Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čas arbitráží v NHL zahájí Demitra

31 2003
Toronto - Pavol Demitra bude patřit k prvním hokejistům, kteří se letos budou soudit o výši svého budoucího platu. Arbitrážní řízení nejproduktivnějšího útočníka St. Louis začíná v pátek. Slovenského centra budou následovat další hráči jako brankář Atlanty Nurminen nebo washingtonský útočník Nylander, sérii slyšení u nezávislých soudců uzavře 15. srpna kanadský útočník Anson Carter.

Trend posledních let v hokejové NHL příliš nepřeje nezávislým soudcům. Polovina přihlášených hokejistů se totiž se svým klubem dohodla ještě před začátkem arbitrážních řízení.

Naposled se s Floridou domluvil český útočník Jaroslav Bednář, který ve středu podepsal novou roční smlouvu. Nemusí tak u soudu poslouchat argumenty manažerů o své nepotřebnosti nebo nízké produktivitě. Tak se vedení většinou snaží přesvědčit nezávislého soudce, aby hokejistovi přiřknul co nejnižší plat.

A naopak. Zástupci hráčů vychvalují své klienty do nebes. Mívají připravené záznamy o gólech, úspěšných soubojích a jiném přínosu hokejisty pro tým. "Je to proces, kterému by se nejraději vyhnul klub i hráč," řekl manažer Nashvillu David Poile agentuře Canadian Press.

Arbitráží projde každoročně množství hokejistů. Loni se jí zúčastnil třeba Radek Bonk nebo Václav Prospal, rok předtím Petr Sýkora nebo Robert Holík. Už minulé léto ale počet případů, které musel vyřešit až soudce, klesl na pouhých devět.

Letos se k arbitráži přihlásilo 34 tzv. chráněných volných hráčů, kteří nemohou podle regulí NHL bez náhrady odejít do jiného klubu. Polovina z nich se ale se svými týmy dohodla ještě před srpnovým zahájením řízení.

Kdo se dohodl před arbitráží:

Manny Fernandez (Minnesota)
Dick Tarnström (Pittsburgh)
Jaroslav Bednář (Florida)
Peter Worrell (Colorado)
Aaron Asham (N.Y. Islanders)
Maxim Kuzněcov (Los Angeles)
Josh Langfeld (Ottawa)
Mark Smith (San Jose)
Bryce Salvador (St. Louis)
Zac Bierk (Phoenix)
Hal Gill (Boston)
Antti Laaksonen (Minnesota)
Steve Begin (Buffalo)
John Grahame (Tampa)
Andre Roy (Tampa).
Jako první ze sedmnácti případů se bude nezávilsý soud zabývat gáží Pavola Demitry. Slovenský útočník St. Louis už má za sebou podobné řízení z roku 2001. "Nechci už k další arbitráži," říkal tehdy v narážce na to, jak musel vyslechnout očerňující argumenty manažerů svého klubu.

Po dvou letech bude ale u nezávilsého soudu znovu a očekává se, že by mu roční plat mohl poskočit z necelých čtyř milionů dolarů na šest a půl. Demitra byl s 93 body šestým nejproduktivnějším hokejistou sezony, to je hlavní deviza slovenského reprezentanta. Vedení St. Louis bude zase klást důraz na slabší výkonnost svého prvního centa v play-off.

Arbitrážní dvoutýden uzavře 15. srpna Anson Carter, autor zlatého gólu z posledního mistrovství světa. Podle odhadů expertů by si kanadský útočník mohl přijít na roční plat čtyři miliony dolarů.

Arbitrážní řízení v létě 2003:
Pavol Demitra (1. srpna, St. Louis, 3,98 milionu dolarů)
Eric Boulton (1. srpna, Boston, 400 tis.)
Brian Rolston (6. srpna, Boston, 2,2 mil.)
Daymond Langkow (6. srpna, Phoenix, 2,25 mil.)
Niklas Havelid (7. srpna, 830 tis.)
Bryan Berard (8. srpna, 850 tis.)
Tom Poti (8. srpna, New York Rangers, 1,8 mil.)
Mike Johnson (9. srpna, Phoenix, 1,55 mil.)
Willie Mitchell (10. srpna, Minnesota, 600 tis.)
Mikael Nylander (10. srpna, Washington, 1,8 mil.)
Pasi Nurminen (11.srpna, Atlanta, 630 tis.)
Richard Matvichuk (12. srpna, Dallas, 2,2 mil.)
Toni Lydman (12. srpna, Calgary, 715 tis.)
Cory Stilman (13. srpna, Tampa, 2,1 mil.)
Ryan Smyth (14. srpna, Edmonton, 3 mil.)
Kimmo Timonen (15. srpna, Nashville, 1,4 mil.)
Anson Carter (15. srpna, New York Rangers, 2 mil.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze