Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Canada Cup 1984: bez jediné výhry

5 2004
Montreal - Tak tohle nikdo nečekal! Československo, pravidelný sběratel medailí na mezinárodních turnajích, v souboji nejlepších tentokrát vyhořelo. "Úroveň Kanadského poháru nás zastihla nepřipravené, zůstali jsme u dna možností," napsala Mladá fronta. Chudá léta na Kanadských pohárech začala.


 

3. díl seriálu iDNES o pěti ročnících Canada Cupu a jednom ročníku Světového poháru (tentokrát rok 1984). 1.díl: rok 1976 čtěte ZDE, 2.díl: rok 1981 čtěte ZDE


Hra bez bojovnosti, podprůměrná koncovka.

To jsou základní body, do kterých by se daly shrnout příčiny našeho neúspěchů.

"Soudržnost mužstva a vnitřní atmosféra nebyly na výši," přiznal po návratu do vlasti trenér Luděk Bukač.

Až do srpnové přípravy však nic nenaznačovalo tomu, že československý tým čeká obrovský propadák. Ze 14 mezistátních zápasů prohrál v roce 1984 do té doby jediný. Se Sovětským svazem 0:2 ve finále ZOH v Sarajevu.

Jinak ale olympiáda vyjde skvěle. Na posledním turnaji před Kanadským pohárem (mistrovství světa se ten rok nekoná), v dubnu na Švédských hrách, navíc mužstvo porazí Finsko, Švédsko i SSSR, Sověty dokonce vysoko 7:2! Všechny zápasy však československý tým odehrál na širokém, evropském kluzišti. Zámořské stísněné podmínky většině hráčů z poměrně mladého týmu nic neříkají.

Z bronzového umístění na Canada Cupu 1981 zůstalo osm pamětníků. Většina týmu je nová, hodně prostoru se nabízí nejmladší generaci hráčů. Je tu Vladimír Růžička, Petr Klíma, Petr Rosol, Antonín Stavjaňa, František Musil či Dominik Hašek. Devatenáctiletý Hašek už má zkušenosti s národním dresem z mistrovství světa 1983 či z úspěšného vystoupení na dubnových Švédských hrách.

Sověti bez Treťjaka, Kanaďani s hvězdami z Edmontonu

S jakými ambicemi se připravovaly ostatní týmy? Jedinou starostí Sovětů, vládců tehdejšího hokeje a obhájců titulu z roku 1981, bylo, jak nahradit gólmana Vladislava Treťjaka, který ukončil kariéru po ZOH v Sarajevu.

Hned první zápasy však ukázaly, že starost je zbytečná. Vladimír Myškin z Dynama Moskva asistoval Treťjakovi jako dvojka už na předchozím Poháru a ihned prokázal, že se od svého legendárního kolegy mnohé naučil. Později byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. V útoku se znovu představila úderná "KLM řada" Krutov-Larionov-Makarov, kterou na modré čáře zajišťoval Kasatonov. Poslední člen nejnebezpečnější sovětské pětky 80. let Vjačeslav Fetisov kvůli zranění do Kanady neodjel. Nahradil ho Gusarov.

Na straně domácí Kanady se to jen hemžilo hráči momentálně nejúspěšnějšího klubu NHL- Edmontonu Oilers. Nominováni byli Gretzky, Messier, Coffey, Andrerson, Lowe či brankář Fuhr. Celou skvadru pak vedl trenér Oilers Glen Sather. Mezi další zajímavé postavy patřil střelec z Quebecu Michel Goulet či mladičký Steve Yzerman z Detroitu. Čerstvě nabyté kanadské občanství opravňovalo k účasti i Petera Šťastného.

Američané se opírali o nastupující generaci hvězd NHL, v čele s brankářem Tomem Barrassem, obránci Chrisem Cheliosem, Philem Housleym nebo útočníkem Bobem Carpenterem. Jejich výběr posílil také čtyřnásobný vítěz Stanleyova poháru Bryan Trottier, dosud Kanaďan, který pro svůj indiánský původ získal americké občanství.

