rvačka hvězd: rukavice shodil střelec Jarome Iginla s tampským mladíkem Vincentem Lecavallierem. A díky razantnímu úderu pravačkou vyhrál domácí kapitán.

První branka padla až čtyři minuty poté, co se zápas přelil do druhé poloviny. Natřikrát se prosadila letošní newyorská posila Chris Simon, když jeho dvě střely v přesilovce zblokoval Boyle, na další dorážku už ale padající Chabibulin nedosáhl.

Čtyři minuty nato přidal pojistku Shean Donovan, který zachytil Lecavallierovu rozehrávku a v brejku dvou na jednoho propálil razantní střelou ruského gólmana.

Tampu ovšem druhý gól nesrazil, ve třetí části se konečně dokázala prokousat tuhou defenzivou domácích. Na Kiprusoffa vyslali hosté víc střel než v předešlých dvou částech najednou. Ani šance Boylea nebo Afanasenkova ale na snížení nestačily, finský gólman hrál životní zápas.

"V pravou chvíli nás vždy podržel výtečným zákrokem, prostě typický Mikka," řekl střelec druhé branky Donovan televizi CBC.

Gól Iginly na 3:0 už jen potvrdil vůdčí roli kapitána Flames, kanadský dravec vede tabulku střelců v play-off a v bodování je třetí za St. Louisem a Richardsem. Ani ti se tentokrát neprosadili.

Další utkání se hraje v noci na úterý v Calgary.

Calgary - Tampa 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
34. Simon (Iginla, Leopold), 38. Donovan, 59. Iginla (Regehr, Simon). Vyloučení: 4:4, navíc Iginla (Calgary) a Lecavallier (Tampa.) 5 minut, Sarich (Tampa) 10 min. os. trest. Využití: 2:0. Střely na branku: 18:21. Diváků: 19 221. Stav série: 2:1.