Čechmánek převýšil v brance Turka

14 2001
P r a h a - Patrik Eliáš poslal půl minuty před koncem zápasu svého New Jersey puk do prázdné sítě Colorada a upravil tak skóre do definitivní podoby na stav 6:3. Do střeleckého zápisu se z českých hráčů dostal pouze domácí Škoula. Ze souboje dvou odchovanců české brankářské školy vyšel lépe Roman Čechmánek. Philadelphia přehrála Turkovo St. Louis 5:2 a bývalý vsetínský gólman si připsal 28 úspěšných zásahů. Edmonton Oilers vybojovali vítězství ve floridské Tampě, když se už po minutě prodloužení trefil Brewer.

Edmonton se rozjel a je těžko k zastavení. Blízko úspěchu byla na domácím ledě Tampa Bay, ale nakonec její hráči přece jenom šňůru Olejářů nepřerušili. Hosté vstoupili do zápasu ve velkém stylu, když už v 16. vteřině skóroval Žoltok. Do konce třetiny přidali jeho spoluhráči ještě další dvě trefy a s Tampou to vypadalo špatně. Druhá dvacetiminutovka však přinesla zvrat. Za záda Tommyho Sala, hráčew NHL minulého týdne, spadly tři góly během necelých dvou minut a zase bylo o co hrát. Rozhodnutí přinesl střela Brewera v čase 61:17 a Edmonton tak prodloužil vítěznou sérii na devět zápasů.

Mark Recchi a Roman Čechmánek byli hlavními postavami v zápase Philadelphie se Saint Louis. Recchi si připsal tři body za jednu branku a dvě asistence a vstoupil tak do klubu hráčů s tisícovkou nasbíraných bodů. V prvních dvou třetinách šla Philadelphia dvakrát do vedení, ale hosté s Romanem Turkem v brance dokázali vždy vyrovnat. Důležitá byla Mandervillova branka těsně před koncem druhé části. St. Louis už nedokázali skvělého Čechmánka překonat, zatímco domácí ještě přidali pojistku v podobě Primauova gólu. Vše uzavřela střela do prázdné sítě, jež ustavila skóre na stavu 5:2.

Na výhře New Jersey nad Coloradem v poměru 6:3 se jedním gólem podílel český útočník Patrik Eliáš, asistenci si připsal jeho krajan Petr Sýkora. Za domácí Avalanche se přesně trefil Martin Škoula. Joe Sakic, který soupeří v soutěži produktivity s Jaromírem Jágrem, dal jednu branku, na niž mu v při přesilové hře nahrál Milan Hejduk.

Coloradu přitom začátek zápasu vyšel. Už ve druhé minutě dal první gól Greg De Vries a domácí vedli. Nikoli ovšem na dlouho. O chvíli později dostali Ďáblové první možnost hrát přesilovou hru a využili ji. Po přihrávce Sýkory skóroval Jason Arnott. V úspěšnosti při početních výhodách byl asi rozhodující rozdíl mezi oběma týmy. Hráči New Jersey se radovali při třech ze sedmi, Colorado ze stejného počtu přesilovek využilo jedinou.

Když v polovině druhé třetiny narostl náskok hostí na hrozivých 5:1, gólman Avalanche Patrick Roy přepustil své místo v brance Davidu Aebischerovi a Colorado se pokusilo téměř o nemožné. Nejprve svým šestým gólem v sezóně snížil Martin Škoula a později na rozdíl dvou branek upravil Joe Sakic. Laviny však v posledních minutách neuspěly při výhodě dvou mužů v poli, a tak střelou do prázdné branky potvrdil dvoubodový zisk pro hosty Patrik Eliáš.

Ďáblové vyhráli osmý zápas v řadě a vyrovnali klubový rekord z ročníku 1997/98. Zároveň v čele Východní konference dostihli Ottawu, oba týmy mají nyní 89 bodů. Colorado naopak nebodovalo poprvé po dvanácti zápasech.

Domácí Detroit přestřílel hosty z Vancouveru 39:21, ale až do posledních chvil musel bojovat alespoň o remízu. Na tu dosáhl dvě vteřiny před koncem základní hrací doby, kdy do střely Mathieua Dandenaulta vložil hůl Viktor Kozlov. Puk se od betonu brankáře Boba Essensy odrazil do výšky a obloučkem padal za čáru. Zda za ní opravdu skončil, musel potvrdit až videorozhodčí, který nakonec gól uznal. "Byl jsem si naprosto jist, že je puk v brance. Stál jsem na brankové čáře a vše dobře viděl," komentoval branku na konečných 2:2 její úspěšný střelec.

Brankář Anaheimu Jean-Sebastien Giguere dosáhl druhého čistého konta v řadě. V neděli nedostal gól od Nashvillu a v úterý díky třiatřiceti úspěšným zásahům neinkasoval ani ve Washingtonu, odkud si tak Kačeři odvezli překvapivou výhru v poměru 2:0. Jednou asistencí přispěl k úspěchu Anaheimu i český útočník Petr Tenkrát.

Na domácím ledě nedokázalo skórovat ani Chicago, které podlehlo Dallasu 0:3. V brance Stars tentokrát za Eda Belfoura zaskočil nováček Marty Turco, který kryl všech 27 střel soupeře a připsal si tak už druhé čisté konto v kariéře.

Výsledky NHL:
Philadelphia - St. Louis 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
7. Recchi, 26. Picard, 40. Manderville, 42. Primeau, 60. White - 10. Bartečko, 31. Mellanby. Střely na branku: 28:30. Diváci: 19.647.

Washington - Anaheim 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
2. Pählsson (Tenkrát), 24. Hrkac. Střely na branku: 33:26. Diváci: 14.502.

Detroit - Vancouver 2:2 (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
26. Fjodorov, 60. Kozlov - 5. Näslund, 39. Bertuzzi. Střely na branku: 39:21.  Diváci: 19.995.

Tampa Bay - Edmonton 4:5 v prodl. (0:3, 3:0, 1:1 - 0:1)
23. a 24. Richards, 25. Clymer (Neckář), 55. Holzinger - 1. Žoltoks, 9. R. Smyth, 14. Comrie, 44. Murray, 62. Brewer. Střely na branku: 21:30. Diváci: 14.596.

Chicago - Dallas 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
12. Donato, 17. Ljašenko, 26. Marshall. Střely na branku: 27:18. Diváci: 15.306.

Colorado - New Jersey 3:6 (1:2, 1:3, 1:1)
2. De Vries, 39. Škoula, 52. Sakic (Hejduk) - 6. Arnott (Sýkora), 14. McKay, 25. Corkum, 27. S. Stevens, 31. Madden, 60. Eliáš. Střely na branku: 37:25. Diváci: 18.007.

STATISTIKY ČESKÝCH HRÁČŮ
Za jménem klubu je uveden počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branku a plus a minus body za účast na ledě při vstřelených a obdržených brankách.