Švédové chtěli vymazat z paměti vzpomínky na propadák z posledního vystoupení. Tentokrát se představí ve skvělém světle. Hlavními hvězdami jejich výběru jsou Kent Nillson, Hakan Loob, Mats Näslund či Thomas Steen, jejichž jména měla už v té době dobrý zvuk i v NHL. Místo Finů se Kanadského poháru zúčastnili poprvé hráči NSR, kteří si právo hrát vydobili díky lepšímu výsledku na předchozím mistrovství světa.  

Propadák. Co jiného?

Československý tým nezahájil dobře už přípravu. V půli srpna vyjede do Švédska, kde však se zlou potáže. Tři korunky, které v předchozích deseti mezistátních utkáních porazil, zvítězí 3:0 a 6:2. Dárius Rusnák si navíc poraní rameno, což ho vyřadí z nominace. Moc nepotěší ani poslední dvě zkoušky přímo v místě konání. Ačkoliv mužstvo ze středu Evropy nehraje špatně, s Kanadou prohraje 4:5 a 2:3.

Tým má dalších sedm dní na přípravu a odpočinek, ale turnaj nezvládne od samého začátku. 2. září se uvede porážkou 0:3 od Sovětského svazu. Na straně ČSSR sklidí pochvalu pouze čtvrtý útok. Mladá fronta píše: "Opravdové uznání zaslouží jen nejmladší trojka Rosol-Kameš-Klíma. Z jejich akcí jiskřil vtip, měly spád a směřovaly nejkratší cestou k Myškinovi."

Hned poté se tým přesouvá do Buffala, "na nejmenší kluziště NHL," jak ze zámoří s obavou v hlase telefonuje druhý trenér Stanislav Neveselý. Zápas s NSR nás měl konečně dostat do správné pohody. Je tu však další překvapení. Němci vyženou gólmana Jaromíra Šindela z branky už po 13 minutách (střídá ho Hašek) a po první třetině vedou 3:0.

Ladislav Svozil a Petr Klíma pak sice v rozmezí 20 vteřin na začátku druhé části sníží na 2:3, ale Němci o chvíli později vyprovokují rvačku s cílem zabrzdit rostoucí převahu soupeře. V zápase nakonec národní tým vydře jen bod za remízu 4:4.

V utkání s USA se už naplno projevuje střelecká nemohoucnost československého výběru. Prohraje 2:3. Střelec obou branek Vincent Lukáč po zápase řekne: "V takovém utkání se nezrodí sto brankových příležitostí, ale tak pět, šest. Z toho se tři musí proměnit, jinak nelze uspět."

Plány na postup do semifinále ještě trvají, ale mužstvo čekají těžcí soupeři: Kanada a Švédsko. Osud týmu je však zpečetěn již v první třetině zápasu s domácími. Kanaďané jsou razantnější, předvádí silový hokej bez faulů a hrubostí. Využijí dvě ze tří přesilových her a po první třetině vedou 4:0! Branku předčasně opouští o přestávce tentokrát Hašek, zbytek odchytá Šindel. Výsledek? 7:2 pro Kanadu!

Redaktor Václav Pacina v Mladé frontě napíše: "Byl to zápas, v němž jsme se dotkli dna svých možností. Demobilizovali jsme se ve všem a naše střídačka poskytovala prostřednictvím televizních kamer obraz naprostého smíření se situací." 

Zbývá pouze zápas o čest a o konečné umístění se Švédskem. Předseda trenérské rady Ľudovít Francl však z Calgary hlásá: "Naši trenéři se snažili dostat hráče z letargie, ale všichni jsou zaražení, málomluvní. Nevím, ale v zápase se Švédskem dosáhneme těžko úspěchu."

