Canada Cup 1981: poslední medaile

Sovětský svaz po finálové výhře - Tým SSSR poté, co ve finále rozdrtil Kanadu 8:1 a získal Kanadský pohár. V obleku uprostřed slavil i kouč Viktor Tichonov. | foto: Archiv

29 2004
Montreal - Černý kůň turnaje. S touto visačkou prošel druhým Kanadským pohárem nepříliš zkušený výběr hokejistů ČSSR. "V počátku jsme měli vynikající výsledky," vzpomíná tehdejší účastník Pavel Richter. Konec znamenalo semifinále a silný výběr sovětské sborné. Ten pak uštědřil ve finále nezapomenutelný výprask 8:1 i domácím.

2. díl seriálu iDNES o pěti ročnících Canada Cupu a jednom ročníku Světového poháru (tentokrát rok 1981). 1.díl: rok 1976 čtěte ZDE

Československý výběr prošel od posledního Kanadského poháru výraznou obměnou.

Ze stříbrného týmu z roku 1976 zůstali jen kladenský střelec Milan Nový, vítkovický František Černík, Sparťan Pavel Richter, a Jaroslav Pouzar s Miroslavem Dvořákem, kteří rok na to nakročí směrem do NHL.

Jinak je výběr plný mladých hráčů, kteří mají vnést do reprezentace čerstvější vítr po krizi předchozí generace, jenž vyvrcholila až 5.místem na Olympijských hrách 1980 v Lake Placid.

Kabáty mezitím převlékly i ostatní týmy. Sověti se stále ještě vzpamatovávali z porážky od Američanů ve finále v Lake Placid a značně obměnili kádr. Do Kanady přivezli svou famózní řadu "KLM" - Krutov, Larionov, Makarov - kterou však největší sláva teprve čeká. Na modré čáře o sobě dávají již vědět Vjačeslav Fetisov a Alexej Kasatonov, další dvě postavy, které předurčí dominantní postavení rudých dresů v další dekádě.

V NHL vyhráli dva roky po sobě Stanleyův pohár hráči New York Islanders a tak je logické, že v sestavě Kanaďanů se vše točí okolo jejich největších hvězd Mikea Bossyho, Bryana Trottiera, Dennise Potvina a dalších. Národní dres ale obléknou poprvé také dva mladíčci, kteří si v příštích dvaceti letech podrobí zámořský hokejový svět: obránce Ray Bourque a především útočník Wayne Gretzky.

Američané se stále ještě hřejí na výsluní slávy po již zmiňovaném vítězství v Lake Placid, ale na papíře jejich tým repsekt nebudí. Finové se stále ke světové špičce řadit nemůžou, hodně se čeká od Švédska.

Cíl Čechoslováků: semifinále

Je horký srpen 1981, československý tým se může pyšnit nečekaným bronzem z dubnového mistrovství světa ve Švédsku, který vybojoval pod novou trenérskou dvojicí Luděk Bukač, Stanislav Neveselý.

Mužstvo se připravuje v Příbrami, kde se hraje dokonce na kluzišti podle zámořských rozměrů. Vedení svazu vyprovází výpravu s přáním postupu do semifinále. Tým nemá moc zkušeností, vyšší cíle by byly příliš smělé.

Trenér výběru Spojených států Lou Nanne po přípravném zápase s naším týmem (USA zvítězí 4:1) prohlásí: "Československý tým má příliš mnoho mladých hráčů, kteří si zatím nejsou jistí tím, co si mohou dovolit sami a co mohou čekat od soupeře. Až to poznají, budou opravdu nebezpeční."

Hned na úvod turnaje se však ukáže, že Bukačovo družstvo se může měřit s těmi nejlepšími. Ve Winnipegu remizuje 1:1 s obávaným Sovětským svazem, v tu chvíli již trojnásobným mistrem světa za sebou (do konce 80. let přidá dalších šest titulů). Tlak reprezentantů v úvodu utkání vyustí ve 22. minutě v jedinou branku Milana Nového.

Útočník Pavel Richter, který Novému na branku přihrál, vzpomíná: “V tom zápase jsme měli zvítězit. Já sám jsem tam měl dvě velké šance. Kdybychom šli do vedení 2:0, tak bychom to ubránili, protože v obraně jsme hráli skvěle."

Hned potom porazilo mužstvo ČSSR v Edmontonu Finy vysoko 7:1 a ve Winnipegu uhrálo bod s domácí Kanadou za remízu 4:4! Zápas, který v mnohém připomíná finále Canada Cupu z roku 1976, ve kterém národní tým prohrál až v prodloužení, se stane ozdobou turnaje. V brance kraluje mladý Karel Lang, hráči v poli se nebojí hrát ostře. Dvě branky střílí Jiří Dudáček.

Kanadský tisk píše: "Je lichotivé, že trenér Bukač označil kanadský tým za mužstvo snů. V sobotu večer však mladí hráči československého celku udělali velký krok, aby se mužstvem snů stali sami."

Pavel Richter však na zápas nemá dobré vzpomínky: "V tom zápase nám uškodil švédský sudí Olsson, který podlehl atmosféře vyprodané haly. Dvakrát nás poslal do tří a my inkasovali. Tím to Kanaďané otočili," tvrdí.

"Rozhodčí jim uznal i jeden kuriózní gól," pokračuje Richter, který si navíc v utkání poranil rameno a turnaj pro něj předčasně skončil. "Karel Lang zalehl puk, ale Kanaďané se na něj vrhli a dostrkali ho do branky. Naše lavička byla tak rozčílená, že v závěru pykala i ona. Utkání jsme dohrávali také ve třech, ale ubránili jsme to."

Po přesunu do Montrealu hraje Československo dva dny nato s Američany a ještě ve 21. minutě vedeme po brankách Dáriuse Rusnáka a Jindřicha Kokrmenta 2:0. Pak se však začne projevovat únava z předchozího utkání. Hráči USA ve druhé třetině vyrovnají a ve třetí zápas otočí. Výsledek 2:6 je pro Bukačův výběr možná až příliš krutý.

Richter dodává: "My umíme hrát na Kanadu, ale s Američany jsme se vždycky trápili. I v sedmdesátém šestém jsme s nimi hráli těžký zápas, ve kterém jsme remizovali. Oni jsou výkonostně na stejné úrovni, umí postavit dobré mužstvo."

Poslední zápas sehraje reprezentace se Švédy, kteří byli pasováni na jednoho z favoritů, ale na turnaji zcela vyhořeli. Jejich nepovedené vystoupení končí vítězstvím ČSSR 7:1 a postupem národního mužstva do semifinále ze třetího místa základní skupiny. Bilance: dvě výhry, dvě remízy, jedna porážka, skóre 21:13.

Nejlépe bodující hráči ČSSR

Jiří DUDÁČEK 6 4 2 6
Jiří LÁLA 6 4 2 6
Jindřich KOKRMENT 6 2 3 5
Dárius RUSNÁK 6 4 0 4
Pavel RICHTER 3 1 2 3

Údaje značí počet odehraných zápasů, gólů, asistencí a bodů.

Se Sověty utekl začátek

V semifinále na národní tým čeká Sovětský svaz. Nasazení, které vedlo k remíze ze základní skupiny, tentokrát chybí. Sověti zlomí ČSSR již v první třetině a po 17. minutách vedou  3:0. Nakonec zvítězí 4:1, jediný gól poražených dává až ve 48. minutě Jiří Lála. Díky lepšímu postavení po základní skupině připadne Československu bronz, čtvrtí končí hráči USA, až pátí Švédové a na posledním místě Finové.

Richter, který před semifinále zkoušel stav zraněného ramene na rozbruslení, ale znovu musel odejít do kabiny, ještě jednou vzpomíná: "To byla klasika Rusů. Když proti nim chytíte první třetinu, máte šanci. Oni pak pomalu znervózní. My jsme měli ale dost zmlácené mužstvo. Nechytili jsme úvod a to pro nás znamenalo vyřazení."

Ve finále se tak podle očekávání (i podle přání organizátorů) objeví Sověti a Kanaďané, kteří ve druhém semifinále přehráli USA 4:1.

Nabuzeni dosavadním výkonem své první řady Perrault, Gretzky, Lafleur, i tím, že svého rivala porazili v základní skupině 7:3, se Kanaďané chystají na své velké představení. V základní skupině ovšem Sovětům chytal Vladimír Myškin, zatímco ve finále, hraném na jediné vítězství, se jim postavil "starý známý" ze Summit Series 1972 Vladislav Treťjak.

Na těch 60 minut se Kanaďanům dodnes nevzpomíná dobře. Od Sovětů sice utrpěli dříve i horší porážky, ale nikdy ne tak vysokou se sestavou nabitou hvězdami z NHL. Východní velmoc zvítězila 8:1, Gretzky zůstal bez bodu (byť nakonec s bilancí 5+7 vyhrál kanadské bodování) a brankář Mike Liut nevěděl, kam dřív skočit. Za vítězný tým vsítil tři branky Sergej Šepelev, po dvou zaznamenal Larionov. Kouče Viktora Tichonova jistě čekalo v Moskvě královské uvítání...

I československý tým si po návratu užil pochval. Ze dvou turnajů během šesti měsíců se rozšířila národní sbírka medailí o dvě bronzové, obránce Arnold Kadlec byl v Kanadě dokonce zvolen do All-star týmu turnaje.

Zato Kanaďané jsou v šoku. Sovětský kapitán Vjačeslav Vasiljev převezme z rukou kanadského premiéra Trudeaua cenu pro vítěze za tichého přihlížení zdrcených domácích hokejistů.

Před turnajem šéf kanadského hokeje Alan Eagelson sebevědomě prohlásil: "Pokud nevyhrajeme, třetí ročník Kanadského poháru nebude!" Jeho slova ve všeobecném smutku zaniknou. Další ročník se pak koná již za tři roky....