Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čechmánek už se těší na léto a Itálii

5 2001
M o n t r e a l - Všichni slavní hokejoví veteráni Philadelphie už byli po dopoledním tréninku v montrealském Molson Center už dávno v šatně, osobnosti jako Mark Recchi, Eric Desjardins nebo Keith Primuea, kteří toho v NHL hodně dokázali. Posledním hráčem, který opustil led, byl český brankář Roman Čechmánek. Před rokem ho v Severní Americe znalo jen pár hokejových fajnšmekrů, dnes je jednou z největších hvězd soutěže. "Měl by vyhrát Vezina Trophy," říká Primeau. V Montrealu nakonec Čechmánek v sobotu nenastoupil, ale poskytl rozhovor spolupracovníkovi iDNES.

Po ranním rozbruslení se ještě propocený ani nestačil pořádně otřít připravenou osuškou a už u něho stála první kamera. "Romane, odpovíš nám několik otázek?" zeptal se reportér montrealské televizní stanice. "Rád, ale moje angličtina není ještě perfektní," odpověděl sebekriticky. Za několik vteřin už s přehledem a dokonce se slušným americkým přízvukem odpovídal na otázky. Od zářijového příchodu do Philadelphie velká změna.

"Když jsem přišel, tak jsem anglicky téměř nemluvil a s nikým si nepopovídal. Naštěstí v přípravném kempu bylo na začátku pět Čechů, tak jsme si mohli popovídat česky," říká Čechmánek, jenž zpočátku využíval tlumočníckých služeb spoluhráče Michala Sýkory. "Šel jsem do NHL s tím, že se tu chci naučit co nejlépe anglicky. A pokud dostanu šanci, abych chytal co nejlépe," vysvětluje gólman, který má na svém kontě už osm zápasů v NHL s čistým kontem.  Tolikrát odešel z ledu bez inkasovaného gólu jen Dominik Hašek.

Na začátku sezony musel na tři zápasy na farmu, pak se ovšem propracoval na post jedničky. "Říkal jsem si, že budu chytat jako doma. Nebudu se dívat na okolí a budu si hrát svojí hru. A myslím, že to nakonec přineslo svoje ovoce," usmívá se spokojeně.

Při zastávce v Montrealu oslavil třicátiny, ale na nějaké velké oslavy nebyl čas. "Není čas, pořád se hraje. Ale chystám něco do Philadelphie. Pozvu kluky z mužstva a možná i někoho z farmy. Máme dva dny volno - pokud se tedy tomu dá říct volno," říká enormně vytížený gólman.

Do branky nastoupil v jednácti zápasech v řadě, tak byl rád, že v sobotu za něj v Montrealu zaskočil Brian Boucher. "Chtěl jsem si dneska vyloženě odpočinout. Říkal jsem to trenérům už asi týden, ale pořád mě nechávali v brance. Až dneska jsem konečně dostal volno." V pondělí večer by měl proti Bostonu opět nastoupit.

Během své kariéry získal pět mistrovských titulů se Vsetínem, je trojnásobným mistrem světa a olympijským vítězem. Nyní si může dělat zálusk i na Stanley Cup. Philadelphii se zatím docela daří, i když hraje bez největších hvězd Erika Lidnrose a Johna LeClaira. "Máme dobré mužstvo, třeba nám pomohou nějaké výměny. Potřebujeme ještě posílit útok. Každopádně je ještě brzy, abychom mysleli už třeba na finále."

Po dlouhém kolotoči NHL a únavném cestování po kontinentu se Čechmánek nemůže dočkat léta. A tady i odpočinku. "Moc se těším do Evropy. Asi jako každý, kdo zde stráví první rok. Plánujeme s kamarády cestu uatem do Itálie a tam si pěkně odpočinu."

Pokud mu ve zbývajícím měsíci základní části vydrží forma, možná bude muset dovolenou odložit až na červenec. Má totiž velkou naději, že bude nominován na Vezina Trophy, kterou dostává nejlepší brankář NHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze