Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čaloun začne pikantně, soubojem s IFK

11 2001
Helsinky - Jedna z nejvýraznějších postav uplynulých čtyř sezon finské hokejové ligy, český útočník Jan Čaloun, zahájí ročník pikantním duelem. Jeho nový zaměstnavatel Blues Espoo přivítá totiž ve čtvrtek v úvodním kole IFK Helsinky, klub, v němž do uplynulého ročníku Čaloun působil. Angažmá v IFK Helsinky však skončilo pro osmadvacetiletého útočníka nešťastně. Mužstvu se nedařilo a odnesl to právě Čaloun, který nepadl do oka generálnímu manažerovi Penttimu Matikainenovi. V klubu z předměstí Helsink chce Čaloun konečně prolomit nadvládu slavných klubů IFK a Jokeritu.

"Podle mě je čas prolomit ledy. IFK a Jokerit jsou tradičně na špičce a Blues Espoo následuje až za nimi. Proč by se to teď nemohlo změnit? Blues na to má," tvrdí olympijský vítěz z Nagana v rozhovoru pro list Helsingin Sanomat.

Espoo se posílilo, vedle Čalouna přišli i jeho krajané Filip Turek, Jiří Zelenka a Lukáš Zíb. Dalšími posilami jsou gólman Jarmo Myllys a útočníci Teemu Elomo z TPS Turku, Tero Lehterä z Tappary Tampere a Markku Hurme z IFK Helsinky. Dalším českým hráčem v týmu je bek Jiří Vykoukal.

Čalouna pro finskou ligu objevil někdejší manažer IFK Helsinky Jarmo Kekäläinen, který ho pozoroval v Severní Americe, kde hrál Čaloun převážně na farmě San Jose. Tři sezóny v IFK se Čalounovi bez přestání dařilo, byl buď první nebo druhý v kanadském bodování. Přišlo ligové zlato, stříbro i pozvánka do české reprezentace na olympijské hry v Naganu.

Před uplynulou sezónou se Čaloun rozhodl zkusit znova štěstí v NHL v dresu nováčka z Columbusu. Neprosadil se však do základní sestavy a tak se vrátil do IFK. "Chtěl jsem se vrátit do Helsink, protože jsem odtamtud měl dobré vzpomínky. Na jaře mi už ale bylo jasné, že v HIFK pro mě není místo. Blues se o mě zajímalo i dřív, takže nebylo těžké se rozhodnout," vyjádřil se stručně ke konci svého působení v IFK.

Rodáka z Ústí nad Labem lákali také do švédského Jönköpingu do celku HV 71, ale zvítězilo zase Finsko. "Manželka dokončuje školu, buduje si kariéru už léta. Proč bych jí to komplikoval neustálým stěhováním," ptá se Čaloun.

I do Columbusu jel loni sám. Markéta se věnovala studiu na Vysoké škole obchodní v Helsinkách. Vidina výdělku v zámoří už Čalouna neláká. "Peníze nejsou všechno. Znovu jsem poznal, že i jiných věcí, jako rodiny, přátel a koníčků, je třeba si vážit," dodal Čaloun.

Za dobu svého působení si Čalounovi Finsko oblíbili. "Zima je pochopitelně dlouhá a temná, ale přesto je ve Finsku příjemné žít," říká Čaloun, který obdivuje finskou přírodu. Na to od čtvrtku už nebude mít čas, protože začne naostro sezóna. V přípravě nastupoval Čaloun s Valerijem Krykovem a Markku Hurmem. "Tato sestava fungovala dosud výborně," komentuje Čaloun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze