Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozpad české kolonie. V Carolině zbyl jediný krajánek, sedí na tribuně

Andrej Nestrašil z Caroliny překonává obranu New Jersey. | foto: AP

17 2016
Mělo jít o další českou tvrz v NHL. Místo, kde se bude spoléhat na hokejisty hrdě navazující na odkaz Haška, Hejduka, Hamrlíka nebo Holíka. Jenže Severní Karolína se nestala pro trojici Andrej Nestrašil, Jakub Nakládal a Martin Frk státem zaslíbeným. U Hurricanes zbyl měsíc po startu základní části již jen prvně jmenovaný.

Když si Carolina zkraje sezony stáhla z listiny nechráněných hráčů Martina Frka, psalo se o zrodu další české enklávy. Vždyť tři Čechy měli na soupisce tou dobou už jen ve Philadelphii, Arizoně a Dallasu. A žádný jiný klub jich nezaměstnával v hlavním mužstvu více.

Při vzpomínce na časy nedávno minulé jde o další důkaz o ústupu českého hokeje. Vše jen podtrhlo odeslání Zbyňka Michálka na farmu. Aniž by odehrál jediné utkání. Tři Čechy tak dosud nasadili do boje pouze Stars, Flyers a právě Hurricanes.

Češi v Carolině

Čeští hokejisté mají v Severní Karolíně silnou tradici. Dosud jich tam působilo 19, nejvýraznější stopu po sobě zanechali Josef Vašíček, Robert Kron, Marek Malík a hlavně František Kaberle. Byl to právě pokračovatel slavného kladenského hokejového rodu, kdo v roce 2006 pro Hurricanes vystřelil první a zatím poslední Stanley Cup.

Carolina.měla být pro zmíněné trio ideálním působištěm. Mladý tým, bez výrazných hvězd, zato plný velkých příležitostí. Stačilo se prosadit do základní sestavy a výbornou hrou si říct o spoustu času na ledě. Hlavní kouč Bill Peters má rád zdravou konkurenci a umí ocenit kvalitní práci.

Žel od Čechů se zářných výkonů nedočkal.

Všichni tři od prvních zápasů nesbírali body, navrch jejich přítomnost na ledové ploše měla neblahé důsledky. Frkovi, Nestrašilovi i Nakládalovi začaly naskakovat ve statistikách záporné body za účast na ledě při vstřelených brankách soupeře. Peters neměl slitování, už 20. října se sešla celá trojice na tribuně.

„Mariášnický kroužek“ si posléze zopakovali. Z Nakládala, v Evropě uznávaného beka, se stal pravidelný zdravý náhradník. Frk byl 22 dnů od chvíle. kdy zdarma přišel z Detroitu, vrácen bezplatně na stejnou adresu. Red Wings následně talentovaného střelce poslali do AHL.

Po jeho odchodu se chytil alespoň Nestrašil, ex-slávistický útočník odehrál pět mačů za sebou, dočkal se první branky, ale 12. listopadu jeho idyla skončila dalším přesunem na tribunu. O dva dny později přišel o druhého českého parťáka.

Slavné české kolonie

New York Rangers: Hned sedm Čechů zaměstnali po celosezónní výluce v roce 2005 na Manhattanu. V týmu kolem Jágra hráli také Malík, Průcha, Rozsíval, Ručinský, Straka a Sýkora.

Pittsburgh Penguins: O čtyři roky zažila svůj vrchol česká „mafie“ ve Steel City. Jágra coby hlavní hvězdu podporovali Beránek, Hrdina, Kraft, Kučera, Lang, Melichar, Straka, Šimíček a Šlégr.

Nakládalovi se nechtělo, i přes to, že by bral stejně peněz jako v NHL, na farmu. Poté co nezasáhl do 10 z 13 zápasů, se raději rozhodl pro ukončení své jednocestné smlouvy a teď hledá angažmá v Evropě.

Z české kolonie, která měla tak slibné vyhlídky, tak zbyl jen Nestrašil. Sny o tom, že v Carolině se zrodí podobná „mafie“, jaká kdysi řádila v Pittsburghu a později také v New Yorku, se rychle změnily v utopii.

O moc slibněji nevypadá situace ani v Dallasu, kde marodí Jiří Hudler s Alešem Hemským. Alespoň, že Radek Faksa si získal důvěru trenéra Lindyho Ruffa a pravidelně hraje. Dosud ani jednou nechyběl a poslední dobou dostává spoustu prostoru.

Nejúspěšnější českou enklávu má Philadelphia. Jakub Voráček září a po odpykání dlouhé suspendace „seká latinu“ Radko Gudas. Jen Michal Neuvirth se čertstvě zranil, byť v zámoří spekulují, že mu přestávka pomůže. Prý se vrátí s čistou hlavou a silnější. Letošní jaro takový scénář nabídlo.

A historie se opakuje tuze ráda.Najdete na iDNES.czmobilní verze