Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Canada Cup 1987: jen semifinále

12 2004
Montreal - Hokejový svět je uchvácen finálovou bitvou mezi Kanadou a Sovětským svazem. Československý tým je v té době už doma a bilancuje. Porážka v semifinále od domácích, celkově čtvrté místo. Mohlo to být lepší? Mohlo i nemuselo. Špatný dojem však v Kanadě národní tým nezanechal.


Do Kanady odjíždí tým stabilizovaný.

Je prakticky totožný s tím, který na jaře ve Vídni získal na mistrovství světa bronz. 

Zároveň je v něm deset pamětníků z předchozího Canada Cupu v roce 1981.

Vedení výpravy nechce, aby se opakovalo rozčarovaní při posledním turnaji, kdy většina hráčů nebyla připravena na užší rozměry hřiště a proto se v Příbrami trénuje ve stejných podmínkách, které panují za mořem. 


3. díl seriálu iDNES o pěti ročnících Canada Cupu a jednom ročníku Světového poháru (tentokrát rok 1984). 1.díl: rok 1976 čtěte ZDE, 2.díl: rok 1981 čtěte ZDE, 3.díl: rok 1984, čtěte ZDE


Příprava pak zajede do zaběhnutých kolejí. Několik přímých střetů ve Skandinávii napoví, že forma není optimální (dvakrát sice 5:2 proti Švédům, ale pouze 1:1 a 3:7 s Finy). Následuje odlet přímo do dějiště šampionátu, kde tým ČSSR sehraje ještě dvě přátelská utkání (2:4 s Kanadou a 6:1 s Finskem).

Gretzky a Lemieux spolu? Nešlo to jinak

Kanaďanům se jako obvykle vypíná hrudník při pomyšlení na vlastní hokejovou sílu,  tentokrát však zcela oprávněně. Edmontonský Wayne Gretzky je na vrcholu sil, od roku 1984 třikrát po sobě překonal v NHL hranici 200 bodů. V Pittsburghu mu roste zdatný konkurent v Mario Lemieuxovi. Trenér Mike Keenan měl původně jiné plány, ale podlehne síle neopakovatelného okamžiku a udělá to, co by asi udělala většina trenérů: dá tyhle dva dohromady. Třetí v superúderné řadě stojí trochu stranou, i když je to další budoucí legenda Mark Messier. V útoku jsou dále Michel Goulet, Mike Gartner, Dale Hawerchuk, v obraně Ray Bourque, Paul Coffey, Larry Murphy- hostitelská země vidí třetí vítězství jako jistou věc.

Vysoké ambice má však znovu výběr SSSR se svou slavnou "KLM" řadou Krutov-Larionov-Makarov i novou formací Chomutov-Bykov-Kamenskij. Ačkoliv se ví, že většina hráčů nesnáší tvrdé zacházení trenéra Tichonova a hlavně jeho samotného, Kanadský pohár bere stále smrtelně vážně. V brance se objeví Sergej Mylnikov z Čeljabinsku.

Čerství mistři světa ze Švédska mají v sestavě ostřílené útočníky Matse Näslunda a Kenta Nillsona, kteří zářili na předchozím Canada Cupu v roce 1981 i mladší vycházející osobnosti jako Tommy Albelin či Jonas Berqvist. Branku hájí zkušený Peter Lindmark. Američané postavili sestavu okolo řady hvězd NHL: v brance je John Vanbiesbrouck, v obraně Rod Langway, Phil Housley či Chris Chelios, v útoku Pat Lafontaine, Joe Mullen nebo Bobby Carpenter.

Mezi šesticí pozvaných jsou opět Finové, kteří se chtějí vyšvihnout mezi světovou špičku. Pomoci jim k tomu mají hráči jako Jarri Kurri, Esa Tikkanen, Christian Ruutu nebo Raimo Helminen.

Vyrovnané zápasy s Kanadou

Nejtěžší soupeři čekají na československý tým hned na začátku. Turnaj začíná proti Kanadě. Klání je to vyrovnané po všech stránkách. Díky Dušanu Paškovi a Miloslavu Hořavovi vede národní mužstvo ve 13. minutě 2:1.  Výsledek pak několikrát zakolísá, ale na konci panuje spokojenost s remízou 4:4.

"Ten zápas se nám povedl, mohli jsme dokonce vyhrát," vzpomíná Miloslav Hořava, bývalý obránce.

Nejlépe bodující hráči ČSSR

  
Dušan PAŠEK   6 4 1 5
Jaroslav BENÁK 6  2 2 4
David VOLEK 6 2 2 4
Igor LIBA 6 0 4 4
Luděk ČAJKA 3 0 3 3

Údaje značí počet odehraných zápasů, gólů, asistencí a bodů.


Následuje duel se Sovětským svazem. Ten v prvním utkání podlehl Švédsku, nechce riskovat ztrátu dalších bodů a proto vyrukuje s netradiční taktikou. Místo obvyklého drtivého náporu v úvodu hraje ze zajištěné obrany a trpělivě vyčkává na svou šanci. Ta se naskytne v 16. minutě, kdy se z nevinné situace trefí Krutov. Do konce první třetiny přidá druhý gól ještě Alexandr Semak.

"Sověti měli v té době nedostižné mužstvo a dělali si se soupeřem, co chtěli," říká Hořava. "Podle mě si na nás tenkrát jen vyzkoušeli nějakou jinou taktiku."

Dva vstřelené góly dodají hráčům sborné sebevědomí. Na ledě pomalu získají převahu a do konce utkání přidají další dvě branky. Výsledek 0:4 je pro nás výstrahou.

O dva dny později však stejným výsledkem podlehne národní tým i Švédům! Trenér František Pospíšil o nevydařených vystoupeních říká: "Chyběla rychlejší reakce, myšlenka ve hře, chlapci dřeli, ale působili mátožně. V zápase se Švédy jsme měli více ze hry my, ale fantasticky zachytal brankář Lindmark."

Do semifinále vede jediná cesta. Je nutné porazit ve zbývajících zápasech Finsko i Spojené státy. Vyjde to. S Finskem vede národní tým už 5:0, severský tým připraví Dominika Haška o vychytanou nulu dvěma zásahy až ve třetí třetině.

Vedoucí trenérské výpravy Karel Gut hned poté informuje o dobrém rozpoložení týmu: "Cením si bojového ducha mužstva, které nepodlehlo depresi po dvou těžkých porážkách."

Miloslav Hořava k tomu dodává: "V té době jsme měli zkušené mužstvo. Šli jsme do toho jedině s tím, že chceme vyhrát."

V utkání se Spojenými státy předvede reprezentace pozorný výkon, využije chyb soupeře a po gólech Vladimíra Růžičky, Dušana Paška a Jiřího Hrdiny zvítězí 3:1.

Československo postoupí do semifinále o jediný bod ze čtvrtého místa právě přes Spojené státy. Nyní ho čeká Kanada, což hráči, posilněni výkonem ze zápasu základní skupiny, berou jako přijatelnou volbu. Před utkáním nás postihnou nepříjemnosti, když se při přeletu do Montrealu ztratí Jiřímu Šejbovi kompletní výzbroj a Haškovi chrániče. Naštěstí se včas najdou.

"Kanaďané mají své hvězdy Gretzkyho, Lemieuxe a Messiera. Všem ostatním se podle mého soudu naši vyrovnají," uvažuje před utkáním trenér Pospíšil a doufá: "Kdybychom chytili správné otáčky..."

Začátek dobrý, pak přišla kanadská smršť

To se zpočátku daří. Kanaďané mají respekt, občas je cítit bezradnost. Ve 13. minutě se po ideálním pasu Igora Liby prosadí Pašek, později přidá ještě jeden gól Jaroslav Benák. Po první třetině vedeme 2:0.

Domácí se proberou v půli utkání. Z neustálého nahazování puků a tvrdé hry v útočném pásmu jsou českoslovenští hráči zaskočení, začínají dělat chyby, kterých Kanada využije. Mezi 31. a 34. minutou se trefí Dale Hawerchuk (poté, co se puk nešťastně odrazí od brusle Bedřicha Ščerbana) a po něm dvakrát Lemieux.