Naděje, že se jeho slova nepotvrdí, trvá jen první třetinu, kterou českoslovenští reprezentanti vyhrají 2:0. Švédsko, které hraje o lepší umístění pro semifinálové boje, však přidá na důrazu a zápas otočí na 4:2.

Pro Československo a pro Německo turnaj končí, pro ostatní týmy pokračuje semifinálovým kolem. V prvním zápase rozdrtí Švédové výběr Spojených států 9:2 a poprvé v historii postupují do finále. Ve druhém pak Kanaďané svedou další z nezapomenutelných bitev se Sovětským svazem. Zápas dospěje za stavu 2:2 do prodloužení. V 72. minutě zastaví obránce Paul Coffey akci dvojice Kovin-Varnakov a rozehraje útok k sovětské brance. Po skrumáži před Myškinem se k němu vrátí puk na modrou čáru. Coffey se napřáhne a jeho ránu tečuje do sítě střelec Mike Bossy. Kanada je dojetím na kolenou, postupuje do finále po výhře 3:2.

Nejlépe bodující hráči ČSSR

  
Igor LIBA 5 2 3 5
Ladislav SVOZIL 5  2 2 4
Petr KLÍMA 5 2 1 3
Vincent LUKÁČ 3 2 1 3
Petr ROSOL 5 1 1 2

Údaje značí počet odehraných zápasů, gólů, asistencí a bodů.

V něm jsou jim Švédové důstojným soupeřem. První zápas skončí výhrou Kanady 5:2, ale odborníci oceňují švédskou bojovnost. Ve druhém vede po 17 minutách už 5:0 a po 25. minutách 6:1, ale Švédové díky řadě Loob-Steen-Nilsson bleskově sníží a ve 42. minutě je to již jen o gól. Kanada však v závěru hraje výborně v defensivě a na výsledku 6:5 se již nic nezmění. Kanadský pohár zůstal doma.

Prospěšná lekce

V pěti zápasech na turnaji vstřelil tým ČSSR pouhých deset branek. Sedm z nich obstarala první řada Lukáč-Svozil-Liba, tři zbývající potom mladá trojka Rosol-Kameš-Klíma. Podle většiny zdrojů obsadil český tým 5. místo s bilancí 0 výher, 1 remíza, 4 porážky, skóre 10:21. Podle webových stránek Kanadského hokeje však mužstvu ČSSR náleží až šesté, poslední místo za hráči NSR, kteří uhráli také jeden bod, ale vstřelili více branek.

Říká se, že některé porážky jsou prospěšné. Výsledek na třetím ročníku Canada Cupu je sice skličující, ale hráčům i trenérům dá dostatek materiálu k přemýšlení. V průběhu právě započaté sezony poměry ještě několikrát zakolísají, ale urovnají se v pravý čas - v dubnu 1985 Československo přeruší nadvládu Sovětského svazu a vyhraje v Praze mistrovství světa.

Zápasy československého týmu na Canada Cupu 1984:
ČSSR-SSSR 0:3
ČSSR-NSR 4:4
ČSSR-USA 2:3
ČSSR-Kanada 2:7
ČSSR- Švédsko 2:4

Sestava československého týmu na Canada Cupu 1984:
Brankáři
- Dominik Hašek, Jaromír Šindel, Karel Lang,
obránci - Eduard Uvíra, Antonín Stavjaňa, Arnold Kadlec, Miloslav Hořava, Jaroslav Benák, František Musil, Radoslav Svoboda,
útočníci - Vincent Lukáč, Ladislav Svozil, Igor Liba, Jiří Lála, Vladimír Růžička, Vladimír Caldr, Petr Rosol, Vladimír Kameš, Petr Klíma, Jiří Hrdina, Dušan Pašek, Jaroslav Korbela, Jiří Dudáček,
trenéři - Luděk Bukač, Stanislav Neveselý.

Canada Cup v roce 1984 vyhrál domácí tým Kanady, který ve finále turnaje zdolal Švédsko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze