Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stěhování v NHL? Notoričtí kočovníci se prý nebrání odchodu z Caroliny

Brankář Cam Ward z Caroliny a Torrey Mitchell z Montrealu. | foto: AP

19 2016
Příští rok vstoupí do zámořské NHL dosud nepojmenovaný klub z Las Vegas. A nemuselo by jít o jedinou změnu na mapě nejprestižnější hokejové soutěže světa. Stále hlasitěji se totiž mluví o přestěhování týmu Carolina Hurricanes. Diskuze přiživily před pátečním utkáním s Montreal Canadiens spekulace jednoho z kanadských rádií.

Do PNC Areny přijíždí lídr NHL, zápas s Montrealem by měl být sportovním svátkem. Jenže ani na Canadiens není vyprodáno. Ani zdaleka, už na první pohled je vidět spousta prázdných rudých sedaček, vše posléze potvrzuje ohlášený počet diváků: přišlo jich jen lehce přes 12 tisíc.

Smutný obrázek.

Ještě smutnější je fakt, že jde v aktuální sezoně o nadprůměrnou návštěvu. Hurricanes v Raleighu zkrátka nikoho příliš nezajímají, dlouhé roky výsledkového tápání mají očekávané důsledky. Žádný jiný klub neprodá tak málo vstupenek, více lidí chodí i na Floridu a Arizonu.

Už delší dobu se mluví o tom, že organizace ze Severní Karolíny prodělává a že patří k rozpočtově nejskromnějším v NHL. Podle zámořských zdrojů dochází majiteli Peteru Karmanosovi trpělivost a vážně přemýšlí nad prodejem Hurricanes. A to dokonce i s tím, že by svolil k přestěhování v rámci NHL již jednou přesunutého celku.

Stěhování z Hartfordu

Vzpomínáte? Psal se rok 1997 a slabá návštěvnost a spor o výstavbu nové arény vyhnaly Whalers z Hartfordu. Klub změnil barvy, logo, název i adresu. Coby Carolina Hurricanes zakotvil v Greensboro, odkud se později přesunul do čerstvě vybudované haly v Raleighu. Právě tam zažila organizace nejlepší časy.

Kočovný klub z Bostonu

Carolina Hurricanes má se stěhováním značné zkušenosti. Klub ve své historii měnil třikrát název a vystřídal sedm různých stadionů. Své dějiny začal psát v roce 1972 jako New England Whalers a soupeře hostil v Boston Aréně.

Včetně roku 2006, kdy František Kaberle rozhodl sedmé finále a pro Hurricanes vystřelil historicky první a dosud poslední Stanley Cup. Od té doby ale Carolina strádá, do play-off postoupila pouze v roce 2009. Fanoušci postupně vymizeli z tribun, přestavba kádru probíhá možná pomaleji, než se čekalo, a úspěchy se nedostavují.

Začíná se tedy opakovat dvacet let starý scénář. I tehdy Karmanose frustrovaly prázdné sedačky i nevalné sportovní výsledky. Tentokrát ale dost možná nezvolí léčbu „přesazením“, ale raději klub prodá a nechá na jeho novém majiteli, zda zůstane v Severní Karolíně.

O prodej se snaží již dlouho, ale dosud vždy odmítal, že by organizace opustila zmíněný stát.

To se prý nyní mění. A v kanadském Québeku již vidí, jak se z Carolina Hurricanes, stanou noví Nordiques. Podobně jako v roce 2011 se z Atlanta Thrashers znovuzrodili Winnipeg Jets. Vše proběhlo po stejné ose - z nehokejového regionu v USA do po hokeji hladového trhu v Kanadě.

Jsme v nejlepší finanční kondici, zní z Raleighu

Vše vyřčené zní logicky. Jenže vedení Caroliny spekulace o možném přestěhování dementuje. Také vyvrací zvěsti o tom, že by měl klub nějaké zásadní ekonomické potíže. „Jsme v nejlepší finanční kondici, v jaké jsme kdy byli,“ řekl klubový prezident Don Waddell.

Karmanos podle jeho slov navíc nedávno neodmítl nabídku na odkup Hurricanes, jak se traduje. Otázkou zůstává, do jaké míry jde o pravdivé výroky a zda nejde jen o mediální hru. Vždyť se Karmanos v minulosti dušoval, že do roku 1998 nepřestěhuje Whalers z Hartfordu.

Jak to dopadlo, víme. Odpověd, zda opět nedodrží slovo, přinese až blízká budoucnost.Najdete na iDNES.czmobilní verze