Ve 49. minutě přidá gól na 4:2 Michel Goulet. V 56. minutě se ještě ujme jedna z mála našich akcí ve třetí třetině, když se Hrdinově pasu trefí David Volek. Naděje však trvá jen chvíli. Prakticky hned poté Kanaďané přidají pečetící branku- po Lemieuxově přihrávce se do odkryté branky trefí Brian Propp a uzavře na 5:3.

"Tlak Kanaďanů je pro ně typický, ale tentokrát byl enormní," řekl po zápase Pospíšil. "Aby se nenarušilo tempo zápasu, režie televizního přenosu přestala zařazovat do vysílání reklamy, takže nevznikaly při přerušení delší přestávky. Nedalo se ani taktizovat, naše reakce se otupovaly. Dohrávali jsme o pěti obráncích. Benák byl tak vytížen, že dohrál na dně sil."

Památné finále

Do finále se vedle Kanady probojoval znovu tým Sovětského svazu, který ve druhém semifinále porazil Švédsko 4:2. Na to, co následovalo se dodnes vzpomíná, jako na jeden z největších zážitků v dějinách ledního hokeje vůbec. Ačkoliv studená válka již polevuje a politické a kulturní rozdíly mezi oběma světovými bloky se pomalu zmenšují, rivalita na ledě je stále přítomná.

Diváci se nakonec dočkají třízápasové bitvy. V prvním zápase v Montrealu začnou lépe Sověti, kteří vedou v půli utkání už 4:1, ale Kanaďané rozpoutají na hřišti podobné peklo jako v semifinále proti Československu a otočí na 5:4. Sověti se však nevzdají, vyrovnají a dovedou zápas do prodloužení. V něm se trefí Semak. Sověti tak vyhrají první zápas 6:5.

Ve druhém utkání v Hamiltonu předvedou fantastický comeback pro změnu hráči "CCCP". Kanaďané si vypracují náskok 3:1, ale po šedesáti minutách je skóre opět 5:5. Zápas dospěje až do druhého prodloužení, ve kterém se po spolupráci Gretzky-Lemieux dočká Kanada vítězství 6:5. Gretzky si připíše pátou asistenci, Lemieux rozhodujícím gólem dovrší hattrick.

"Tohle byl nejlepší zápas, jakého jsem se kdy zúčastnil," řekl později Gretzky.

Ve třetím utkání, které se znovu hraje v Hamiltonu, se do vedení 3:0 a posléze ještě 4:2 dostanou opět Sověti. Jednoznačným výsledkům však v této sérii není přáno.  Kanaďané otočí na 4:5, SSSR zásluhou Semaka vyrovnají v 53. minutě na 5:5.

Běží 58.minuta, diváci tuší, že se schyluje k dalšímu prodloužení. Dale Hawerchuk vyhraje vhazování v obrané třetině Kanady, zablokuje Kamenského a stihne ještě rozehrát. Na sovětskou branku se náhle řítí Gretzky, Lemieux a obránce Murphy. Gretzky projde středem hřiště, načasuje přihrávku na Lemieuxe, který umístí přesnou střelu nad Mylnikovovo rameno. Je rozhodnuto! Žádné prodloužení se nekoná. Kanaďané vyhrají rozhodující zápas znovu 6:5 a obhájí titul.

Zápasy československého týmu na Canada Cupu 1987:

základní skupina
ČSSR-Kanada 4:4
ČSSR-SSSR 0:4
ČSSR-Švédsko 0:4
ČSSR- Finsko 5:2
ČSSR- USA 3:1
semifinále
ČSSR-Kanada 3:5

Sestava československého týmu na Canada Cupu 1987:

brankáři - Dominik Hašek, Jaromír Šindel, Petr Bříza

obránci - Mojmír Božík, Jaroslav Benák, Drahomír Kadlec, Miloslav Hořava, Antonín Stavjaňa, Bedřich Ščerban, Luděk Čajka

útočníci - David Volek, Jiří Hrdina, Jiří Doležal, Rostislav Vlach, Dušan Pašek, Igor Liba, Petr Rosol, Vladimír Růžička, Ladislav Lubina, Ján Jaško, Jiří Kučera, Petr Vlk, Jiří Šejba

trenéři - Ján Starší, František Pospíšil


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze