Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čechmánek měnil rekordní tabulky

28 2001
P h i l a d e l p h i a - Úterní zápas sice hokejovému brankáři Romanu Čechmánkovi z Philadelphie nevyšel úplně podle jeho představ, ale přesto nemusí po prohraném utkání až tolik smutnit. V tomto duelu se totiž zapsal do rekordních statistik zámořské NHL a bude zřejmě ještě nejakou dobu trvat, než bude jeho výkon vymazán. Nastoupil totiž ve své první zámořské sezoně už ke 44. zápasu, čímž vyrovnal výkon dosud nejlepšího evropského gólmana Tommy Soderstroma ze sezony 1992/93. Nyní má Čechmánek téměř dvě desítky zápasů k tomu, aby svoji bilanci ještě výrazně vylepšil.

Soderstrom shodou okolností působil také v Philadelphii a stejně jako Čechmánek musel při své první sezoně projít křestem ve farmářském týmu. Švéd tam odchytal sedm zápasu, český brankář jen tři. Co se týče úspěšnosti, je na tom lépe Čechmánek - v této chvíli má na svém kontě 26 vítězství, zatímco jejich předchůdce jich vyhrál dvacet. Stejně tak pro českého mistra světa a olympijského vítěze hovoří lepší statistiky v průměru obdržených branek i procentuální úspěšnosti zásahů.

Srovnání obou gólmanů je samozřejmě nepřesné už proto, že jejich kariéry dělí nezanedbatelný časový odstup, i když Čechmánek je jen o dva roky mladší. Soderstrom začínal v NHL v době, kdy se ještě evropští brankáři netěšili zdaleka takovému renomé jako nyní, navíc mu v té době bylo pouze třiadvacet let. Naopak Čechmánek brzy oslaví třicítku a přišel do Philadelphie v době, kdy zámoří uznává kvality Dominika Haška, Arturse Irbeho či Romana Turka.

Daleko za oběma philadelphskými brankáři se v historické tabulce seřadili další Evropané pod maskou. Šestadvacet zápasů odchytal při premiéře v týmu Winnipegu ruský gólman Nikolaj Chabibulin, ovšem ještě před vstupem NHL působil v týmu Russian Penguins v soutěži IHL. Fin Markus Mattson nasbíral v sezoně 1979/80 ve Winnipegu 21 zápasů, jenže předtím chytal dvě sezony ve WHA a CHL, podobný je případ Lotyše Peterise Skudry (17), dříve působícího v CHL, AHL, IHL a ECHL.

A největší evropské hvězdy? Nejlepší evropský brankář všech dob Dominik Hašek musel v první sezoně vytrpět většinu času na farmě, v týmu Chicaga dostal příležitost jen k pěti zápasům. Švéd Pelle Lindbergh, první Evropan oceněný Vezina Trophy, musel rok čekat na farmě a ve druhé sezoně nastoupil k osmi v zápasům v Philadelphii. Patnáct utkání posbíral Jiří Crha v Torontu, o dvě méně Arturs Irbe v nováčkovské sezoně v dresu San Jose.

Trpělivost museli prokázat i ostatní čeští gólmané. Čerstvý mistr světa Roman Turek v sezoně 1996/97 se dostal jen šestkrát do branky Dallasu, Milan Hnilička musel strávit na farmě více než dvě sezony, Tomáš Vokoun za první tři roky nastoupil v Montrealu k jedinému zápasu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze